Οκτώ γκολ, δυο αποβολές, παράταση και 34 πέναλτι! Συμπληρώθηκαν 9 χρόνια από τον επικό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας του 2009, όταν ΑΕΚ και Ολυμπιακός συμμετείχαν σε ένα ποδοσφαιρικό θρίλερ, που βρήκε τους Πειραιώτες νικητές και τροπαιούχους!

Σαν Σήμερα το ημερολόγιο έλεγε 02/05/2009 ώστε να βρεθούν στο ΟΑΚΑ και τον τελικό οι «ερυθρόλευκοι», αφού στον δρόμο τους είχαν συναντήσει ΠΑΟΚ και Αστέρα Τρίπολης, ενώ η ΑΕΚ είχε πιο βατούς αντιπάλους, αντιμετωπίζοντας τον Πανσερραϊκό στα ημιτελικά.

Ο τελικός ξεκίνησε με δύο γκολ γρήγορα γκολ του Μπλάνκο (4′, 8′) με την ΑΕΚ να παίρνει σοβαρό προβάδισμα με το «καλημέρα»!

Ωστόσο, στην ανάπαυλα ο Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε «κίνηση-ματ», περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Ματ Ντάρμπισαϊρ και ο Άγγλος τον δικαίωσε. Στο 47′ με κεφαλιά έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό, για να έρθει ο Ντουντού στο 70′ και να φέρει το ματς στα ίσια!

Δεν το χωνεύει ο Τζέκο με τίποτα: «Αν είσαι τυχερός…»

Ευτυχώς για τους φίλους του αθλήματος, οι συγκινήσεις δεν είχαν τελειώσει. Ούτε κατά διάνοια! Στο τελευταίο λεπτό ο Νάτσο Σκόκο με ένα εντυπωσιακό σλάλομ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε τον Νικοπολίδη για το 3-2, σκορπίζοντας τον ενθουσιασμό στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο! Ενώ όμως στην ΑΕΚ ετοιμάζονταν να παηγυρίσουν, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάρμπισαϊρ με νέα κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3, βάζοντας «φωτιά» στο απέναντι πέταλο του γηπέδου και στέλνοντας τον τελικό στην παράταση!

Εκεί ο Ολυμπιακός με τον Γκαλέτι στο 102′ πήρε «κεφάλι» στο σκορ, με τον Αργεντινό μάλιστα να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου της παράτασης είναι η σειρά του Παπαδόπουλου να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια, μετά από σκληρό τάκλιν στον Σκόκο. Οι Πειραιώτες με εννιά παίκτες δεν μπορούν να διατηρήσουν το προβάδισμα και ξανά ο Σκόκο σκόραρε για το εντυπωσιακό 4-4!

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι όπου μετά από 34 πέναλτι και ήρωα τον Νικοπολίδη (απέκρουσε το πέναλτι του Πελετιέρι και στη συνέχεια ευστόχησε στο δικό του) οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν το Κύπελλο, μετά από έναν μυθικό τελικό!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γεωργέας, Ζεράλδο Άλβες, Κυριάκος (62′ Αλεξόπουλος), Μαϊστόροβιτς, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα (68′ Πελετιέρι), Σκόκο, Τζεμπούρ (77′ Εντίνιο), Μπλάνκο.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Άντζας, Αβ. Παπαδόπουλος, Πατσατζόγλου (46′ Ντάρμπισιρ, 96′ Όσκαρ), Ντουντού, Γκαλέτι, Λέτο (62′ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι, Ντιόγο.