Ποδόσφαιρο

Τεσσάρα πριν από τον Ολυμπιακό η Άρσεναλ

Υπό το βλέμμα του Πέδρο Μαρτίνς η Άρσεναλ φιλοξένησε τη Νιούκαστλ για τη Premier League και σημείωσε νίκη.

Υπό το βλέμμα του Πέδρο Μαρτίνς η Άρσεναλ φιλοξένησε τη Νιούκαστλ για τη Premier League και σημείωσε την πρώτη της νίκη μετά την Πρωτοχρονιά για το αγγλικό πρωτάθλημα. Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 3-0 της Νιούκαστλ στο «Emirates» κάνοντας ένα καλό δεύτερο ημίχρονο και με τον Μικέλ Αρτέτα να επιλέγει να κρατήσει κάποιους από τους παίκτες του εκτός ενδεκάδας.

Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα 25 λεπτά ήταν αυτοί που πατούσαν αρκετά καλά στο γήπεδο. Πίεσαν ψηλά την άμυνα της Άρσεναλ και ο Μαξιμέν ταλαιπώρησε πολύ τον Μπεγιερίν. Οι Λονδρέζοι είχαν θέμα στη δημιουργία των φάσεων και έδειχναν να έχουν μπλοκάρει από την πολυπρόσωπη άμυνα τους. Ο μοναδικός που έβγαζε κάποια ενέργεια στο γήπεδο ήταν ο Νικολά Πεπέ, αλλά κι αυτός δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»
Από το 25’ και μετά η Άρσεναλ ισορρόπησε το παιχνίδι, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η πρώτη φορά που απείλησε ήταν στο 22’ με ένα σουτ του Σάκα. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην. Η Άρσεναλ έβγαλε ενέργεια στο γήπεδο και στο 50’ ο Πεπέ τροφοδότησε τον Ενκετιά και αυτός με σουτ… έξυσε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 54’ ο Πεπέ έβγαλε σέντρα ακριβείας και ο Ομπαμεγιάνγκ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 57’ ήταν η σειρά του Πεπέ να σκοράρει για το 2-0 έπειτα από πάσα του Σάκα.

Η Νιούκαστλ απείλησε στο 63’ με τον Κλαρκ, αλλά στο 67’ ο Ομπαμεγιάνγκ είδε τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι μετά από σέντρα σουτ που επιχείρησε. Στο 76’ ο Μαξιμέν είχε δοκάρι με πλασέ εντός περιοχής. Στο 90’ ο Πεπέ τροφοδότησε τον Λακαζέτ, αυτός γύρισε την μπάλα για τον Οζίλ και εκείνος με σουτ εντός περιοχής έκανε το 3-0. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πεπέ μοίρασε τη δεύτερη ασίστ του για τον Λακαζέτ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τους Λονδρέζους.

Λίγες ημέρες πριν τον Ολυμπιακό η Άρσεναλ ξέσπασε πάνω στη Νιούκαστλ και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα με τον Μικέλ Αρτέτα στον πάγκο της. Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε την ευκαιρία να δει αρκετά πράγματα που θα του φανούν χρήσιμα και από την Τρίτη θα τα αναλύσει στους ποδοσφαιριστές του. Άτρωτη δεν είναι η Άρσεναλ, αλλά όταν πιάσει ρυθμό στο παιχνίδι μπορεί να δημιουργήσει αρκετούς κινδύνους.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο – Μπεγιερίν, Μουστάφι, Λουίζ, Σάκα – Σεμπάγιος (83’ Τορέιρα), Τσάκα- Πεπέ, Οζίλ (90+2 Γουίλοκ), Ομπαμεγιάνγκ – Ενκετιά (85’ Λακαζέτ)