Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης αναμετρώνται απόψε στο Ελσίνκι για το Super Cup, στον αγώνα που ανοίγει την αυλαία της ευρωπαϊκής σεζόν και θα μεταδώσει ζωντανά το MEGA στις 10.

Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης αναμετρώνται απόψε στο Ελσίνκι για το Super Cup, στον αγώνα που ανοίγει την αυλαία της ευρωπαϊκής σεζόν και θα μεταδώσει ζωντανά το MEGA στις 10. Στα play off του Champions League προκρίθηκε η Μακάμπι Χάϊφα, που απέκλεισε τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Απόλλων Λεμεσού – Μακάμπι Χάιφα 2-0, 85’ και ο Νταμπό αστοχεί με κενό τέρμα από το 1 μέτρο. Οι Κύπριοι θα είχαν άλλα 10 λεπτά με τις καθυστερήσεις για να κυνηγήσουν το θαύμα, όμως εν τέλει αποκλείστηκαν.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Έκαναν υπερπροσπάθεια, νίκησαν 2-0 τη Μακάμπι, όμως το 4-0 του πρώτου αγώνα έκρινε το ζευγάρι. Ο Ονγκέντα σκόραρε στο 19’ για το 1-0 των Κύπριων. Το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ, διαμόρφωσε ο πρώην παίκτης του Απόλλωνα Σμύρνης, Ίσραελ Κολ με όμορφο σουτ στο 26’.

Η ομάδα του Ζόρνιγκερ περιμένει πλέον στα πλέι όφ του Europa League τον Ολυμπιακό, που παίζει αύριο τη ρεβάνς του 1-1 με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Μετά την ισοπαλία στο Πριγκιπάτο, στη ρεβάνς μεταξύ Αϊντχόφεν και Μονακό ήταν όλα ανοιχτά. Στο 21’ ο Φέερμαν άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς. Στο 58’ ο Μαριπάν πλάσαρε από κοντά και έφερε το ματς στα ίσα, με τον Μπεν Γεντέρ λίγο αργότερα να δίνει και σκορ πρόκρισης στους Μονεγάσκους. Η ΠΣΒ όμως δεν τα παράτησε. Αρχικά ο Γκουτιέρεζ έστειλε το ματς στην παράταση με γκολ στο 89’. Και στη συνέχεια με καρφωτή κεφαλιά στο 109’ ο Λουκ Ντε Γιόνγκ χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του Ρουντ Βαν Νίστελρόι.

Στη Δανία, με το γκολ του Ένζο Φερνάντεζ στο 23’ και σε συνδυασμό με το 4-1 του πρώτου ματς, η Μπενφίκα κλείδωσε την πρόκριση απέναντι στη Μίντιλαντ. Το 2-0 έκανε ο Αραούχο στο 56’. Οι Δανοί μείωσαν 7’ αργότερα με ωραίο τελείωμα του Σίστο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκονσάλβες με φανταστικό σουτ στο 88’, ξανά στα πλέι οφ του «Champions League»  η ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Απόψε η ευρωπαϊκή αγωνιστική δράση σταματά παντού, εκτός από τη Φινλανδία. Στο Ολυμπιακό στάδιο του Ελσίνκι η κάτοχος του «Champions League» Ρεάλ Μαδρίτης, αντιμετωπίζει την κάτοχο του «Europa Leauge», Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με φόντο το Super Cup σε ένα ματς που μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά στις 10, από το MEGA. Η δράση αρχίζει από τις 9:30 με το πρι γκέιμ ενώ μετά το ματς θα ακολουθήσει το ποστ γκέιμ με ειδικές αναλύσεις και τον επίλογο του τελικού.