Σαν Σήμερα (29/8) ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ελλάδος επικρατώντας με 3-1 επί της ΑΕΚ.

Σαν Σήμερα (29/8) το 1992 ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ελλάδος επικρατώντας με 3-1 επί της ΑΕΚ.

Αν και η ΑΕΚ προηγήθηκε με γκολ του -μετέπειτα ερυθρόλευκου- Αλέξη Αλεξανδρή στο 31΄, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα τρία λεπτά αργότερα χάρη σε τέρμα του Ντανιέλ Μπατίστα.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Με το σκορ στο 1-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα.

Στο β΄ημίχρονο όμως ο Ολυμπιακός στάθηκε καλύτερα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα χάρη σε γκολ του Γιώτη Τσαλουχίδη με κεφαλιά στο 58΄. Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε στο 80΄ ο σπουδαίος Βασίλης Καραπιάλης διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-1 και σφραγίζοντας έτσι την κατάκτηση του σούπερ καπ από τον Ολυμπιακό.