Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση στο ΣΕΦ κόντρα στη Βαλένθια και γνώρισε μία σοκαριστική ήττα με 63-56 για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Επόμενος αντίπαλος η Βίρτους στην Μπολόνια.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν απίστευτα άστοχοι σε δίποντα, τρίποντα και βολές, έδωσαν δικαίωμα στη Βαλένθια, να πιστέψει στη νίκη και τελικά τιμωρήθηκε, αφού έχασε δίκαια με 63-56 ένα παιχνίδι που είχε μεγάλο «πρέπει».

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Ουόκαπ με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ, αλλά και ο Φαλ με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Τρελαμένοι με Αταμάν και την… κλάψα του Παναθηναϊκού

Ο Παπανικολάου είχε 11 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχος με 4/14 σουτ.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 7-7 και βρίσκεται μία νίκη πίσω από την τέταρτη θέση, αλλά και από την έκτη θέση, η οποία οδηγεί απευθείας στα playoffs.

Επόμενη αποστολή για τους ερυθρόλευκους είναι η τελευταία «διαβολοδβομάδα» του 2023, όπου και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας στις 19/12 τη Βίρτους Μπολόνια και μετά τη Βιλερμπάν στη Λυών στις 22/12.

Κακό πρώτο μέρος και -9!

Στο ξεκίνημα αν και οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω με 5-0 έκαναν γρήγορα σερί 12-0 και προηγήθηκαν (12-5) μετά από 2/2 τρίποντα των Κάνααν και Ουόκαπ στο 5ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός ήταν απελπιστικά άστοχος από κοντά στην επίθεση, είχε 6 λάθη και η Βαλένθια με σερί 6-0 μείωσε σε 12-11 στο 9′. ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν σαν να μην υπήρχαν στο παρκέ και οι Ισπανοί με σερί 6-0 και έχοντας κλείσει κάθε «τρύπα» στην άμυνα προηγήθηκαν με 20-16 (στο 13′).

Η διαφορά για τη Βαλένθια πήγε και στο +9 (28-19 στο 16′) με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει κακή εικόνα και να μην βρίσκει λύσεις από πουθενά.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-26 και τους Πειραιώτες, να καλούνται σε ανατροπή στο δεύτερο μέρος!

Η αστοχία συνεχίστηκε η μοίρα του δεν άλλαξε

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό και πάλι να μην έχει λύσεις στην επίθεση και τη Βαλένθια να ελέγχει πλήρως το ρυθμό και να προηγείται με 39-31 στο 24ο λεπτό.

Ο Ουόκαπ με 5 προσωπικούς πόντους μείωσε σε 43-36 στο 28′, όμως και πάλι οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ άστοχοι και μονάχα η άμυνα τους έκανε να ελπίζουν.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό πίσω με 47-38 και να πρέπει να πραγματοποιήσει μία πλήρη ανατροπή και με τα δεδομένα εναντίον του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να περάσουν την μπάλα στον Μιλουτίνοφ ο οποίος με 2/4 βολές και ένα δίποντο μείωσε σε 49-42 στο 34ο λεπτό.

ΜακΚίσικ και Ουόκαπ έχασαν δύο ακόμα σουτ και η Βαλένθια »αγκάλιασε» τη νίκη παίρνοντας προβάδισμα με 53-42 στο 36ο λεπτό του ματς.

Κάνααν και Ουόκαπ με 2/2 τρίποντα και ο ΜακΚίσικ με 2/2 βολές μείωσαν σε 55-50 στο 38′, ενώ o Kλαβέρ με ένα μεγάλο τρίποντο στο 1:35 έκανε το 58-53 και ουσιαστικά τέλειωσε το ματς.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός γνώρισε μία οδυνηρή ήττα με 63-56.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 26-35, 38-47, 56-63

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κάνααν, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ, Παπανικολάου, Μπραζντέικις, Πετρούσεφ, Μιλουτίνοφ, Σίκμα, ΜακΚίσικ

Βαλένθια (Μουμπρού): Κλαβέρ, Πουέρτο, Ρίβερς, Πραντίγια, Τζόουνς, Φεράντο, Ίνγκλς, Γιόβιτς, Τουρέ, Χέρμανσον, Ρόμπερτσον, Ντέιβις