Με συναρπαστικές αναμετρήσεις, θέαμα, γκολ και δράμα ξεκίνησε το φετινό Champions League για τη σεζόν 2023-24.

Με συναρπαστικούς αγώνες ξεκίνησε το φετινό Champions League για την 1η αγωνιστική των ομίλων.

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 4-3 επικράτησε η Μπάγερν Μονάχου της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ολυμπιακός Κ19: Μπάμπη Κωστούλα ήρθε η ώρα σου!

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν με τον Σανέ στο 18’ και ο Γκνάμπρι διπλασίασε τα τέρματα τους στο 32’. Η Γιουνάιτεντ μείωσε προσωρινά με τον Χόιλουντ στο 49’. Όμως ο Χάρι Κέιν με εκτέλεση πέναλτι στο 53, σκόραρε το 3-1. Ο Κασεμίρο βρήκε δίχτυα και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς στο 88’. Με τον 17χρονο Ματίς Τελ να απαντάει στις καθυστερήσεις και να σημειώνει το 4-2. Το τελικό 4-3 διαμόρφωσε και πάλι ο Κασεμίρο, δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της λήξης.

Η πολιορκίας της Ρεάλ Μαδρίτης στην εστία της Ουνιόν Βερολίνου ευοδώθηκε λίγο πριν το φινάλε,. Με τον Μπέλιγχαμ να χρίζεται σκόρερ στο 94’ και να δίνει τη νίκη με 1-0 στη Βασίλισσα.

Εύκολο βράδυ για την Άρσεναλ απέναντι στην Αϊντχόφεν στο Έιτιχαντ Στάντιουμ. Ο Σάκα άνοιξε το σκορ στο 8’ και ο Τροσάρ διεύρυνε το προβάδισμα των κανονιέρηδων στο 20’. Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς σκόραρε το τρίτο γκολ της ομάδας του Αρτέτα στο 38’. Ο Όντεγκαρντ πέτυχε το τελικό 4-0 στο 70ο λεπτό.

Ο Ντι Λορέντσο ήταν αυτός ο οποίος σκόραρε πρώτος για τη Νάπολι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Μπρούμα να ισοφαρίζει με κεφαλιά για τη Μπράγκα στο 84ο λεπτό. Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ιταλίας στάθηκαν τυχεροί με το αυτογκόλ του Νιακατέ στο 88’ και επικράτησαν 2-1.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ άρχισε το ματς με το γρήγορο γκολ του Μπράις Μέντεθ στο 4’. Όμως η Ίντερ κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 1-1 χάρη στο τέρμα του Λαουτάρο Μαρτίνεζ στο 87ο λεπτό.

Η Σάλτσμπουργκ εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Αντόνιο Σίλβα στο 13’ και επικράτησε 2-0 της Μπενφίκα στη Λισαβόνα.

Ο Σίμιτς πέτυχε το 0-1 με πέναλτι στο 15’ και ο 19χρονος Όσκαρ Γκλουχ σημείωσε το τελικό 0-2 στο 51’.