Οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα κατάφεραν στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», αφού ηττήθηκαν με 1-0 (Κανάλες 39') από την Ρεάλ Μπέτις. Μπορούσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα οι Πειραιώτες, αλλά η ατυχία δεν τους το επέτρεψε. Πλέον, καλείται να κερδίσει την Μίλαν σε δύο βδομάδες, μάλιστα με δύο γκολ διαφορά. Ρεπορτάζ από τον Μιχάλη Μαχαίρα...

Ήταν άτυχος, με «φύλακα άγγελο» τον Σα…

Ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων, για την 5η αγωνιστική του Europa League, αντιμετώπιζε την Ρεάλ Μπέτις στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν το θετικό αποτέλεσμα, με αντίπαλο την ομάδα της Ανδαλουσίας.

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Ρεπορτάζ από τον Μιχάλη Μαχαίρα

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να ξεκινήσει σε θέση σέντερ φορ τον Κώστα Φορτούνη, και προτίμησε τον Σα ως τερματοφύλακα. Οι Τσιμίκας-Ομάρ προτιμήθηκαν στα άκρα της άμυνας, με δίδυμο στόπερ τους Βούκοβιτς-Σισέ. Μπροστά τους βρισκόταν η τριάδα Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιγιέρμε. Στις πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Ποντένσε και Ναουέλ, με τον Κώστα Φορτούνη στην γραμμή κρούσης.

Ο Κίκε Σετιέν, προπονητής της ομάδας της Σεβίλλης επέλεξε τους Ρόμπλες, Τέγιο, Μαντί, Μπάρτρα, Σίντνεϊ, Τζούνιορ, Γουίλιαμ, Λο Σέλσο, Κανάλες, Σέρχιο Λεόν και Σανάμπρια.

Απείλησε ο Ολυμπιακός – γλίτωσε αποκρούοντας πέναλτι – δεν το απέφυγε στο 39’…

Η πρώτη τελική προσπάθεια έγινε στο 5ο λεπτό του αγώνα από πλευρας Πειραιωτών, όταν έπειτα από πάσα του Κώστα Φορτούνη, ο Μπουχαλάκης σούταρε με ένα τεχνικό σουτ, εκτός των δοκαριών της Μπέτις. Η Μπέτις πάτησε την περιοχή του Σα, αλλά ο Ολυμπιακός είχε εκ νέου φάση για τέρμα, με τον «δυναμίτη» του Καμαρά, στο 13ο λεπτό. Όμως, χάρη σε μια εκτέλεση φάουλ από πλευράς γηπεδούχων, ο Σισέ υπέπεσε σε φάουλ, γεγονός που χάρισε το πέναλτι στην Μπέτις. Ένα πέναλτι, το οποίο ο Σέρχιο Λεόν το έχασε, χάνοντας επιπλέον και την εξ επαφής δεύτερη προσπάθεια. Ο Σα ήταν ο «φύλακας άγγελος» του Θρύλου, με δύο σωτήριες επεμβάσεις.

Έτσι, έμεινε το 0-0 στον αγώνα. Κατά τη διάρκεια του αγώνα, είχαν κιτρινιστεί 4 παίκτες από πλευράς «ερυθρόλευκων», γεγονός που προβλημάτιζε αφενός για ενδεχόμενη αποβολή, αφετέρου για προσοχή ενόψει Μίλαν. Στο 28ο λεπτό, οι Πειραιώτες έφτασαν εκ νέου πολύ κοντά στο γκολ, όταν έπειτα από σέντρα του Τσιμίκα, ο Μπουχαλάκης πήρε την κεφαλιά, σχεδόν από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα, ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Ρόμπλες. Η Μπέτις δεν απειλούσε ιδιαίτερα τους Πειραιώτες, αφού ο Ολυμπιακός είχε αξιώσεις να σκοράρει. Το πέναλτι ήταν η μοναδική φάση που ουσιαστικά τρόμαξε τον Ολυμπιακό.

