Οι Πειραιώτες πάλεψαν σαν λιοντάρια μες στο ΟΑΚΑ και στις συνθήκες της ζούγκλας, όμως οι λεπτομέρειες έκριναν τον αγώνα υπέρ του ΠΑΟ στην παράταση με τελικό σκορ 99-93. Μπορούσε να φύγει με το διπλό ο Θρύλος στην κανονική διάρκεια, όμως πλήρωσε τα λάθη του. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα. Φυσικά, ο πρώτος αγώνας ήταν προγραμματισμένος να γίνει στο ΟΑΚΑ, στο σπίτι των πράσινων. Μιλάμε άλλωστε για ένα εκ των μεγαλύτερων ντέρμπι της Ευρώπης.

Ο Ρίντ ήταν πανέτοιμος για τον αγώνα, με τον Κεμζούρα να επιλέγει τον συν έναν σέντερ στην φαρέτρα του, αφήνοντας τον Πάντερ εκτός αποστολής για τη 12άδα του Θρύλου, και τον Τσέρι να προτιμάται από τον προηγούμενο, για την πίεση στο παρκέ. Οι διαιτητές του αγώνα ήταν οι Λουίτζι Λαμόνικα – Μπόρις Ρίτζικ – Κάρλος Περούγκα.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Οι επιλογές του Ρικ Πιτίνο για τους γηπεδούχους ήταν οι εξής: Τόμας, Ράις, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φριντέτ, Καλάθης, Ουάιλι, Μήτογλου, Μπέντιλ. Για τον ΠΑΟ έμεινε εκτός ο Ρίον Μπράουν.

Για την ομάδα του Θρύλου, ο Κεστούτις Κεμζούρα επέλεξε τους: Ρότσεστι, Μπόλντγουιν, Πολ, Κόνιαρης, Σπανούλης, Τσέρι, Μιλουτίνοφ, Βεζένκοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Ρούμπιτ και Ρίντ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννης, ενώ η ομάδα του Κεμζούρα με τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ.

Η ομάδα μας ξεκίνησε δυναμικά με ένα 2-7 στο ΟΑΚΑ, όμως γρήγορα ο ΠΑΟ πέρασε μπροστά με σερί 6-0 (8-7). Οι Πειραιώτες διατηρούσαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου. Καλάθης και Παπαπέτρου με 5 και 6 πόντους αντίστοιχα, κινούσαν τους γηπεδούχους, ως προς το σκοράρισμα. Η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 18-17.

Με πυροτεχνήματα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για τον Θρύλο, αφού ο Πολ πέτυχε τρίποντο και φάουλ, κάνοντας ισόπαλο το σκορ (23-23). Όμως, χάρη σε πόντους του Ράις (10 πόντους έως εκείνο το σημείο) ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 7 (30-23), αναγκάζοντας τον Κεμζούρα να πάρει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός ναι μεν μείωσε σε 33-32, όμως οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά εκ νέου με 39-32. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο +7 (46-39), χάρη σε τρίποντο προσωπικής φάσης που ευστόχησε ο Ταϊρίς Ράις, διαμορφώνοντας αυτό το σκορ για το ημίχρονο και τον Αμερικανό του ΠΑΟ να είχε ήδη 18 πόντους!

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι πράσινοι άνοιξαν τον ρυθμό, σκοράροντας 8 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά, διαμορφώνοντας το σκορ στο 54-41. Ο ΠΑΟ συνέχιζε να έχει την πρωτοπορία του σκορ, ενώ σχεδόν 3.30 λεπτά πριν τη λήξη, στο ματς πέρασε και ο Ρίντ. Ο Γουίλ Τσέρι αμυντικά και γενικότερα η επίθεση του Θρύλου βελτιώθηκε, μπήκε στο ματς και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο δίποντο (63-61), χάρη σε μπάζερ μπίτερ σουτ δύο πόντων του Μπόλντγουιν.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Πολ απ’ την αρχή έδωσε προβάδισμα με 64-63, χάρη σε τρίποντό του. Όμως, ο Ράις χτύπησε με 6 προσωπικούς πόντους, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Επιπλέον, ο Ράις τα «έβαζε» από παντού, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει τρόπο αντιμετώπισής του. Με δύο τρίποντα, αυτά του Πολ και του Σπανούλη, ο Θρύλος ισοφάρισε αρχικά και έπειτα πέρασε μπροστά στο σκορ, χάρη σε σερί 12-2. Γενικότερα βλέπαμε ένα κρεσέντο τριπόντων από Ολυμπιακό και ΠΑΟ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 86-84, αλλά ο Παπαγιάννης με καλάθι ισοφάρισε τον αγώνα. Έμεναν στον Θρύλο 3.4″ με τον Κεμζούρα να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στην παράταση, ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με ποιον άλλον; Τον Ράις να ηγείται για την ομάδα του ΠΑΟ, και τον Ολυμπιακό να υπολείπεται με 96-91. Ήταν υποχρεωμένος να σκοράρει. Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, με αποτέλεσμα να φύγουν με το αρνητικό αποτέλεσμα απ’ το ΟΑΚΑ. Το τελικό σκορ ήταν το 99-93.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα – Ρίτζικ – Περούγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86, 99-93.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 13 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ράις 41(5/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 7/7 βολές), Παπαγιάννης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φρεντέτ 7 (0/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 14 (6/11 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μήτογλου 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπάλντουιν 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πολ 17 (5/8 τρίποντα, 2/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 18 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 7 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 7 (2/8 δίποντα), Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4 (2/3 δίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 25/48 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 19/22 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 10 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 5 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 20/43 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 20/31 βολές, 38 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη.