Ακόμη ένας ανταγωνιστής του Θρύλου δέχθηκε «σφαλιάρα», αφού η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 απέναντι στον Παναιτωλικό.

Η ΑΕΚ έδωσε συνέχεια στα άσχημα αποτελέσματα, αφού μετά την «τριάρα» αποκλεισμού από τον Άγιαξ, οι «κιτρινόμαυροι» έφεραν ισοπαλία σαν ήττα στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό. Οι παίκτες του Αλμέιδα βρέθηκαν μάλιστα να προηγούνται με 0-2 στα πρώτα 15 λεπτά και όλα έδειχναν πως θα έπαιρναν τη νίκη για να ανέβουν στη κορυφή της βαθμολογίας.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και δέχθηκαν δύο γκολ, ώστε να «υποχρεώσουν» την Ένωση να αφήσει δυο βαθμούς.

Μία αγωνιστική κεκλεισμένων σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ!

Η ροή του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό του ματς με σουτ του Γκαρσία. Μάλιστα, με όμορφο γκολ του Ελίασον έκαναν το 0-2 στο 14′ και όλα έδειχναν πως το απόγευμα θα ήταν εύκολο για την ΑΕΚ.

Από το πουθενά όμως, ο Μουκουντί έκανε παράβαση πέναλτι, που μετουσίωσε σε γκολ ο Ζοάο Πέδρο, κάνοντας το 1-2 για να ξαναμπουν οι Αγρινιώτες στο παιχνίδι. Το ημίχρονο έληξε με μια καλή στιγμή ακόμη για τους φιλοξενούμενος με σουτ του Γκατσίνοβιτς.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του «δικεφάλου» έδειχναν κατάκοποι και πιο φοβισμένοι συγκριτικά με το πρώτο μέρος. Στο 65ο λεπτό μάλιστα, ο Μπαλντασάρα με απίστευτο σουτ έκανε το 2-2, αφήνοντας τον Αθανασιάδη ανήμπορο να αντιδράσει.

Έχοντας ξεμείνει από ενέργεια, προς το τέλος της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που θα μπορούσε να έχει πάρει το ματς. Η Ένωση διαμαρτύρεται για μια φάση πέναλτι στο 98ο λεπτό, μάλλον έχοντας «ζηλέψει» από τον Παναθηναϊκό χθες…