Ο Ολυμπιακός Β' αν και καλύτερος, έμεινε στο 0-0 με την Ηλιούπολη στο Ρέντη, για την 1η αγωνιστική της Super League 2.

Σε ένα ματς στο οποίο ήταν καλύτερος, ο Ολυμπιακός Β’ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Ηλιούπολη. Ο Θρύλος έμεινε στο 0-0, για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2. Οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ. Γεγονός που τους στέρησε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην πρεμιέρα τους στις επίσημες υποχρεώσεις για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Από την αρχή του ματς ο Ολυμπιακός B είχε τον έλεγχο της μπάλας και ήταν η ομάδα που πίεζε για το γκολ. Στο 12′ ο Πινακάς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Περιστερίδη όμως να διώχνει σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά μπλόκαρε σταθερά την μπάλα σε σουτ του Τσέλιου έξω από την περιοχή.

Ολυμπιακός Κ19: Μπάμπη Κωστούλα ήρθε η ώρα σου!

Στο 17′ ο Τσέλιος έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, ο Μπα πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 26′ νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ανδρούτσος σέντραρε από τα δεξιά, ο Μπα και πάλι έκανε την κεφαλιά. Όμως η μπάλα αυτήν τη φορά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Ηλιούπολης. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 37′ μετά από κόντρες ο Παντελίδης βγήκε τετ α τετ, πέρασε και τον Παπαδούδη. Ο οποίος όμως τον καθυστέρησε για να πλασάρει και ο Κουτσίδης πρόλαβε να διώξει την μπάλα από τη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε.

Ο Oλυμπιακός B’ και πάλι ήταν η ομάδα με τις ευκαιρίες, χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο. Η Ηλιούπολη όμως είχε την πρώτη καλή στιγμή, στο 51′. Ο Τσαφταρίδης έκανε το μακρινό σουτ και ο Παπαδούδης έδιωξε σε κόρνερ. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού και αρχικά απείλησε στο 54′ με ωραίο σουτ του Τσέλιου έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την αντίπαλη εστία, ενώ στο 60′ απείλησε ξανά ο Τσέλιος με νέο σουτ, αλλά μπλόκαρε σταθερά ο Περιστερίδης. Δύο λεπτά μετά, στο 60′, έγινε η σέντρα από τ’ αριστερά και ο Μαρίνος έγινε από τα δεξιά πλάσαρε σε κενή εστία αλλά πρόλαβε αμυντικός και έβαλε το πόδι του για να διώξει την μπάλα!

Στη συνέχεια υπήρξε ένα κενό διάστημα χωρίς ευκαιρία, αν και οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν, αλλά στο 86′ απείλησαν και πάλι όταν ο Ιμπαγάσα «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή με εκτέλεση φάουλ, ο Βλαχομήτρος έκανε τη γυριστή κεφαλιά και ο Περιστερίδης έδιωξε σε κόρνερ. Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε ο Ιμπαγάσα, ο οποίος βρήκε τον Μπαγκαλιάνη με τον κεντρικό αμυντικό του Θρύλου να κάνει την κεφαλιά και να διώχνει ξανά αμυντικός επάνω στη γραμμή!

Έτσι έμεινε το 0-0 στον αγώνα, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σγουρός.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Ανδρούτσος (80′ Αργυρίου), Κουτσίδης, Μπαγκαλιάνης, Αποστολόπουλος (72′ Καράκουτης), Σγουρός, Κωστή, Πινακάς (89′ Συρμής), Μαρίνος (72′ Ι.Ιμπαγάσα), Τσέλιος (80′ Βλαχομήτρος), Μπα.

Ηλιούπολη (Ν. Παντέλης): Περιστερίδης, Κάρλος Ιγκνάσιο (85′ Κρέτσι), Αλεχάντρο (90+1′ Ασίγκμπα), Ματέους, Φαουστίνο, Γκουτσούλιας, Μπαστακός (66′ Μάντιτς), Τσαφταρίδης, Φουρλάνος, Παντελίδης (66′ Φρίμπονγκ), Βασιλούδης (90+1′ Τοπάλ).

Αντώνης Κόκκινος

Άρρωστος με το ποδόσφαιρο από μικρός και με τον αθλητισμό γενικότερα. Οι πρώτες λέξεις που έμαθε να λέει, ήταν μαμά, μπαμπά και Ολυμπιακός. Θυμάται από πιτσιρικάς να στέκεται μπροστά σε μια τηλεόραση να δει τον Θρύλο. Η αρρώστια του με τον Ζιοβάνι αθεράπευτη, βλέπει ξανά και ξανά τα βιντεάκια του μάγου.

Έχει σπουδάσει στο Κέντρο Αθλητικού Ρεπορτάζ (ΚΑΡ) και έχει περάσει από εφημερίδες και sites, με την μεγαλύτερη τιμή για αυτόν να είναι η «Ελευθεροτυπία», που την αποκαλεί το… μεγάλο σχολείο για τον ίδιο. Από το 2014 κάνει αναλύσεις αγώνων σε στοιχηματικά sites, όπου διατηρεί και την προσωπική του στήλη.

Θα τον βρείτε επίσης στο ραδιόφωνο αλλά κάποιες φορές και στην τηλεόραση. Η τρέλα του με τον Ολυμπιακό τεράστια και μέσα από το Thrylos24.gr, θα καταθέτει την άποψη του για την μεγάλη του αγάπη.