Ο Ολυμπιακός Β' ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα της Super League 2, επικρατώντας με 3-1 επί του ΠΑΟΚ Β' στην Καλλιθέα. Εξαιρετικό κοουτσάρισμα του Ιμπαγάσα, ο οποίος πήρε την ταυτότητα του Γκαρσία. Σκόρερ του Θρύλου οι Κίτσος, Αλγκασίμ Μπα και Βοΐλης. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Η πολυαναμενόμενη πρεμιέρα της Super League 2 έγινε πραγματικότητα και επεφύλασσε μια έκπληξη, καθώς ήταν προγραμματισμένο το ντέρμπι με το… καλημέρα. Συγκεκριμένα, η ομάδα Β’ του Ολυμπιακού αντιμετώπιζε την αντίστοιχη του ΠΑΟΚ στο Δημοτικό Στάδιο Καλλιθέας «Γρηγόρης Λαμπράκης». Να θυμίσουμε πως ο Θρύλος συμμετέχει στον Βόρειο όμιλο.

Οι δύο ομάδες ήθελαν το ξεκίνημα με το δεξί και μια νίκη, ώστε να αποδείξουν την ανωτερότητά τους σε αυτό το νέο πρωτάθλημα.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Ολυμπιακός Β’ – ΠΑΟΚ Β’: Παντού κοντά ο ΛΑΟΣ του Θρύλου – Δυναμικό «παρών» και στην Καλλιθέα! (vid, pics)

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον Ολυμπιακό Β’ και τον Αριέλ Ιμπαγάσα, προτιμήθηκε το 4-3-3 με τον Τζολάκη να βρίσκεται στην εστία. Στην άμυνα βρέθηκαν οι Αποστολόπουλος-Νίκολιτς (στα άκρα) και οι Καλογερόπουλος-Μπαγκαλιάνης στο κέντρο αυτής. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Σουρλής, Ξενιτίδης και Κωστή, ενώ στα φτερά του Θρύλου αγωνίστηκαν οι Κίτσος και Μαρίνος, με τον Αλγκασίμ Μπα να βρίσκεται στη θέση του φορ. Ο Δημήτρης Πινακάς έμεινε εκτός, όπως και ο Κινκουέ, ενώ στον πάγκο βρέθηκαν οι: Στουρνάρας, Σαπουντζής, Λιάτσος, Κατσογιάννης, Κεραμίδας, Βοΐλης, Ντόη, Γκαλιάνι.

Για τον ΠΑΟΚ Β’ και τον Πάμπλο Γκαρσία είδαμε επίσης ένα 4-3-3 στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ταλιχμανίδης βρέθηκε στην εστία των «ασπρόμαυρων» με τους Τσαούση και Καλουτσικίδη να βρίσκονται στα άκρα της άμυνας. Στο κέντρο ως στόπερ βρέθηκαν οι Κουλιεράκης και Ίνγκασον. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Ουεντραόγκο, Σαλαμούρας και Χατζηστραβός, ενώ στην επίθεση είδαμε τους Τζίμα, Γαϊτανίδη και Πανίδη. Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Μπουργάνης, Γιαξής, Αποστολόπουλος, Γκορντεζιάνι, Μελετίδης, Παναγιώτου, Ταχάτος, Φασίδης, Γρόσδης.

Ένα ολέθριο λάθος έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ – «Κλείνει» τα μάτια σε πέναλτι ο Βεργέτης!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός Β’ δοκίμασε να απειλήσει τους φιλοξενούμενους. Ο Αλγκασίμ Μπα έκανε μια προσπάθεια με ένα σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του ΠΑΟΚ.

Στο 13’ ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-1, χάρη σε αυτογκόλ του Καλογερόπουλου, σε προσπάθειά του να απομακρύνει, στέλνοντας άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη. Οι Πειραιώτες καλούνταν να βγάλουν αντίδραση στο ματς. Στο πρώτο 20’ δεν υπήρχε κάτι ουσιαστικό. Δύο λεπτά αργότερα, και πάλι ο Αλγκασίμ Μπα έκανε ένα σουτ από κοντά, με την μπάλα να περνά δίπλα στο αριστερό δοκάρι. Δεν έλειψαν και τα νεύρα από την αναμέτρηση, καθώς υπήρχε αποβολή ανθρώπου του ΠΑΟΚ, μετά από μια σύρραξη που έγινε μεταξύ των παικτών.

