Στην κορυφή της Ευρώπης επέστρεψε η Λίβερπουλ μετά το 2005 και το έπος στον τελικό της Πόλης, επικρατώντας της Τότεναμ με 2-0 στον τελικό της Μαδρίτης.

Τα γιορτινά της φόρεσε η Μαδρίτη, η οποία υποδέχτηκε τον φετινό τελικό του UEFA Champions League, σε έναν αγγλικό “εμφύλιο” ανάμεσα στην Τότεναμ και την Λίβερπουλ που πραγματοποιήθηκε στο Wanda Metropolitano.

Ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο παρέταξε την Τότεναμ δε μία διάταξη 4-2-3-1 με τον Λιορίς κάτω από τα δοκάρια, με τους Βερντόγκεν και Αρντεβέιλερντ στο κέντρο της άμυνας και τους Τρίπιερ και Ρόουζ στα δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, στον άξονα βρέθηκαν οι Σισσοκό και Γουίνκς, ενώ στα άκρα ο Άλι μαζί με τον Σον. Στην κορυφή ο Κέιν με δεκάρι τον Δανό Έρισκεν.

Ο Γιούργκεν Κλοπ επέλεξε στο κλασσικό 4-3-3 τον Άλισον στην εστία, στα σέντερ μπακ τους Φαν Ντάικ και Ματίπ, ενώ αριστερά τον Ρόμπερτσον και δεξιά τον Άρνλοντ. Στο κέντρο την τριάδα των Βαινάλντουμ, Χέντερσον και Φαμπίνιο, ενώ μπροστά τους Σαλάχ στα δεξιά και Μανέ στα αριστερά, με τον Φιρμίνο σε θέση φορ.

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με το καλημέρα κέρδισε πέναλτι μόλις στα 27 δευτερόλεπτα, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Σαλάχ, βάζοντας νωρίς νωρίς τους κόκκινους μπροστά στο σκορ. Η Τότεναμ μετά το πολύ γρήγορο γκολ που δέχτηκε δεν μπόρεσε να αντιδράσει, ώστε να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία του Άλισον.

Στο 17′ ο Άρνλοντ δημιούργησε τον χώρο που ήθελε και σούταρε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Λιορίς. Με τους “πετινούς” να μην μπορούν να αναπτυχθούν και να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση στη συνέχεια. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρέθηκε πάρα πολύ κοντά στο 2-0 στο 37ο λεπτό μετά το πολύ δυνατό σουτ του Ρόμπερτσον, αλλά ο Λιορίς απέκρουσε εντυπωσιακά. Με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 1-0 για την Λίβερπουλ, η οποία στάθηκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Τότεναμ να κερδίζει τα χαμένα μέτρα στο γήπεδο και να ισορροπεί το παιχνίδι. Στο 57′ ο Βερντόγκεν έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα και να φεύγει μακριά από την περιοχή της Λίβερπουλ. Τρία λεπτά αργότερα ο Λιορίς θα προλάβει τον Μανέ, βγαίνοντας αποφασιστικά και μαζεύοντας τη μπάλα. Στο 69′ ο Μίλνερ έφτασε μία ανάσα από το να σκοράρει με το σουτ του να περνάει μισό μέτρο έξω από το αριστερό δοκάρι της Τότεναμ.

Στο 74′ ο Άλι έκανε μια κάκιστη επιλογή να σκάψει την μπάλα, αλλά το σουτ ήταν αρκετά αδύναμο. Όσο περνούσε η ώρα το ματς έπαιρνε φωτιά με την Τότεναμ να απειλεί και πάλι με τον Άλι στο 79ο λεπτό με κεφαλιά. Η ομάδα του Ποτσετίνο έφτασε κοντά στην ισοφάριση με το φάουλ του Έρισκεν, με τον Άλισον όμως να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Στο 85′ η μπάλα μετά από καραμπόλα κατέληξε στον Οριγκί, ο οποίος νίκησε τον Λιορίς, γράφοντας το 2-0 και τελειώνοντας ουσιαστικά τον τελικό. Η Τότεναμ προσπάθησε να μειώσει δίχως να τα καταφέρει και την Λίβερπουλ να κατακτά το 6ο Champions League της ιστορίας της!