Στο 0-0 έμεινε ο Ολυμπιακός κόντρα στoν Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής. Δείτε τα highlights...

Οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου με πολλές μονομαχίες και λίγες τελικές προσπάθειες με τον Ολυμπιακό να ανεβαίνει στους 43 βαθμούς.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Μανωλά, Παπασταθόπουλο, Μπα στο κέντρο της άμυνας. Λαλά και Ρέαμπτσιουκ αγωνίστηκαν στα άκρα με τους Εμβιλά, Μαντί Καμαρά στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μασούρας και Λόπες τοποθετήθηκαν στις πτέρυγες και ο Τικίνιο στην κορυφή της επίθεσης.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές αξιόλογες φάσεις. Δυνατές μονομαχίες, πίεση στη μεσαία γραμμή και πολλά λάθη ήταν τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι που δεν επέτρεπαν στις δύο ομάδες να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Οι δύο τερματοφύλακες δεν χρειάστηκαν να επέμβουν κάποια φορά προκειμένου να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους. Τα ελάχιστα σουτ δεν βρήκαν εστία και κάπως έτσι κύλησαν τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μία αλλαγή για την ομάδα μας. Συγκεκριμένα ο Ελ Αραμπί πήρε τη θέση του Λόπες, ενώ στο 57’ ο Βαλμπουενά μπήκε αντί του Μασούρα. Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν με μερικά γεμίσματα και σουτ να απειλήσουν.

Στο 66’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την τρίτη του κίνηση από τον πάγκο με τον Λαλά να δίνει τη θέση του στον Καρμπόβνικ. Χωρίς να κρατάει την μπάλα στα πόδια της η ομάδα μας αδυνατούσε να δημιουργήσει φάσεις και έμενε μακριά από την αντίπαλη περιοχή.

Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να αλλάξει κάτι, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι τέλος.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (66’ Καρμπόβνικ), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Ου. Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Μασούρας (57’ Βαλμπουενά), Λόπες (46’ Ελ Αραμπί), Τικίνιο (85’ Βρουσάι).