Όμως, το έπραξε στο 39ο λεπτό, όταν ο Κανάλες έβαλε μπροστά την ομάδα του με 1-0, με σουτ εκτός περιοχής, με τον Σα να αδυνατεί να μπλοκάρει. Στο 43’ του αγώνα, η Μπέτις γλίτωσε τα χειρότερα, όταν ο Φορτούνης έχασε το άχαστο, από πολύ κοντά στη γραμμή της εστίας του Ρόμπλες. Ο Μπάρτρα έδιωξε και το 1-0 παρέμεινε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τον ίδιο παίκτη, απείλησε η ομάδα του Πειραιά, όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση με τον Ρόμπλες να λέει ξανά «όχι».

Μπορούσε την ισοφάριση, αλλά η ατυχία του χτύπησε την πόρτα…

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάτι εντυπωσιακό στον αγωνιστικό χώρο. Στο 58ο λεπτό, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, με τον Μπουχαλάκη να αποχωρεί, και στη θέση του να περνά ο Γκερέρο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν εκπληκτική ευκαιρία για το 2-0, με τον Σανάμπρια να αστοχεί σε σουτ.

Στο 63ο λεπτό του αγώνα, ήταν η ώρα του Σετιέν να κάνει αλλαγή, με τον Ινούι να περνά στη θέση του Σέρχιο Λεόν. Στα επόμενα λεπτά, η Μπέτις κρατούσε μπάλα και την κατοχή στα πόδια της. Στο 71’ ο Μάριος Βρουσάι πέρασε στη θέση του Ναουέλ, με σκοπό να φρεσκάρει τις πτέρυγες του Ολυμπιακού. Στο 74’ για την Μπέτις πραγματοποιήθηκε αλλαγή, με τον Μπάρτρα να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Χάβι Γκαρθία. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τέγιο έχασε τετ α τετ με αντίπαλο τον Σα, με τον «ερυθρόλευκο» τερματοφύλακα να τον κόβει, πριν εκείνος κάνει το 2-0. Η ώρα του Νάτχο ήταν στο 81′, όταν πέρασε αντί του Γκιγιέρμε, ως η τρίτη και τελευταία αλλαγή. Στο 83ο λεπτό, αποχώρησε ο Τέγιο από πλευράς γηπεδούχων, με τον Μπαραγάν να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο. Στο 88ο λεπτό του ματς στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ο Ολυμπιακός απείλησε με 3 διαδοχικές στιγμές στην ίδια φάση. Αφενός με τον Σισέ, έπειτα με χαμένο ψαλιδάκι του Γκερέρο και τέλος με το εκτός στόχου σουτ του Βούκοβιτς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήταν σειρά της Μπέτις, με δύο διαδοχικές επεμβάσεις. Στο 92′ της αναμέτρησης, η επιτομή της καλής ευκαιρίας, με τον Σισέ να στέλνει την κεφαλιά που κέρδισε, ύστερα από κόρνερ του Φορτούνη, σε άουτ, και τον Μαρτίνς να τραβάει τα μαλλιά του. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε, με τον Θρύλο να δείχνει τα δόντια του, αλλά να μην καταφέρνει κάτι. Πλέον, χρειάζεται νίκη επί της Μίλαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» σε δύο βδομάδες (13 Δεκέμβρη), και μάλιστα με δύο τέρματα διαφορά.

Μπέτις : Ρόμπλες, Μαντί, Μπάρτρα (74′ Χάβι Γκαρθία), Σίντνεϊ, Καρβάλιο, Κανάλες, Τζούνιορ, Τέγιο (83′ Μπαραγάν), Λο Σέλσο, Λεόν (63′ Ινούι), Σανάμπρια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (82′ Νάτχο), Καμαρά, Μπουχαλάκης (58′ Γκερέρο), Ναουέλ (72′ Βρουσάι), Ποντένσε, Φορτούνης.