Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε στην έδρα του ΠΑΣ και κατάφερε να πάρει το διπλό με 3-0 χάρις σε δύο γκολ του Ποντένσε και ένα του Ροντινέι.

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός για ένα ακόμη παιχνίδι. Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έκανε εξαιρετική εμφάνιση στα Γιάννενα. Για αυτό κι όλας ήρθε το άνετο 0-3.

Ο Ντάνιελ Ποντένσε έβαλε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ροντινέι.

Σεζόν τέλος για Μπιανκόν

Το ματς:

Πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός είχε μπει εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο. Από τα πρώτα δευτερόλεπτα, η ομάδα είχε την κατοχή της μπάλας. Δεν είχαν αφήσει τον ΠΑΣ Γιάννινα να κυκλοφορήσει την μπάλα. Και να προσπαθήσει να κάνει το παιχνίδι του.

Ο Πεπ Μπιέλ, ήταν αυτός που είχε αρκετές προσπάθειες για ένα γκολ. Όπως και ο Κώστας Φορτούνης. Τελικά το πολυπόθητο 0-1, είχε έρθει από έναν Πορτογάλο.

Αυτό μιας και ο Ντάνιελ Ποντένσε σκόραρε ξανά. Στο 17′ ο Ολυμπιακός έκανε μία εξαιρετική επίθεση από τα αριστερά. Ο Φρανσίσκο Ορτέγκα, προσπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο. Έδωσε μία πάσα στον Ντάνιελ Ποντένσε.

Εκείνος έκανε ένα ωραίο σουτ με το αριστερό. Η μπάλα βρήκε πάνω στον Παντελάκη. Και κατέληξε στα δίχτυα. Ένα τέρμα που ήταν απολύτως δίκαιο με βάση την εικόνα του αγώνα.

Στο 21′ ο Μπιέλ έβγαλε μία τρομερή κάθετη πάσα στον Ελ Κααμπί, με τον Μαροκινό να προλαβαίνει ίσα ίσα την μπάλα. Και να αστοχεί από κοντινή απόσταση. Το δεύτερο γκολ όμως δεν άργησε για τον Ολυμπιακό.

Ο Ποντένσε ήταν αυτός που πέτυχε και το δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα ο Ντάνιελ, υποδέχθηκε την μπάλα από τον Πεπ Μπιέλ. Έκανε ένα εξαιρετικό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής. Εκείνος κέρδισε τον Κλέιμαν και σκόραρε στο 23′.

Ο Ολυμπιακός πίεζε διαρκώς στο πρώτο μέρος. Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν λίγο πιο χαλαρά. Ωστόσο ο Θρύλος είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Δεύτερο ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιόβετιτς πήρε τη θέση του Κώστα Φορτούνη. Ενώ ο Τζάκσον Πορόζο τη θέση του Νικολάς Φρέιρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν ακριβώς όπως το πρώτο. Ο Ολυμπιακός είναι αυτός που είχε τον έλεγχο. Είχε ευκαιρίες με τον Ελ Κααμπί και τον Ντόη για ένα τρίτο γκολ. Ωστόσο έδειχνε η ομάδα να μην απειλείται.

Στο 76′ ο Ροντινέι είχε μία καλή ευκαιρία να βάλει το πρώτο το γκολ φέτος. Ωστόσο ο Κλέιμαν απέκρουσε το σουτ του. Μπορεί να είχε πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού. Αλλά ο Θρύλος μπόρεσε να βρει και ένα τρίτο γκολ.

Αυτό με τον Ροντινέι. Ο Βραζιλιάνος κατέβασε «μαγικά» την μπάλα με το αριστερό. Και με ένα υπέροχο πλασέ έκανε το 3-0.

Ενδεκάδες:

ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Μπακαδήμας, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Λιάσος, Τζίμας, Ροσέρο, Παμλίδης και Μπάλαν

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Φρέιρε, Ντόη, Ορτέγκα, Μαντί, Αλεξανδρόπουλος, Φορτούνης, Μπιέλ, Ποντένσε και Ελ Κααμπί