Η κατοχή ανήκε στον Θρύλο, ο οποίος προσπαθούσε να φέρει το ματς στα ίσια. Στο 36’ ο Μπα για ακόμη μια φορά δοκίμασε ένα σουτ, με τον Ταλιχμανίδη να μπλοκάρει. Οι Πειραιώτες πίεζαν τον ΠΑΟΚ, όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το προβάδισμα για την ομάδα του Γκαρσία.

Φανερά ανώτερος ο Θρύλος, γύρισε τούμπα το ματς και έριξε ΤΡΙΑΡΑ!

Στο ξεκίνημα του Β’ μέρους, ο ΠΑΟΚ Β’ πέρασε τον Γιαξή αντί του Σαλαμούρα. Στο 51’ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για χέρι, με τον διαιτητή για ακόμη μια φορά να δείχνει να συνεχίζεται το ματς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ξενιτίδης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Μπαγκαλιάνης έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής, με τον Μπα να μην καταφέρνει να πιάσει τη δεύτερη.

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, ο Θρύλος έφτασε ένα βήμα πριν την ισοφάριση, όταν ο Μαρίνος έκανε ένα πλασέ μέσα από την περιοχή, το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Κάτι που συνέβη στο 65’ του ματς, με τον Ολυμπιακό να κάνει τελικά το 1-1, με τον αριστερό εξτρέμ, Κίτσο, να κάνει το σουτ μετά από ωραία ενέργεια, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο έκανε δύο ακόμη αλλαγές, με τον Αποστολόπουλο και τον Παναγιώτου να περνάνε στο ματς αντί των Ίνγκασον και Τζίμα. Μάλιστα, πριν συμπληρωθούν τα 70 λεπτά, ο Ολυμπιακός κέρδισε και πέναλτι, με τον Αλγκασίμ Μπα να ανατρέπεται από τον Κουλιεράκη. Ο νεαρός φορ του Θρύλου είχε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, κάνοντας το 2-1 στο ματς.

Και 1 και 2 και 3… γκολ, η απάντηση στις προκλήσεις Γκαρσία!

Στο 81’ ήταν σειρά του Ολυμπιακού να κάνει την πρώτη αλλαγή, με τον Σαπουντζή να περνά στην αναμέτρηση αντί του Κωστή. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, οφείλουμε να αναφέρουμε πως χαρίστηκε αρκετές φορές στο σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λέπτου, ο Αλγκασίμ Μπα έδωσε τη θέση του στον Βοϊλη.

Είχε και… γλυκό για τον Πάμπλο Γκαρσία και την ομάδα του, με τον Αλέξανδρο Βοΐλη μπαίνοντας στο ματς να κάνει το 3-1. Ιδανικό φινάλε για την ομάδα μας. Με την συμπλήρωση 90 λεπτών, ο Λιάτσος πέρασε αντί του Μαρίνου, κι ο Σουρλής έδωσε τη θέση του στον Ντοη.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 4′, με τον Θρύλο να φτάνει σε μια επάξια νίκη, κάνοντας εξαιρετικό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα της Super League 2.

Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (Αιτ/νίας), Αχιλλέας Νίκζας (Λάρισας)

Τέταρτος: Κωνσταντίνος Ανδριανός (Αχαΐας)

Ολυμπιακός B’ (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Νίκολιτς, Αποστολόπουλος, Ξενιτίδης, Κωστή, Σουρλής, Κίτσος, Μαρίνος, Μπα.

ΠΑΟΚ Β’ (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Τσαούσης, Καλουτσικίδης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ουεντραόγκο, Σαλαμούρας, Χατζηστραβός, Τζίμας, Γαϊτανίδης, Πανίδης.