Η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού νίκησε άνετα με 99-51 την Καρδίτσα, στην πρεμιέρα της Τελικής Φάσης του 51ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού νίκησε άνετα με 99-51 την Καρδίτσα, στην πρεμιέρα του Final 8 του 51ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 22-2 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου.

Super League Κ19: Έναν βαθμό πριν το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός!

Πιο ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Θεσσαλική ομάδα να βρίσκει επιθετικό ρυθμό και να μειώνει σε 47-32 (15΄49΄΄).

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και επανάφερε τη διαφορά στο +21 με το σκορ στο 53-32 (17΄49΄΄).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Πειραιώτες, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 22-5 ανέβασαν την διαφορά στο +39 και το σκορ στο 81-42!

Τυπική διαδικασία ήταν η τελευταία περίοδος, με την Καρδίτσα να μην μπορεί να επιστρέψει και τη διαφορά να αυξάνεται διαρκώς μέχρι το τελικό 99-51.

Δεκάλεπτα: 13-34, 37-59, 42-81, 51-99

Διαιτητές: Βαγγάλης, Μπούγλος, Μπολάνο

Καρδίτσα (Κακλαμάνος): Σίσκος, Καλογριανίτης 6(2), Νατσινάς 2, Ζευγαράς Δ., Ντανοβασίλης, Λιάππης, Πηλίτσης 29(6), Σακελλαρίου 2, Χατζής 6(2), Ζευγαράς Ι. 6(2), Χαλίμ, Ψήφης.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 4, Αγγελόπουλος 3(1), Γιακαΐ 9(1), Λυκογιάννης 5(1), Πασαγιάννης 5(1), Σπάρταλης 19, Ροζακέας 17(3), Σεγκούρα 14(2), Αμπόση 11(1), Παπασταύρου 12(2), Σαλταρίκος, Αγγελόπουλος.