Οι αθλητές της Ακαδημίας Πυγμαχίας του Ολυμπιακού σημείωσαν πολύ σημαντικές επιτυχίες.

Τρομερή παρουσία είχαν οι αθλητές της Ακαδημίας Πυγμαχίας του Ολυμπιακού στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Λυκείων 2018.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κατακτήσουν 5 μετάλλια σε 4 διαφορετικές κατηγορίες, γεγονός που αποδεικνύει την πολύ σημαντική επιτυχία των αθλητών των Πειραιωτών. Να σημειωθεί, ότι οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο Μοσχάτου.

Συγκεκριμένα:

Ο  Στέλιος Τζωρτζινάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με νοκ άουτ στον τελικό των +91 κιλών.

Ο Πέτρος Αλυφαντάρος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 69 κιλών χωρίς να αγωνιστεί στον μεγάλο τελικό αφού δεν του το επέτρεψε ο γιατρός λόγω τραυματισμού.

Ο Λαζαριάν Λιπαρίτ  κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 63 κιλών.

Ο Βασίλης Γιακουμάκης κατέλαβε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα +91κιλά  ενώ με το χάλκινο μετάλλιο συνοδεύτηκε η παρουσία της Φωτεινής Μηνάς στην κατηγορία των 60κιλών.