Με εκτελεστή τον Αχμέντ Χασάν (65',72'), ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με 2-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ντεμπούτο για Ντρέγκερ, με αρκετές αλλαγές η «ερυθρόλευκη» ενδεκάδα. Αποχώρησε τραυματίας ο Ανδρέας Μπουχαλάκης. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός έκανε εύκολο το απόγευμά του, στο δεύτερο μέρος, καθώς κέρδισε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης, κοιτάζοντας πλέον την Ευρωπαϊκή «μάχη» στο Μάντσεστερ (3/11).

Αναλυτικό ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης» του Μιχάλη Μαχαίρα…

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Μετά την ευρωπαϊκή συνάντηση του Ολυμπιακού και την άδικη ήττα του στην Πορτογαλία, η ομάδα του Μαρτίνς επέστρεψε στις εγχώριες διοργανώσεις και το Ελληνικό πρωτάθλημα, με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Φυσικά, στην χώρα μας τα λυπηρά γεγονότα πρωταγωνιστούν, όμως στο «Γ. Καραϊσκάκης» είχαμε ματς και την ευκαιρία να δούμε αρκετά απ’ τα νέα αποκτήματα των Πειραιωτών να αγωνίζονται ως βασικοί. Άλλωστε, η αναμέτρηση ήταν νωρίς το μεσημέρι, άρα προδιέθετε τον φίλαθλο κόσμο να παρακολουθήσει τη δοκιμασία των «ερυθρόλευκων».

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον γηπεδούχο Ολυμπιακό, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα του, ξεκουράζοντας βασικά στελέχη του συνόλου. Ο Μοχάμεντ Ντράγκερ έκανε το ντεμπούτο του με τα «ερυθρόλευκα». Πιο συγκεκριμένα, ο Ζοσέ Σα κάθισε στην εστία του Θρύλου, με τους Ντράγκερ-Βινάγκρε να βρίσκονται στα άκρα της άμυνας, ενώ στο κέντρο οι Παπαδόπουλος-Σισέ. Μπροστά τους στον άξονα, βρέθηκαν οι Πέπε και Μπουχαλάκης, ενώ οι Μπρούμα και Λοβέρα βρίσκονταν στις πτέρυγες. Ο Φορτούνης στην κλασική του θέση, με τον Χασάν ως μοναδικό προωθημένο. Στον πάγκο για τον Θρύλο βρέθηκαν οι Κρίστινσον, Σεμέδο, Εμβιλά, Ελ Αραμπί, Μπρούνο, Μασούρας, Χολέμπας, Βαλμπουενά και Ραντζέλοβιτς.

Με το 5-4-1 παρατάχθηκε ο Απόλλων Σμύρνης στο «Γ. Καραϊσκάκης», και τον Βέρχουλστ στην εστία από τον Γ. Παράσχο. Στην άμυνα βρέθηκαν οι Βιτλής, Μπρούσιτς, Λισγάρας, Ντομίγκες και Μπαξεβανίδης. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Μουνιέ, Φατιόν, Σλίβκα και Κολ, ενώ προωθημένος ήταν ο Ιωαννίδης. Στον πάγκο βρέθηκαν οι Γιαννακόπουλος, Λαγός, Μπεντινέλι, Βάρκας, Φερνάντες, Κραγιόπουλος, Ρώσση, Χειριτραντάς και Τσιλούλης.

«Άσφαιρος» αν και προσπάθησε, «πάγωσαν» με τον τραυματισμό του Μπουχαλάκη!

Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του ματς. Αν και οι παίκτες μας δεν είχαν συναντηθεί ξανά σε επίσημο αγώνα, οι Πειραιώτες κατείχαν την μπάλα. Στο 8ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μακρινό σουτ με τον Ιωαννίδη, χωρίς φυσικά να ανησυχήσει ο Σα, ο οποίος μπλόκαρε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Φοροτύνης εκτέλεσε ένα κόρνερ, στο οποίο πήρε την κεφαλιά ο Σισέ, με τον Βέρχουλστ να εκτινάσσεται και να αποκρούει, σώζοντας την ομάδα του από την παραβίαση. Ο Απόλλων απείλησε ξανά, στο 11ο λεπτό, με τη κεφαλιά του Ιωαννίδη, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι.

Στα επόμενα λεπτά, οι ακραίοι αμυντικοί του Θρύλου προσπάθησαν να δώσουν βοήθειες, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία βέβαια. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Λοβέρα δοκίμασε ένα σουτ έξω απ’ την περιοχή, με τον κίπερ του Απόλλωνα να μπλοκάρει σωστά. Οι Πειραιώτες είχαν την κατοχή (60%-40%), αλλά έλειπε η μεγάλη φάση για το γκολ.

Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 34ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αφού έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Χασάν πήρε την κεφαλιά, με τον Βέρχουλστ να λέει ξανά «όχι». Κατά τη συνέχεια του ματς στο Φάληρο, ο Μπουχαλάκης ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση, με τον Πέδρο Μαρτίνς να τον αντικαθιστά και να ρίχνει στον αγώνα τον Εμβιλά. Ο Έλληνας μέσος πήγε άμεσα στα αποδυτήρια με τους γιατρούς της ομάδας. Μετέπειτα, ο Ολυμπιακός απείλησε στο 45’ με μια κεφαλιά του Χασάν, έπειτα από εκτέλεση του Φορτούνη, με τον κίπερ του Απόλλωνα να μπλοκάρει. Επιπλέον, και ο Σισέ έχασε ευκαιρία, με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη. Οι καθυστερήσεις για το πρώτο μέρος ήταν 2′, με το 0-0 να είναι το σκορ του α’ μέρους.

Ο Χασάν… το έκανε εύκολο στην ομάδα του!

Ο Πέδρο Μαρτίνς, με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, θέλησε να βάλει τα βαριά χαρτιά του στο χορτάρι, περνώντας τους Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά, αντί των Φορτούνη και Μπρούμα. Το σχήμα άλλαξε σε 4-4-2, με τον Λοβέρα να παίζει αριστερά και τον Βαλμπουενά δεξιά. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να παίξει σαν… Θρύλος, με τους φιλοξενούμενους να κρατούσαν αυτό που ήθελαν απ’ την αναμέτρηση. Μάλιστα, βγήκαν και στην κόντρα, με τον Αβραάμ να σώζει σωτήρια, δεχόμενος βέβαια την κίτρινη κάρτα.

Ο Βέρχουλστ είχε κάνει αρκετές επεμβάσεις, κι έκανε ακόμη μια στο 60’ της αναμέτρησης, όταν μετά από σέντρα του Γάλλου Βαλμπουενά, ο Χασάν έκανε καρφωτή κεφαλιά, με τον κίπερ του Απολλωνα να λέει εκ νέου «όχι». Ο Μαρτίνς, βλέποντας πως δυσκολευόταν η ομάδα του να φτάσει στο γκολ, έριξε στη «μάχη» και τον Μασούρα, αντί του Λοβέρα. Στο 64’ ο Τσιλούλης πέρασε στο ματς αντί του Μουνιέ και ο Μπεντινέλι αντί του Κολ.

Στο 65’ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά και τον Ελ Αραμπί να στέλνει την μπάλα στην αριστερή δοκό. Όμως, στην αμέσως επόμενη φάση, ο Θρύλος έκανε το 1-0, μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Εμβιλά έπιασε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε στον Βιτλή. Ο Αχμέντ Χασάν έκανε το κοντινό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τους Πειραιώτες. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, για το αν ο Χασάν έσπρωξε τον Λισγάρα, κάνοντας επιθετικό φάουλ! Εν τέλει, το γκολ μέτρησε κανονικότατα, καθώς φάουλ δεν υπήρχε.

Ο Θρύλος όμως ήταν… χείμαρρος και άμεσα έκανε το 2-0, με ποιον άλλον; Με τον Αιγύπτιο «δολοφόνο» Αχμέντ Χασάν, μετά από γύρισμα του Μασούρα, ο ίδιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφη προβολή.

Δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο κ. Παράσχος έριξε στον αγώνα και τον Μάρκ Φερνάντες με τον Λαγό, αντί των Ιωαννίδη και του Βιτλή. Με τον Μαρτίνς δύο λεπτά αργότερα, να περνά και τον Μπρούνο αντί του Ντρέγκερ.

Τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά (καθυστερήσεις 4′), με τον Θρύλο, αν και έμεινε ξανά «άσφαιρος» για ένα ακόμη πρώτο ημίχρονο, να φτάνει τελικά στη νίκη με 2-0 και να παίρνει εκείνος το τρίποντο, το οποίο είναι αρκετά σημαντικό ενόψει της συνέχειας.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου
Βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης, Παντελής Σπυρόπουλος
4ος: Ανδρέας Γκάμαρης

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ, Παπαδόπουλος, Σισέ, Βινάγκρε, Πέπε, Μπουχαλάκης, Μπρούμα, Φορτούνης, Λοβέρα, Χασάν.

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούτσιτς, Βιτλής, Κολ, Σλίβκα, Φατιόν, Μουνιέ, Ιωαννίδης.