Ο Ολυμπιακός με ψυχωμένη εμφάνιση πέρασε από την έδρα-μπλόκο του Πανσερραϊκού, κερδίζοντας με 0-1 μετά από γκολ του Γιουσέφ Ελ-Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από τις Σέρρες, παίρνοντας τους πολύτιμους 3 βαθμούς για να φτάσει τους ανταγωνιστές του στην κορυφή της βαθμολογίας, στην 14η αγωνιστική της Super League.

Το μοναδικό γκολ σημείωσε στο 65ο λεπτό του αγώνα ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, χαρίζοντας τη νίκη στους «ερυθρόλευκους». Ο Μαροκινός φορ που συνεχίζει να σκοράρει στην επιστροφή του, πέρασε ως αλλαγή στο 61ο λεπτό στη θέση του Ντανιέλ Ποντένσε. Οι παίκτες του Κάρλος Καρβαλιάλ μετά τη σημερινή τους νίκη, βρίσκονται στο -1 από τον ΠΑΟΚ που βρίσκεται στη πρώτη θέση της βαθμολογίας. Πλέον ετοιμάζονται να αντιμετωπίσουν τον Ατρόμητο στο Περιστέρι (21/12, 20:30) για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μεντιλίμπαρ σημαίνει γκολ και νίκες!

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Thrylos24.gr (@thrylos24_.gr)

Νωθρό… πρώτο μέρος!

Το πρώτο μέρος της συνάντησης δεν είχε πολλές ευκαιρίες και ο ρυθμός ήταν χαμηλός. Πρώτη φάση στο ματς ήταν για τους γηπεδούχους, στο 12ο λεπτό με κεφαλιά του Μπέργκστρομ, την οποία απέκρουσε όμως ο Πασχαλάκης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να γίνεται πιο δημιουργικός και προσπάθησε με τον Ροντινέι στο 19′ να γεμίσει στην περιοχή, αλλά μάζεψε τη μπάλα ο Χόβαν. Στο 28′ οι Πειραιώτες έκαναν την πρώτη τους σημαντική φάση στον αγώνα, με σουτ του Κώστα Φορτούνη, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Κλασική ευκαιρία για το Θρύλο στο 37′ μετά από σέντρα του Φορτούνη και κεφαλιά του Ελ Κααμπί, η οποία πέρασε λίγο άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μασούρας απείλησε με σουτ. Ο γκολκίπερ όμως των Σερραίων δεν είχε πρόβλημα να αποκρούσει το αδύναμο σουτ. Έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με ισόπαλο σκορ 0-0.

Επανάληψη… με αλλαγές

Στην επανάληψη οι παίκτες του Καρβαλιάλ συνέχισαν να είναι επιθετικοί, προσπαθώντας με σουτ του Ποντένσε στο 53ο λεπτό, το οποίο πέρασε άουτ. Πρώτη αλλαγή στο ματς, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στη θέση του Ποντένσε στο 61′.

Μόλις μερικά λεπτά μετά οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα, αλλά το δυνατό σουτ του έλληνα διεθνή πέρασε «ξυστά» από το αριστερό δοκάρι του Χόβαν.

Το προβάδισμα του Ολυμπιακού με Ελ Αραμπί…

Στο 64ο λεπτό ο Ολυμπιακός πήρε πέναλτι μετά από την ανατροπή του Μασούρα από τον Δεληγιαννίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί και έκανε το 0-1 για τους Πειραιώτες, ο οποίος θυμίζουμε πως πέρασε ως αλλαγή λιγότερο από 5 λεπτά πριν στον αγώνα.

Τα λεπτά περνούσαν με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και το παιχνίδι να ξαναμπαίνει σε χαμηλότερη ταχύτητα. Στο 81ο λεπτό ένα σουτ του Τόμας προσπάθησε να απειλήσει τον Πασχαλάκη, αλλά πέρασε άουτ. Επόμενη αλλαγή για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μπιέλ στη θέση του Ελ Κααμπί.

Στο 88ο λεπτό ο Ελ Αραμπί έχοντας αποφύγει τον Χόβαν, άγγιξε το 0-2. Ο Θυμάνης όμως πρόλαβε να διώξει σχεδόν στη γραμμή. Υπάρχουν διαμαρτυρίες για χέρι του αμυντικού των γηπεδούχων, αλλά ο διαιτητής έδειξε συνέχεια.

Στον αγώνα μπήκαν και οι Ρίτσαρντς-Αλεξανδρόπουλος στις θέσεις των Μασούρα και Φορτούνη. Ακόμη μια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό αστο 92′ με τον Ελ Αραμπί με κεφαλιά την οποία απέκρουσε ο Χόβαν. Στα τελευταία λεπτά δεν συνέβη κάτι. Έτσι ο Ολυμπιακός έφυγε από τις Σέρρες με το «διπλό» και τους 3 βαθμούς, μετά το πέναλτι του Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Οι συνθέσεις:

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Θυμιάνης, Δεληγιαννίδης, Πηλέας, Ουεντραόγκο, Στάικος, Χατζηστραβός, Μασαρίποφ, Μπαΐροβιτς.

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης. Ροντινέι, Μπιανκόν, Ντόη. Ορτέγκα, Έσε, Καμαρά, Ποντένσε (60’ Ελ Αραμπί), Φορτούνης (89’ Αλεξανδρόπουλος). Μασούρας (89’ Ρίτσαρντς), Ελ Κααμπί (81’ Μπιέλ).