Ο Θρύλος παρά το γεγονός ότι πάλεψε στη Τουρκία κόντρα στην Αρκάς δε μπόρεσε να πάρει τη πρόκριση καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ.

Ο Θρύλος παρά το γεγονός ότι πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στη Τουρκία κόντρα στην Αρκάς δε μπόρεσε να πάρει τη πρόκριση καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-23, 25-22, 25-21) και αποκλείστηκε από τη φάση των 8 του CEV Cup μη μπορώντας να υπερασπιστεί τη νίκη του με 3-2 στο κλειστό του Ρέντη “Μελίνα Μερκούρη” πριν από μία βδομάδα.

Αναλυτικά η ενημέρωση του ερασιτέχνη σχετικά με τη συγκεκριμένη αναμέτρηση: «Με ψηλά το κεφάλι, ολοκλήρωσε το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (25-23, 25-22, 25-21) από την πανίσχυρη Αρκάς στην Τουρκία, στη δεύτερη προημιτελική «μάχη» του CEV Cup. Στη ρεβάνς της φάσης των «8» της διοργάνωσης στη Σμύρνη, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του περσινού Challenge Cup, μπορούσαν την κατάκτηση του πρώτου σετ, αφού προηγήθηκαν με 8-4, 13-8, 15-10 και 20-18, ενώ «πάλεψαν» μέχρι τέλους και στα δύο επόμενα, τα οποία έχασαν, επίσης, οριακά, γνωρίζοντας την ήττα από την τουρκική ομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν για την υπέρβαση και αύξησαν τις πιθανότητές πρόκρισής τους στα ημιτελικά, μετά τη μεγαλειώδη εμφάνιση και νίκη στον πρώτο προημιτελικό της διοργάνωσης στο Ρέντη, με 3-2 σετ επί των Τούρκων.

Έτσι, μετά την απολύτως επιτυχημένη περσινή σεζόν, με την κατάκτηση του Challenge Cup, ο Θρύλος άφησε και πάλι το «στίγμα» του στην Ευρώπη, καθώς αγωνίστηκε -με εξαιρετική παρουσία- στο υψηλότερο επίπεδο του βόλεϊ, στο Champions League, κόντρα σε σπουδαίους αντιπάλους-μεγαθήρια, ενώ στη συνέχεια, έφτασε ως τους «8» του CEV Cup!

Ο Ολυμπιακός στρέφει, πλέον, την προσοχή του στην επίτευξη του βασικού του στόχου, του πρωταθλήματος και του εγχώριου νταμπλ, με την κατάκτηση και του Κυπέλλου.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε με 8-4, με άσσο του Παγένκ και διατήρησε το +4 (7-11), με επίθεση του Ιντάλγκο. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγαν με +5 (8-13), μετά από άουτ της Αρκάς, η οποία μείωσε σε 13-10. Πρώτος χρόνος του Παγένκ και 14-10 ο Θρύλος, ο οποίος «ανέβηκε» ξανά στο +5 (10-15), με άσσο του Ιντάλγκο! Η τουρκική ομάδα μείωσε, μετά από ώρα, στον πόντο (15-16), με τον Στερν να κάνει το 20-18, με μπλοκ άουτ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 20-20 και στη συνέχεια, προηγήθηκαν με 23-22. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 23-23, μετά από λάθος της τουρκικής ομάδας, η οποία με δύο διαδοχικούς πόντους, έφτασε στο 25-23 και έκανε το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, η Αρκάς ξεκίνησε πιο δυνατά και ξέφυγε, νωρίς-νωρίς, με +4 (5-1). Ο Ντανιέλ Καστελάνι κάλεσε τάιμ άουτ και στη συνέχεια, ο Στερν μείωσε σε 5-2 για τους πρωταθλητές Ελλάδας, που έμειναν πίσω με 7-3. Ο Τζούριτς μείωσε σε 7-4 και ο Ολυμπιακός πλησίασε ακόμη πιο κοντά (5-7), μετά από άουτ των Τούρκων. Η τουρκική ομάδα επέστρεψε στο +4 (12-8), ο Ιντάλγκο μείωσε σε 12-9 και ο Παγένκ σε 12-10, με άσσο, με τους Κυπελλούχους Ευρώπης να ξεκινούν «αντεπίθεση». Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 13-12 και στη συνέχεια, ισοφάρισε σε 13-13, με μπλοκ άουτ, ενώ ήταν και αυτός που έδωσε ξανά προβάδισμα (13-14) στον Θρύλο! Η Αρκάς προσπέρασε και πάλι (15-14), ο Ιντάλγκο ισοφάρισε ξανά (15-15), αλλά διαδοχικά λάθη έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο -4 (20-16). Με μπλοκ του Γκουσταβάο, οι πρωταθλητές Ελλάδας μείωσαν σε 20-18 και έπειτα, με άουτ των γηπεδούχων, σε 20-19. Μπλοκ του Γκουσταβάο και 21-21, με την Αρκάς να φτάνει σε σετ μπολ (24-22) και στη συνέχεια, να κάνει το 2-0, με 25-22.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο τρίτο σετ, αποφασισμένος για «αντεπίθεση» και με άσσο του Ιντάλγκο, προηγήθηκε με 6-5. Καρφί του Κουμεντάκη και 7-6 οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, με τον Γκουσταβάο να κρατάει το προβάδισμα (7-8). Μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και 10-9 ο Θρύλος, ο οποίος «κόλλησε» και έχασε το προβάδισμά του (11-10). Η τουρκική ομάδα επανάκτησε τον έλεγχο και ξέφυγε με 14-11 και 16-12, με τους «ερυθρόλευκους» να «πέφτουν» στο -5 (17-12). Με πόντο του Κουμεντάκη, οι πρωταθλητές Ελλάδας μείωσαν σε 17-13 και με άουτ της Αρκάς, σε 17-14, αλλά έμειναν ξανά στο -4 (18-14). Νέα σούπερ επίθεση του Κουμεντάκη και 18-15, με τον Γκουσταβάο να μειώνει σε 18-16 και 20-17. Η τουρκική ομάδα έφτασε στο +5 (22-17), σε ένα κρίσιμο σημείο, με τον Στερν να κερδίζει μπλοκ άουτ, για το 22-18 και νέο μπλοκ άουτ, για το 22-19. Οι Τούρκοι κάλεσαν τάιμ άουτ, όμως ο Στερν «απάντησε» με καρφί, για το 22-20. Ο Παγένκ μείωσε σε 23-21, με πρώτο χρόνο, αλλά η Αρκάς έφτασε στο 25-21 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ (3-0, σε 82’): 25-23, 25-22, 25-21

