Ο Ολυμπιακός παρουσιάζει εξαιρετικό πρόσωπο και σε επίπεδο Νεανίδων.

Ολυμπιακός: Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα Νεανίδων Α της ΕΣΚΑΝΑ πέτυχαν τα κορίτσια του Θρύλου, που επικράτησαν με 69-46 επί του Πανελευσινιακού, το βράδυ της Τετάρτης (2/11) στο βοηθητικό του ΣΕΦ.

Η ομάδα της Ιωάννας Κουτρόγιαννου ήταν κυρίαρχη από το ξεκίνημα και με πρώτη σκόρερ την Γκουζέλου που πέτυχε 30 πόντους, πήρε μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας του ομίλου.

Ολυμπιακός: Απόψε το παίρνουν οι «ερυθρόλευκες», ο Θάνος, η Κριστίν…

Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Δάφνη Αγίου Δημητρίου, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, την Τετάρτη (9/11) στις 22:00 στο Κλειστό Αγίου Δημητρίου.

Ο αγώνας…

Στον αγώνα με τον Πανελευσινιακό, τα κορίτσια της Ιωάννας Κουτρόγιαννου μπήκαν από την αρχή αποφασισμένες να πάρουν τη νίκη και κατάφεραν να προηγηθούν με 9-0 μετά από 2’ παιχνιδιού. Η Καπετάνιου λίγο αργότερα με ωραίο τελείωμα κοντά στο καλάθι, έφερε τον Ολυμπιακό στο 21-2, με την ίδια παίκτρια να σκοράρει εκ νέου στη συνέχεια για το 23-6, που ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν τη διαφορά στους 11 πόντους (29-18), όμως οι 6 συνεχόμενοι πόντοι της Γκουζέλου επανέφεραν το «ερυθρόλευκο» +15 για το 33-18. Στη συνέχεια, το εύστοχο τρίποντο της Καραπατάκη και η ωραία διείσδυση της Γκουζέλου, έφεραν το 44-26 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +25 (53-28) χάρη σε ωραίο φλότερ της Αγραφιώτη, ενώ έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 57-40. Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ στα πρώτα 5’ της τελευταίας περιόδου, πετυχαίνοντας από δύο πόντους η κάθε μία, με την Χουγκαζ και την Καραπατάκη να «υπογράφουν» στη συνέχεια τη νίκη του Ολυμπιακού με τελικό σκορ 69-46.

Τα δεκάλεπτα: 23-6, 44-26, 57-40, 69-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ιωάννα Κουτρόγιαννου) Λιμοντζόγλου, Περάκη, Χουγκάζ, Καπετάνιου, Γκουζέλου, Καραπατάκη, Περδικάκη, Αγραφιώτη, Γαλάνη, Σημαιοφορίδου, Τσορμπανάκη, Στεργιανού