το Δημοτικό κολυμβητήριο Νέας Πολιτείας, οι «ερυθρόλευκοι», με τον κόσμο στο πλευρό τους, ήταν ανώτεροι από τους «κιτρινόμαυρους» και νίκησαν με 6-3.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το 23ο Κύπελλο της ιστορίας της έχει η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο πολυνίκης του θεσμού Θρύλος, με 22 τίτλους, προκρίθηκε στον τελικό του Final-4 στη Λάρισα, αφού επικράτησε με 6-3 της ΑΕΚ στον ημιτελικό, σε ένα ματς χωρίς τον αρχηγό Μουρίκη.

Στο Δημοτικό κολυμβητήριο Νέας Πολιτείας, οι «ερυθρόλευκοι», με τον κόσμο στο πλευρό τους, ήταν ανώτεροι από τους «κιτρινόμαυρους», είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και με πρώτο σκόρερ τον Μπούσλιε με τρία γκολ, «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!
Τελικός και… κούπα!

Την Κυριακή (17/4) στις 19:00 (ΕΡΤ Sports) στη Λάρισα, οι Πειραιώτες αντιμετωπίζουν στον τελικό τον νικητή του ζευγαριού Υδραϊκός-ΝΟ Βουλιαγμένης, με μοναδικό στόχο την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της σεζόν και 23ου Κυπέλλου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 1-0, με τον Μπούσλιε από την περιφέρεια (3:13) και παρότι ισοφαρίστηκε από την ΑΕΚ, απάντησε και προσπέρασε ξανά, με τον Γραμματικό (0:52), «κλείνοντας» το πρώτο οκτάλεπτο με προβάδισμα 2-1. Στην δεύτερη περίοδο, ο Θρύλος δεν βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και ισοφαρίστηκε από τους «κιτρινόμαυρους» σε 2-2, σκορ ημιχρόνου.

Όταν πήραν φόρα… τελείωσαν όλα!

Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν «γκάζι» και με επί μέρους σκορ 3-0, με τέρματα των Φουντούλη (4:12) και Μπούσλιε (2:24, 0:24), ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (5-2) επί της ΑΕΚ. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, οι Πειραιώτες έφτασαν στο 6-2 επί των «κιτρινόμαυρων», με γκολ του Φιλίποβιτς (5:52) και έτσι, πανηγύρισαν τη νίκη-πρόκριση στον μεγάλο τελικό, με σκορ 6-3.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 0-1, 3-0, 1-1

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μπούσλιε (περιφέρεια, 3:13), 1-1 Ηλιόπουλος (π/π, 2:16), 2-1 Γραμματικός (π/π, 0:52)

2ο οκτάλεπτο: 2-2 Κριγέστορατς (πέναλτι, 1:33)

3ο οκτάλεπτο: 3-2 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:12), 4-2 Μπούσλιε (κόντρα, 2:24), 5-2 Μπούσλιε (π/π, 0:24)

4ο οκτάλεπτο: 6-2 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 5:52), 6-3 Βούκσεβιτς (π/π, 1:38)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός 1, Γκίλλας, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 3, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 1, Σύρμας Μαθιόπουλος

ΑΕΚ (Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης, Παπούκας, Κριγέστορατς 1, Βούκσεβιτς 1, Δίπλαρος, Τσιστράκης, Τσαταλιός, Παπάκος, Στελλάτος, Ηλιόπουλος 1, Μαυρωτάς, Κατσινούλας, Μανιουδάκης