Ο Ολυμπιακός σημείωσε άλλη μία νίκη σήμερα στο πρωτάθλημα κόντρα στην Καρδίτσα με 85-73.

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε στο «ΣΕΦ» την Καρδίτσα στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League, όπου οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 85-73

Η Καρδίτσα έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά οι Πειραιώτες τα έδωσαν όλα στις δύο τελευταίες περιόδους, πήραν τη νίκη με διαφορά.

Ο Θρύλος… ξενέρωσε τον Γιαννακόπουλο

Το παιχνίδι:

Με ωραίο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Καρδίτσα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρώτη επίθεση με τον Γουάιτ και τα σουτ άργησαν να μπουν. Το 2-0 έκανε η Καρδίτσα  με το κάρφωμα του Μακ και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με Φαλ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί. Ο Μπουκάναν ξανά έβγαλε την ομάδα του μπροστά σουτάροντας για τρεις, ενώ έπειτα ο Μήτρο- Λονγκ έκλεψε από τον Μπουκάναν και απάντησε με τρίποντο. Αξίζει σημειωθεί πως ο Μπουκαλαν έπιασε 12 συνολικά πόντους στο 1ο δεκάλεπτο, ενώ ο Μήτρου-Λονγκ 7.

Στο 6ο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά πρώτη φορά με εκπληκτικό τρίποντο του Κάνααν (6-5). Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό προπορευόμενο με 21-19, ενώ ο Μπουκάναν πρόλαβε πριν τη λήξη να σκοράρει με λέι απ. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου ισοφάρισε και πέρασε ξανά μπροστά με 2/2 βολές του Μακ. Το παιχνίδι είχε θέαμα, καλό ρυθμό και ανταγωνιστικότητα και το σκορ τα περισσότερα λεπτά πήγαινε πόντο -πόντο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή επιθεση και έκλεισαν το ημίχρονο υπέρ τους με 41-39.

Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με μάχη σώμα με σώμα. Η Καρδίτσα κρατούσε το προβάδισμα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με Κάνααν και Φαλ ισοφάριζαν. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στάθηκε καλά επιθετικά, αλλά όχι το ίδιο και στην άμυνα, πράγμα που την κρατούσε πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά με Λούντζη και Πίτερς λίγο πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου στο + 5 ( 62-57).

Οι γηπεδούχοι το έκαναν ξανά. Μπήκαν στα δύο τελευταία δεκάλεπτα, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και σε συνδυασμό με την άψογη επίθεση, γύρισαν το παιχνίδι στα μέτρα τους και αύξησαν τη διαφορά στους 10 πόντους. Κάνααν και Μήτρου-Λονγκ ξεχώρισαν στις δύο πρώτες περιόδου, στη συνέχεια Λούντζης και Ράιτ, που έδωσαν «παράσταση» πόντων, με τον πρώτο μάλιστα να φτάνει στους 16 πόντους στο παιχνίδι και ο Λαρεντζάκης έκανε δυναμικό come back, με πρωτιά πόντων επίσης, φτάνοντας στους 14.