Σαν σήμερα ο Ολυμπιακός έπαιρνε την πρώτη θέση στα παιχνίδια με ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Σαν σήμερα, τόσο το 2007 όσο και το 1973 ο Ολυμπιακός έλυνε και έδενα μέσα στον αγωνιστικό χώρο με αντιπάλους την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ.

Οταν πριν 14 χρόνια , ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την ΑΕΚ για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Premier League:Το επίτευγμα της Νότιγχαμ

Το ματς στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» ήταν πολύ σημαντικό στη «μάχη» για το πρωτάθλημα. Ένα γκολ έκρινε την αναμέτρηση υπέρ του Θρύλου (1-0).
Σκόρερ ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς, στο 83′, με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά. Η ομάδα είχε πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με τον ΠΑΟΚ, πριν από 48 χρόνια, μια ακόμα μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Πειραιά με εκπληκτικό δεύτερο 45λεπτο, νίκησαν 3-0 την ομάδα της Θεσσαλονίκης, στο δρόμο για το δεύτερο σερί πρωτάθλημα στη δεκαετία του 1970. Τρία γκολ μέσα σε 18 λεπτά για τον Ολυμπιακό.

Με τον Δεληκάρη να ανοίγει το σκορ στο 69′, τον Τριαντάφυλλο να δίνει… αέρα δύο τερμάτων στον Θρύλο, για να διαμορφώσει ο Κρητικόπουλος το τελικό 3-0 στο 87′.  Και πάλι ο Ολυμπιακό ήταν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.