Αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος για δεύτερη διαδοχική σεζόν, πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός μετά την ολοκλήρωση της 2ης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Πάτρα.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός μέτρησε 9 προκρίσεις σε 10 συμμετοχές στους ημιτελικούς που θα γίνουν το Σάββατο (8/12) και συνεχίζει την προσπάθεια διατήρησης των σκήπτρων, για να φέρει ξανά την κούπα στο Λιμάνι.

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Μια προσπάθεια που τον φέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και βάσει της οποίας θα είχε αγκαλιάσει από σήμερα το πρωτάθλημα, αλλά το γνωστό σκάνδαλο με την συμμετοχή του αθλητή του Παναθηναϊκού στην κατηγορία των 91 κιλών, «χάρισε» στους «πράσινους» δυο νίκες και μικρή παράταση… ζωής.

Από το αγωνιστικό πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας ξεχώρισε η νίκη του Παύλου Τσαγκράκου επί του Νίκου Θεοδοσίου του Παναθηναϊκού στην κατηγορία των 75 κιλών. Τις «ερυθρόλευκες» συμμετοχές της 2ης ημέρας άνοιξε στις Γυναίκες, η… οικογενειακή «μονομαχία» μεταξύ της Κυριακής Ασλανίδη και της Κωνσταντίνας Γιδάκου στην κατηγορία των 75 κιλών. Νικήτρια αναδείχθηκε Κυριακή Ασλανίδη η οποία εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής όπου θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι στον Πειραιά.

Ακολούθησε ο αγώνας του Δημήτρη Χαλκιά με τον Αλέξανδρο Μίλλερ του ΑΣ Άμυνα στην κατηγορία των 56 κιλών, με τον αθλητή του Ολυμπιακού, να γνωρίζει την ήττα στα σημεία.

Η συνέχεια ήταν απολύτως επιτυχημένη για τον Θρύλο. Την αρχή στο σερί των 9 διαδοχικών νικών έκανε ο πρωταθλητής του Θρύλου, Αλέξανδρος Τσανικίδης ο οποίος επικράτησε με διακοπή στον 1ο γύρο, του Μάριου Χοβαπόπουλου από τον Άρη Νίκαιας στα 64κιλά.

Στην ίδια κατηγορία, ο Γιώργος Χορβαλάκος νίκησε στα σημεία τον Κωνσταντίνο Κοντοπάνο του Άρη Νίκαιας ενώ με τον ίδιο τρόπο επικράτησε ο Αράς Βεΐσι του Ζαφείρη Μιχαλιτσάνου της Παναχαϊκής στην κατηγορία των 69κιλών και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση μετά τη χθεσινή επικράτηση στη φάση των «16».

Ο επίσης πρωταθλητής της κατηγορίας των 69 κιλών, Πουλίκος Τσαγκράκος, μετά το νοκ άουτ επί του Ιωσήφ Σπυρίδη, νίκησε με διακοπή από τον 1ο γύρο τον Ιορδάνη Ατματζίδη του ΠΑΟΚ.

«Ερυθρόλευκο» το «ντέρμπι» στα 75 κιλά!
Οι αγώνες συνεχίστηκαν με την «ερυθρόλευκη» επικράτηση του Παύλου Τσαγκράκου στο «ντέρμπι» με τον Νίκο Θεοδοσίου του Παναθηναϊκού στην κατηγορία των 75 κιλών με τον πρωταθλητή του Θρύλου, να εξασφαλίζει την πρόκριση στους «4». Στην ίδια κατηγορία ο Φώτος Τζότζος επικράτησε του Κωνσταντίνου Μηλιδώνη της Χρυσής Γωνίας και πήρε τη δεύτερη νίκη-πρόκριση μέσα σε δυο ημέρες.

Ο Γιώργος Καραλής «ντούμπλαρε» τις νίκες στην κατηγορία των 81 κιλών. Ο αθλητής του Ολυμπιακού, μετά το 3-0 κόντρα στον Κωνσταντίνο Κολοβό, νίκησε στα σημεία και τον Αλέξανδρο Πίκουλα του ΠΑΟ Κέρκυρας. Επιπλέον, νικηφόρα ξεκίνησε την παρουσία του στο φετινό πρωτάθλημα και ο πρωταθλητής της κατηγορίας των 91κιλών, Παναγιώτης Κυρίμης ο οποίος επικράτησε στα σημεία του Στέφανου Φιλιμάνοβ, από τον Ηρακλή Αγίων Αναργύρων.

Τέλος, ο Λάμπρος Αναστασάκος προκρίθηκε άνευ αγώνα, λόγω μη προέλευσης αντιπάλου, στον ημιτελικό της κατηγορία των 91+ κιλών.

Γίνεται αντιληπτό, λοιπόν, πως η παρουσία του Ολυμπιακού κατά τη σημερινή μέρα κρίνεται ιδιαιτέρως επιτυχημένη.