Το μεσημέρι της Κυριακής, ο γηπεδούχος Ολυμπιακός, μετά τον θρίαμβο με ΑΕΚ και Φενέρ, φιλοξενεί τον Βόλο, στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 11η αγωνιστική. Δείτε όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για την αναμέτρηση...

Το μεσημέρι της Κυριακής στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός θα επιδιώξει να κρατήσει τις διαφορές που απέκτησε με τις συνεχείς νίκες του.

Υποδέχεται μια ομάδα που ξεκίνησε εντυπωσιακά, το Βόλο, που όμως δεν έχει συνεχίσει ανάλογα.

Τι είπε ο Μεντιλίμπαρ στους παίκτες του πριν την ΑΕΚ!
Ο Ολυμπιακός

Νικώντας την ΑΕΚ στο ντέρμπι της περασμένης Κυριακής, ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα έξι βαθμών, ενώ την Πέμπτη επικράτησε της Φενερμπαχτσέ με 1-0, για να συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία του στο UEFA Europa League.

Ο Ολυμπιακός είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, ενώ επεκτείνοντας πέρσι δεν έχει χάσει τα 16 τελευταία στη Super League.

Ακόμα είναι αήττητος στα τελευταία 24 εντός έδρας.

Έχει κερδίσει και τα πέντε τελευταία, μετά την ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός έχει σκοράρει σε οκτώ παιχνίδια από τα 10 της σεζόν. Και στα οκτώ σκόραρε από το πρώτο ημίχρονο. Τα μόνα που δεν σκόραρε στο πρώτο μισό, είναι με Ατρόμητο και Παναθηναϊκό εντός έδρας, που έμεινε στο 0-0.

Δεν πετυχαίνει πολλά γκολ, έχοντας 18 ως τώρα, αλλά τα 12 τα έχει βάλει στο πρώτο ημίχρονο. Πέρσι στα 10 πρώτα παιχνίδια είχε πετύχει 25 γκολ, πέντε από αυτά στο πρώτο ημίχρονο.

Πρώτοι σε αγώνες: Ρέαμπτσουκ και Σισέ 20.
Πρώτοι σε γκολ: Ελ Αραμπί 9, Μασούρας και Τικίνιο από 6.

Μέχρι τώρα

21.07.2021: Ολυμπιακός – Νέφτσι Μπακού 1-0 (Μ. Καμαρά)
28.07.2021: Νέφτσι Μπακού – Ολυμπιακός 0-1 (Μασούρας)
03.08.2021: Ολυμπιακός – Λουντογκόρετς 1-1 (Α. Καμαρά)
10.08.2021: Λουντογκόρετς – Ολυμπιακός 2-2, 4-1 πέναλτι (Εμβιλά, Ελ Αραμπί)
19.08.2021: Ολυμπιακός – Σλόβαν Μπρατισλάβα 3-0 (Μ. Καμαρά, Σισέ, αυτογκόλ)
26.08.2021: Σλόβαν Μπρατσιλάβα – Ολυμπιακός 2-2 (Ελ Αραμπί, Ονιεκούρου)
12.09.2021: Ολυμπιακός – Ατρόμητος 0-0
16.09.2021: Ολυμπιακός – Άντβερπ 2-1 (Ελ Αραμπί, Ρέαμπτσιουκ)
19.09.2021: Λαμία – Ολυμπιακός 1-2 (Σισέ, Μπουχαλάκης)
22.09.2021: Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 4-1 (Μασούρας, Τικίνιο 2, Βρουσάι)
26.09.2021: Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-2 (Τικίνιο, Α. Καμαρά)
30.09.2021: Φενερμπαχτσέ – Ολυμπιακός 0-3 (Τικίνιο, Μασούρας 2)
03.10.2021: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0
17.10.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-2 (Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί)
21.10.2021: Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ολυμπιακός 3-1 (Ελ Αραμπί)
24.10.2021: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1 (Α. Καμαρά, Μασούρας)
30.10.2021: Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2 (Τικίνιο, Ελ Αραμπί)
04.11.2021: Ολυμπιακός – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (Ελ Αραμπί)
07.11.2021: Ολυμπιακός – Ιωνικός 1-0 (Μασούρας)
21.11.2021: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-3 (Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί 2)
25.11.2021: Ολυμπιακός – Φενερμπαχτσέ 1-0 (Τικίνιο)

Το πρόγραμμα

28.11.2021: Ολυμπιακός – Βόλος
01.12.2021: Λεβαδειακός – Ολυμπιακός
04.12.2021: ΟΦΗ – Ολυμπιακός

Ο Βόλος

Χάνοντας τα τρία τελευταία παιχνίδια στην έδρα του και χωρίς νίκη στα πέντε τελευταία στο πρωτάθλημα, βρέθηκε για πρώτη φορά εκτός εξάδας της βαθμολογίας.

Είχε 12 βαθμούς από τα πέντε πρώτα παιχνίδια του, αλλά μάζεψε μόλις δύο στα πέντε τελευταία.

Ήταν η μοναδική ομάδα που είχε σκοράρει στα εννέα πρώτα παιχνίδια, δεν τα κατάφερε όμως με τον ΟΦΗ.

Πρώτοι σε αγώνες: Ρομέρο, Μπαρτόλο και Φαν Βερτ από 11.
Πρώτοι σε γκολ: Φαν Βερτ 5, Μπαρτόλο 4, Ροσέρο 3.

Μέχρι τώρα

12.09.2021: Βόλος – Λαμία 2-1 (Μπαρτόλο, Φαν Βερτ)
19.09.2021: Απόλλων Σμύρνης – Βόλος 1-3 (Φερνάντες, Φαν Βερτ, Μπαρτόλο)
23.09.2021: Βόλος – Ατρόμητος 3-0 (Ροσέρο, Φαν Βερτ, Τερεζίου)
26.09.2021: Παναθηναϊκός – Βόλος 5-1 (Γκιουλέν)
02.10.2021: Βόλος – Αστέρας Τρίπολης 2-1 (Φαν Βερτ, Φεράρι)
17.10.2021: ΠΑΟΚ – Βόλος 4-4 (Φαν Βερτ, Μπαρτόλο, Ροσέρο, Ρινέρ)
24.10.2021: Βόλος – ΑΕΚ 1-3 (αυτογκόλ)
27.10.2021: Πανσερραϊκός – Βόλος (Κύπελλο) 1-3 (Μπαρτόλο, αυτογκόλ, Ροσέρο)
01.11.2021: Ιωνικός – Βόλος 1-1 (Όρος)
07.11.2021: Βόλος – Άρης 1-2 (Όρος, κόκκινη Γκρίλο, κόκκινη Μπαριέντος)
20.11.2021: Βόλος – ΟΦΗ 0-2

01.12.2021: Παναθηναϊκός – Βόλος (Κύπελλο)
04.12.2021: Βόλος – Παναιτωλικός

Μεταξύ τους

Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει και τα δύο παιχνίδια του με το Βόλο στο Νέο Φάληρο, πετυχαίνοντας εννέα γκολ.

Μοναδική απώλειά του η ισοπαλία 0-0 στο Βόλο παραμονές Χριστουγέννων του 2019.

Πέρσι στο 4-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» είχε γίνει και το τελευταίο χατ τρικ από παίκτη του Ολυμπιακού, τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

05.12.2020: Ολυμπιακός – Βόλος 4-1
(45’ κεφαλιά Μασούρας, 66’ σουτ Ελ Αραμπί, 80’ σουτ Ελ Αραμπί, 90’ σουτ Ελ Αραμπί – 11’ πέναλτι Μπαριέντος)