Για να θυμούνται οι παλιοί και θα μαθαίνουν οι νεότεροι, τις "καθαρές" νίκες του «αιώνιου», οι οποίοι «ΠΟΤΕ» δεν είχαν εύνοια από την χούντα!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό στο πρώτο ντέρμπι που διεξήχθη επί των ημερών της στρατιωτικής δικτατορίας του Γιώργου Παπαδόπουλου στην Ελλάδα. Ωστόσο, δεν ήταν το αποτέλεσμα για το οποίο το θυμόμαστε, παρότι υπήρξαν διαμαρτυρίες για το γκολ του Τάκη Λουκανίδη που έκρινε το παιχνίδι. Ιστορική έμεινε η παρέμβαση του… Στυλιανού Παττακού, Υπουργού Εσωτερικών και Νο 2 του καθεστώτος, ο οποίος διέκοψε κάποια στιγμή το παιχνίδι για να… επιπλήξει τον Γιώργο Σιδέρη!

Στον κόσμο του ο… Καρτάλ: «Η Φενέρ άξιζε να περάσει…»

Ο επιθετικός του Ολυμπιακού αγωνιζόταν πάντοτε με πάθος, ιδίως στα ντέρμπι, αλλά αυτό μάλλον ξένισε τον Παττακό, ο οποίος διέταξε έναν αστυφύλακα να τον φέρει προς την εξέδρα των επισήμων του γηπέδου της Λεωφόρου, ώστε να του κάνει συστάσεις να παίξει πιο ήρεμα και στα πλαίσια του «ευ αγωνίζεσθαι»! Ο Σιδέρης τον άκουσε χωρίς να αντιδράσει (μπορούσε να κάνει κι αλλιώς;) και επέστρεψε στο παιχνίδι…

Το ματς κρίθηκε με γκολ που πέτυχε με απ’ ευθείας φάουλ ο Τάκης Λουκανίδης. Γκολ που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των «ερυθρόλευκων» προς τον διαιτητή Κιτσούκαλη, μια και επιτεύχθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (τότε το πρώτο μέρος μέρος έληγε ακριβώς στο 45ο λεπτό, εκτός κι αν είχε συμβεί κάτι συνταρακτικό πιο πριν), αλλά και επειδή θεωρούσαν ότι το φάουλ ήταν έμμεσο και έπρεπε να εκτελεστεί με πάσα και όχι απ’ ευθείας. Ο Ολυμπιακός, μάλιστα, κατέθεσε ένσταση μετά τη λήξη μια και ζητούσε και δύο πέναλτι.