1ο σετ: 4-8, 12-16, 20-21, 25-23

2ο σετ: 4-8, 12-16, 20-21, 25-22

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι της Αρκάς προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις (49% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων (10 χαμένα σερβίς) και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων (7 χαμένα σερβίς)

Αρκάς (Γκλεν Χόαγκ): Μαντιράτσι 20 (18/30 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Μετίν 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ, Σούμπασι 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες), Γκρόζερ 10 (7/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάρτεφ 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Τοπμπασλί 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ) / Καράτας (λ, 45% υπ. – 36% άριστες), Γιουτσέλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 6 (4/8 επ., 2 άσσοι), Στερν 15 (13/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/12 επ., 30% υπ. – 20% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/4 επ.), Τζούριτς 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Ιντάλγκο 14 (11/27 επ., 3 άσσοι, 33% υπ. – 28% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 30% υπ. – 30% άριστες), Τζιάβρας (λ, 75% υπ. – 25% άριστες), Γκουσταβάο 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες).

Δηλώσεις:

Ντανιέλ Καστελάνι: «Ηταν ένα σκληρό ματς και δεν μπορέσαμε να συνεχίσουμε το ευρωπαϊκό μας ταξίδι. Ωστόσο, χάσαμε από μία πολύ-πολύ-πολύ καλή ομάδα, με σπουδαίο υλικό, που παίζει στο υψηλότερο επίπεδο. Κι όμως, παίξαμε πολύ καλά και στα δύο παιχνίδια. Δεν επιτεθήκαμε πολύ καλά σήμερα, είχαμε ευκαιρίες στην κόντρα επίθεση και δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Μετά το πρώτο σετ, επηρεαστήκαμε και έγινε πιο δύσκολο».

Τόνσεκ Στερν: «Είναι δύσκολο να πω κάτι, μετά από αυτό το ματς… Το θέλαμε πολύ. Ξέρουμε όλοι πόσο θέλαμε αυτή τη νίκη, ειδικά μετά το πρώτο ματς στην έδρα μας, που κερδίσαμε. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το ματς, αλλά στο τέλος και των τριών σετ χάσαμε τη συγκέντρωση μας και έτσι, η Αρκάς πάτησε γκάζι, αφού πήρε αυτοπεποίθηση. Ήμασταν πολύ κοντά, αλλά δυστυχώς, τελείωσε με αυτόν τον τρόπο. Τελειώσαμε, φέτος, με την Ευρώπη και τώρα, πρέπει να ξεκουραστούμε και να προετοιμαστούμε για τον μεγαλύτερο στόχο μας, το πρωτάθλημα».