Ο Θρύλος επικράτησε με 2-0 της Παναχαϊκής, στην Πάτρα, «κερδίζοντας», παράλληλα, και ορισμένους παίκτες του...

Τη δεύτερη διαδοχική του νίκη στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 0-2 της Παναχαϊκής στην Πάτρα, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση, παίρνοντας την πρόκριση στους«16» της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με σκόρερ τους Βασίλη Τοροσίδη και Ναουέλ, ενώ ο Πέδρο Μαρτίνς είχε την ευκαιρία να μοιράσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές του, ανοίγοντας, όπως αναμενόταν, το ροτέισον.

Με την έναρξη του ματς, οι Πειραιώτες μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη πολύ καλή και αξιόλογη ευκαιρία τους πραγματοποιήθηκε στο 25’, όπου ο Γκιλιέρμε έπιασε εξαιρετικό σουτ, έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Να σημειωθεί ότι στο ίδιο λεπτό, πριν το σουτ του Βραζιλιάνου, δεν δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι σε ανατροπή του Τσιμίκα. Στο 34’, ο Μάνος έπιασε ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Σούλη, όμως, να μπλοκάρει. Τέσσερα λεπτά αργότερα, λοιπόν, στο 38’, ο Βασίλης Τοροσίδης έπιασε τρομερήκεφαλιά μέσα στην περιοχή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ναουέλ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά τη διακοπή του ματς λόγω των δακρυγόνων που έριξαν οι αστυνομικές δυνάμεις στο 55’, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την πίεση, προκειμένου να σκοράρουν και δεύτερο γκολ. Αρχικά, απείλησαν με τον Βρουσάι στο 59’, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ, ενώ στο 65’ η Παναχαϊκή πραγματοποίησε μία από τις λιγοστές ευκαιρίες της στο παιχνίδι. Με το σουτ του Μαυρία, ωστόσο, να μπλοκάρει εύκολα ο Γιαννιώτης.

Στο 70’, ο Ολυμπιακός σκόραρε το δεύτερο γκολ που έψαχνε. Ο Τοροσίδης από σκόρερ του πρώτου τέρματος, έγινε δημιουργός και έπειτα από σέντρα του από τα δεξιά, ο Ναουέλ έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικός 2-0. Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, ο Θρύλος είχε ακόμα μία ευκαιρία, στο 86’, αλλά το γυριστό σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Σουλής.

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Ντάσιος (57′ Πολίμος), Ελευθεριάδης, Πλέγας, Παπατόλιος, Μασούρας (46′ Κυνηγόπουλος), Κολ (73′ Αργυρόπουλος), Μαυρίας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδτο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τοροσίδης, Μιράντα, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Ανδρούτσος, Νάτχο (80′ Φετφατζίδης), Ναουέλ (83′ Μασούρας), Βρουσάι, Μάνος (76′ Βοΐλης).