Με κορυφαίο τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός υπέταξε με 70-65 την Ούνιξ Καζάν και κατέκτησε το τουρνουά του Ηρακλείου. Αισθητά βελτιωμένοι οι ερυθρόλευκοι στην άμυνα.

Με «όπλο» τον εκπληκτικό του αρχηγό Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος πέτυχε 17 ποντους, όους καθοριστικούς και σε καίριες χρονικα΄στιγμές και με σαφή βελτίωση στην άμυντική του λειτουργία, ο Ολυμπιακός νίκησε 70-65 την Ούνιξ Καζάν και κατέκτησε το τουρνουά που διεξήχθη στα [Δύο Αοράκι»

βελτίωση στην άμυνα, ο Ολυμπιακός κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία του το φιλικό τουρνουά της Κρήτης που διεξήχθη στο κλειστό «Δύο Αοράκια», επικρατώντας με σκορ 70-65 της Ούνικς Καζάν στον τελικό.

Τα έκτροπα του ΟΑΚΑ και ένας παρκαδόρος σε… σύγχυση!

Οι «ερυθρόλευκοι», ήλεγχαν πλήρως τον ρυθμό μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, προηγήθηκε μέχρι και με 14 πόντους διαφορά, όμως η Ούνικς επανήλθε μείωσε στο καλάθι τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, για να… μιλήσει στο τέλος ο κορυφαίος του αγώνα, Βασίλης Σπανούλης. Καλή εμφάνιση και από τον Τίμα, ξεχώρισαν για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη οι Εντούρ και Κολέσνικοφ.

Το ματς:

Η Ούνικς με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Κολέσνικοφ, αρκετό παιχνίδι στο «ανοικτό» γήπεδο, αλλά και κοντά στο καλάθι, προηγήθηκε 10-7 στο 4’. Η άνοδος του Στρέλνιεκς, βοήθησε τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 14-14 στο 7’, με την ρωσική ομάδα να μην εκμεταλλεύεται σε εκείνο το διάστημα τα πολλά (7!) επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε, λόγω αστοχίας στο μακρινό σουτ (2/14 τρίποντα στο ημίχρονο). Οι «ερυθρόλευκοι», έπαιζαν καλύτερη άμυνα απ’ ότι κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ την Παρασκευή αλλά και πιο αργά στην επίθεση, με πίεση σε όλο το γήπεδο, που οδηγούσε σε λάθη ή καθυστερούσε την επιθετική ανάπτυξη της Ούνικς και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα μπροστά στο σκορ 18-16.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σπανούλη και πέντε σερί πόντους του ανεβασμένου Τίμα, περισσότερο έλεγχο του αμυντικού ριμπάουντ και πίεση πάνω στη μπάλα, ο Ολυμπιακός «έτρεξε» επί μέρους σκορ 11-3 και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δέκα πόντων (29-19 στο 14’). Η είσοδος του Μιλουτίνοφ αντί του εμφανώς κουρασμένου ΛεΝτέι, έδωσε πολλές βοήθειες κάτω από τα καλάθια για το 36-27 στο 18’, όμως η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έμεινε κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (38-32), χάρη σε εύστοχες προσπάθειες των Εντούρ και Λόκετ.

Έχοντας και πάλι εφαλτήριο την καλή άμυνα του και περισσότερο μέσα στο επιθετικό του παιχνίδι τον Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, 48-36 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Στην εξίσωση άρχισε να μπαίνει αμυντικά και επιθετικά -μέχρι και με εύστοχο τρίποντο- ο ΛεΝτέι και έτσι στο τέλος του δεκαλέπτου, σημειώθηκε η μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο υπέρ των «ερυθρόλευκων» διαφορά με +14.

Με 7-0 σερί η Ούνικς μείωσε σε 57-50 στο 32’, καθώς ο Μόργκαν είχε αρχίσει να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες και να δημιουργεί κάποια ρήγματα. Ο Γουίλιαμς Γκος πέτυχε κάποια καλάθια στο «ένας εναντίον ενός», αλλά οι ρώσοι είχαν βρει ρυθμό και με περισσότερο επιθετικό πλουραλισμό υπομονή στο παιχνίδι τους και χάρη στα λάθη του Ολυμπιακού, έφεραν το ματς στο -2 (63-61 στο 36’). Ακολούθησε κακό μπάσκετ και εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις, με τον Σπανούλη να κάνει το 65-61 δύο λεπτά πριν το τέλος και τον Εντούρ να μειώνει ξανά στο καλάθι, με 1’26’’ να απομένουν.

Και πάλι με τον αρχηγό, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τρίποντο για το υπέρ τους 68-63. Η Ούνικς αστόχησε στην επόμενη επίθεση, ο ΛεΝτέι είχε 2/2 βολές και έτσι το ματς ουσιαστικά κρίθηκε, αφού δεν απέμενε χρόνος ικανός για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από τη μείωση του σκορ…

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-38, 43-57, 65-70.

Ούνιξ ωΚαζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3, Μόργκαν 8, Ετζιμ 9, Λόκετ 8, Εντούρ 12, Πονγκρασόφ 5, Κλιμένκο, Σμιθ 8, Μπίλι, Κοστσέεφ, Κολέσνικοφ 9, Σελεκέτο 3.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς Γκος 9, Τουπάν 3, Σπανούλης 17, Τίμα 11, Μιλουτίνοφ 7, Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοφ , Πρίντεζης 6, Μάντζαρης, ΛεΝτέι 10.