Ο Ολυμπιακός ήταν «μουδιασμένος» κι έτσι ηττήθηκε με 2-0 από τη Ριντ στο πρώτο φιλικό της χρονιάς!

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ματς της νέας σεζόν, με συνέπεια να ηττηθεί με σκορ 2-0 από τη Ριντ στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης.

Επόμενο φιλικό το αύριο Σάββατο με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ (25/6, 19:00).

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Παρά το «μούδιασμα» σήμερα πάντως, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς είχαν τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας, χωρίς να σκοράρουν ωστόσο και με συνέπεια να ηττηθούν. Περισσότερο ρυθμό η Ριντ είχε εξάλλου, μιας και έχει ξεκινήσει προετοιμασία πολύ νωρίτερα από τον Θρύλο!

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να αγωνιστεί με δυο ενδεκάδες ουσιαστικά στο ματς, με τον Κρίστινσον να είναι ο μοναδικός που αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά. Οι Πειραιώτες λοιπόν αγωνίστηκαν μέχρι το 62ο λεπτό περίπου με τους Κρίστινσον, Ανδρούτσο, Κούτρη, Μανωλά, Μπα, Κανέ, Αγκιμπού Καμαρά, Φαντιγκά, Ραντζέλοβιτς, Καρβάλιο και Ελ Αραμπί, ενώ στη συνέχεια ο Μαρτίνς άλλαξε διάταξη και από 4-2-3-1, ο Ολυμπιακός έπαιξε 4-4-2.

Οι παίκτες που αγωνίστηκαν στο τελευταίο ημίωρο ήταν οι Σωκράτης, Αβραάμ, Μπαγκαλιάνης, Σισέ, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά, Τικίνιο και Χασάν, ενώ στο 75′ πέρασε και ο Ντιμπί Κεϊτά στη θέση του Φαντιγκά.

Οι δυο μεγάλες ευκαιρίες των πρωταθλητών ήταν στο πρώτο ημίχρονο, όταν άλλωστς η ομάδα ήταν καλύτερη. Οι ευκαιρίες έγιναν από τα αριστερά όπως έκανε επίθεση ο Ολυμπιακός.

Στο 29′ ο Φαντιγκά με μια καταπληκτική ατομική ενέργεια ξεφορτώθηκε τρεις αντιπάλους, συνεργάστηκε πολύ όμορφα με τον Ελ Αραμπί, αλλά από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή δεν τελείωσε καλά τη φάση, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε άψογα, ο Καρβάλιο έστρωσε την μπάλα στον Κούτρη που είχε ανέβει και εκείνος από το ημικύκλιο περίπου της περιοχής δοκίμασε ένα ξερό σουτ με το αριστερό, με τον Ράντλινγκερ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο β’ μέρος η Ριντ ήταν καλύτερη, πέτυχε δύο γκολ και πήρε τη νίκη.

Η σύνθεσή μας:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον – Ανδρούτσος, Μπα, Μανωλάς, Κούτρης – Κανέ, Α. Καμαρά – Ραντζέλοβιτς, Φαντιγκά, Καρβάλιο – Ελ Αραμπί

Στο δεύτερο έπαιξαν οι Μπαγκαλιάνης, Σισέ, Παπαδόπουλος, Σωκράτης, Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Βαλμπουενά, Τικίνιο, Χασάν, Κεϊτά.