Θρυλική πρόκριση από τον Ολυμπιακό στην έδρα του ΠΑΟ!

Ο Θρύλος της Ευρώπης! Η ομάδα, με τα δύο ευρωπαϊκά τρόπαια στην ιστορία της, έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρίτο! Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Challenge Cup, με απίστευτη εμφάνιση στο κλειστό του Αγ. Θωμά! Ο όγδοος τελικός Ευρώπης στην ιστορία του τμήματος και πρώτος μετά το 2018! Με ψυχή, καρδιά και εξαιρετικό βόλεϊ στο Μαρούσι, οι «ερυθρόλευκοι», παρότι βρέθηκαν πίσω στο πρώτο σετ, νίκησαν με 3-1 (25-22, 25-27, 21-25, 17-25) τον Παναθηναϊκό και στη συνέχεια, κατέκτησαν το «χρυσό» σετ, με 15-6. Απόλυτη κυριαρχία για τον Ολυμπιακό στην έδρα των «πράσινων», που παρά την ήττα (1-3) στο πρώτο ματς στο Ρέντη, δεν το έβαλαν… κάτω και πραγματοποίησαν επική ανατροπή. Εξαιρετική εμφάνιση από όλους τους αθλητές του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, σε υποδοχή, επίθεση και μπλοκ!

Ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει τον ευρωπαϊκό τίτλο κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο πρώτος μεγάλος τελικός της διοργάνωσης είναι προγραμματισμένος για τις 8/3 στο Ισραήλ και ο δεύτερης μία εβδομάδα αργότερα (15/3) στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Στο πρώτο σετ, o Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-1 και 5-3, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 5-4 και τον Κουμεντάκη, με δύο επιθέσεις, να ισοφαρίζει σε 6-6. Ο Στερν ισοφάρισε σε 7-7, ο ΠΑΟ πέρασε μπροστά (10-7, 12-8), όμως ο Ιντάλγκο μείωσε σε 13-11. Με άσσο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 15-15, με τους «πράσινους» να φτάνουν στο 20-18. Με εξαιρετική υποδοχή του Τζιάβρα και δυνατό καρφί του Ιντάλγκο, ο Θρύλος πλησίασε σε 21-20, ο Παγένκ ισοφάρισε σε 21-21, με πρώτο χρόνο, με τους «ερυθρόλευκους» να περνούν μπροστά (21-22), μετά από λάθος επίθεση των γηπεδούχων. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δέχθηκε σερί 4-0 και απώλεσε το πρώτο σετ (25-22).

Ο Θρύλος «μπήκε» στο δεύτερο σετ με δύο πόντους του Ιντάλγκο, για το 2-1, με τον Κουβανό ακραίο να «γράφει» και το 5-4, με άσσο. Με δύο διαδοχικές επιθέσεις του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +2 (7-9), ο Ιντάλγκο δήλωσε ξανά «παρών», για το 11-9, ενώ ο Παγένκ, με πρώτο χρόνο, έκανε το 12-10! O Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και άουτ του Σάντερ, πήρε προβάδισμα τριών πόντων (15-18), όμως έπαθε «μπλακ άουτ», δέχθηκε 4-0 σερί από τον Παναθηναϊκό και βρέθηκε πίσω με 19-18. Ωστόσο, ο Θρύλος δεν το έβαλε κάτω και με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, προηγήθηκε ξανά, αυτή τη φορά με 21-20, ενώ ο Στερν ισοφάρισε δύο φορές, σε 23-23 και 24-24. Ο Στερν κέρδισε το μπλοκ άουτ, για το 26-25 και ο Γκουσταβάο, με άσσο, «έγραψε» το 27-25 και το 1-1!

Με δύο επιθέσεις του Ιντάλγκο, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 1-1 και 2-2, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ενώ με τρεις πρώτους χρόνους του Παγένκ, έφτασε στο 5-3! Ο Στερν κέρδισε άλλη μία επίθεση, για το +3 (3-6) των «ερυθρόλευκων», με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Στερν συνέχισε δυνατά και πήρε ένα ακόμα μπλοκ άουτ, κρατώντας το +3 (5-8), ενώ έκανε και το 10-7. Μετά από φιλέ του Κοβάρ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-8, όμως ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» σερί 4-0 και προσπέρασε (12-11). Ο Κουμεντάκης μείωσε σε 15-14 και 16-15, ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 16-16 και ο Γκουσταβάο έδωσε προβάδισμα (16-17), μετά από εντυπωσιακή φάση! Ο Θρύλος διατήρησε την ψυχραιμία του και ο Ιντάλγκο ανέβασε τη διαφορά στο +2 (17-19), σε ένα κρίσιμο σημείο, όμως ο ΠΑΟ ισοφάρισε (19-19). Ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 21-20, ο Στερν το 22-20, με άσσο, με τον Παγένκ να μπλοκάρει, για το 23-20. Ο Στερν πήρε άλλον έναν άσσο, για το 24-20 και ήταν και αυτός που έκανε το 2-1, με 25-21!

Με δύο πόντους του Γκουσταβάο, στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0, με τον Παγένκ να κάνει το 3-1 και τον Στερν το 4-1. Μετά από άουτ των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +3 (3-6), με τον Γκουσταβάο να «γράφει» το 8-6. Μετά από άουτ του Κοβάρ, ο Θρύλος επανήλθε στο +3 (7-10) και στη συνέχεια, έφτασε στο +6 (11-17), με άσσο του Τράβιτσα! Ο Γκουσταβάο, με πρώτο χρόνο, έκανε το 18-12, ενώ το χαμένο σερβίς του Ερνάντεζ έφερε το 21-15! Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 21-17, όμως ο Κουμεντάκης «χτύπησε» ξανά, για το 22-17 και το 23-17. Ο Στερν κέρδισε άλλη μία επίθεση, για το 24-17, με τον Κουμεντάκη να οδηγεί την πρόκριση στο «χρυσό» σετ, αφού έκανε το 3-1, με 25-17!

Στο «χρυσό» σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά, αφού προηγήθηκαν με 3-0, με πρώτο χρόνο του Παγένκ, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει μπλοκ, για το 4-0! Ο Ολυμπιακός συνέχισε την απίστευτη κυριαρχία του, έφτασε το 10-3, με μπλοκ του Παγένκ, με τον Ιντάλγκο να κάνει το 11-3, με άσσο! Ο Παγένκ, με πρώτο χρόνο, «έγραψε» το 12-4, ο Ιντάλγκο το 14-4, με τον Μπάση να στέλνει το σερβίς του στο φιλέ και τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση στον τελικό, κερδίζοντας το «χρυσό» σετ, με 15-6!