Σαν σήμερα το 2013 ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία πρόκριση για το final-4 του Λονδίνου.

Πέρασαν κιόλας 7 χρόνια από εκείνο το μαγικό βράδυ της 26ης Απριλίου 2013.

Την ημέρα εκείνη ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε για τον 5ο προημιτελικό της euroleague την Ανατολού Εφές στο ΣΕΦ. Ο νικητής έπαιρνε την πρόκριση για το Final-4 του Λονδίνου.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Η Εφές έδειχνε να “πατάει” καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, γεγονός που επιβεβαίωνε και το σκορ, καθώς στα μέσα της 2ης περιόδου ήταν μπροστά με 15 πόντους (21-36), οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 33-41. Η τουρκική ομάδα μπήκε καλύτερα και με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου και διεύρυνε την υπέρ διαφορά της στο +12 (47-35). Το όνειρο για τη δεύτερη συνεχόμενη συμμετοχή του Ολυμπιακού σε Final -4 έμοιαζε να απομακρύνεται ολοένα και περισσότερο.

Όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με “σεμιναριακή” άμυνα και επίθεση που “πέταγε φωτιές” έθεσαν τις βάσεις για μια μεγάλη ανατροπή. Η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ να είναι στο (-1) για τους “ερυθρόλευκους” 54-55. Όλα θα κρινόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε το “πάνω χέρι” με την Εφές να μην παραδίνει όμως “τα όπλα”. 1΄.22″ πριν το τέλος ,με το σκορ να είναι στο 73-70, ο Είσι Λο με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 76-70 και έβαλε τέλος στις επιδιώξεις της τουρκικής ομάδας. Από εκεί και στο εξής οι παίκτες του Ολμπιακού διαχειρίστηκαν σωστά το χρόνο και εν τέλει επικράτησαν με σκορ 82-72, κάνοντας τους 11.000 και πλέον φίλους της ομάδας που βρισκόταν στο ΣΕΦ να παραληρούν.

Το βραδύ εκείνο ο Ολυμπιακός δίδαξε για ακόμη μια φορά πως γίνονται οι ανατροπές, πήρε τη πρόκριση για το Final-4 του Λονδίνου και ο δρόμος για το back2back ήταν πλέον ήταν ανοικτός.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 7(2), Άντιτς 5(1), Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 7(1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 3(1), Πάουελ 9(1), Πρίντεζης 15(1), Παπανικολάου 8(2), Κατσίβελης 1.

Εφές (Τουντσερί): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 11(1), Ερντέν 8, Τουντσερί 7(2), Σιπ 6, Γκονλούμ 3, Σαβάνοβιτς 12, Λούκας 14, Γκιουλέρ 9(1), Μπάρατς 2.