Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 0-3 σετ από την Τρεντίνο με την προσπάθειά τους να μην φτάνει, ώστε να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Την πανίσχυρη Τρεντίνο υποδέχτηκε ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Ρέντη, στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού του CEV Cup. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 0-3 σετ, με την προσπάθειά τους να μην φτάνει.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 1-0 αλλά την Τρεντίνο να μπαίνει πιο δυνατά και να φτάνει εύκολα στο 1-4. Στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν με τη σειρά τους και από το 3-6 ισοφάρισαν μετά από άσσο του Γκάβιν Σμιτ. Η Τρεντίνο με ένα καλό διάστημα στο παιχνίδι της κατάφερε να προηγηθεί με 8-10, με τον Ραουβέρντινκ να καρφώνει για το 9-10. Έκτοτε, οι ερυθρόλευκοι έχασαν λίγο την έλεγχο και βρέθηκαν 4 πόντους πίσω στο σκορ (9-13). Ο Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ αλλά η Τρεντίνο συνέχισε το παιχνίδι της βρισκόμενη με 13-19 μπροστά στο σκορ, δείχνοντας έτσι τις επιθετικές αρετές της. Οι ερυθρόλευκοι είχαν κακή υποδοχή στο μεγαλύτερο μέρος του σετ, με αποτέλεσμα η Τρεντίνο να τους πληγώσει. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν το πρώτο σετ με 17-25 και έτσι η Τρεντίνο βρέθηκε μπροστά με 0-1.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν αρκετά δυνατά και να προηγούνται με 4-1, αλλά την Τρεντίνο να ισοφαρίζει σε 4-4 μετά από άσσο. Στην συνέχεια οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 4-5, με τον Γκάβιν Σμιτ όμως να ισοφαρίζει εκ νέου. Το ματς απέκτησε ξέφρενο ρυθμό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι για αρκετή ώρα. Η Τρεντίνο κατάφερε με 4 συνεχόμενους πόντους να ξεφύγει εντέλει να ξεφύγει στο σκορ με 10-14. Στην συνέχεια η ομάδα του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ μείωσε σε 14-16 μετά από μπλοκ άουτ του Γκάβιν Σμιτ. Οι Ιταλοί συνέχισαν να βρίσκονται σταθερά μπροστά, αυξάνοντας παράλληλα και το προβάδισμα τους σε 16-20. Ο Τερβαπόρτι μείωσε με καρφί σε 17-21 αλλά οι Ιταλοί δεν πτοήθηκαν και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με 19-25.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να θέλουν να πάρουν τον έλεγχο και παράλληλα το σετ, ώστε να μείνουν ζωντανοί. Οι Πειραιώτες ήταν ανταγωνιστικοί στην αρχή του σετ και δεν άφησαν περιθώρια στους Ιταλούς να ξεφύγουν παρά μόνο στο 8-10, αφού έπειτα ισοφάρισαν με δύο συνεχόμενους πόντους σε 10-10. Οι Πειραιώτες είχαν ένα καλό διάστημα, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το σκορ σε 13-12 από το 10-12 με 2 καρφιά από τον Μάρκους Μπέμε. Έπειτα το παιχνίδι κύλησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τους ερυθρόλευκους να μην το παρατάνε και να προσπαθούν. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν αρκετές φορές και προηγήθηκαν με 24-23, αλλά ένα τρομερό λάθος του Ραφαήλ Κουμεντάκη έσωσε την Τρεντίνο, η οποία κατέκτησε και το τρίτο σετ και παράλληλα και την νίκη.

Τα σετ: 0-3 σε 1.16, 17-25 (21’), 19-25 (26’), 24-26 (29’)

1ο σετ: 7-8, 11-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 24-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 6 (3/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 12 (12/23 επ.), Τερβαπόρτι 2 (2/10 επ., 29%υπ.-29%αρ.), Αλεξίεφ 2 (2/10 επ., 29%υπ.-29%αρ.), Ράουβερντινκ 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 42%υπ.-37%αρ.), Στεφάνου –λ (50%υπ.-28%αρ.)/ Κουμεντάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης (50%-50%), Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής

Τρεντίνο (Αντζελο Λορεντζέτι): Ρουσέλ 11 (11/14, 21%υπ., 14%αρ.), Βετόρι 15 (12/15επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τζιανέλι 10 (3/4επ., 7 μπλοκ), Καντελάρο 9 (5/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Κοβάσεβιτς 13 (13/22, 54%υπ., 38%αρ.), Λίσινατς 6 (5/6επ., 1 μπλοκ) / Γκρεμπενίκοφ (62%υπ., 54%αρ.), Βαν Γκαρντέρεν, Νέλι