Ο Ολυμπιακός Β' ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ Β' στη Θεσσαλονίκη με 1-0, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής για την Super League 2.

Το ματς της 18ης αγωνιστικής της Super League 2 κρίθηκε από το τέρμα του Πανίδη στο 62ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυναμικά έχοντας στο μεγαλύτερο διάστημα τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό πως οι γηπεδούχοι απείλησαν μόνο στην περίπτωση του 22ου λεπτού μετά από φάση διαρκείας, με τους παίκτες του Ιμπαγάσα να δημιουργούν την καλύτερή τους ευκαιρία στην κόντρα επίθεση που ακολούθησε. Ο Μαρίνος έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Τσέλιο στα δεξιά αλλά ο τελευταίος νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Ταλιχμανίδη.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Πριν από αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν απειλήσει με δύο φάουλ του Μαρίνου και ένα σουτ του ίδιου παίκτη, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε να επιδείξει μόνο ένα σουτ του Τσαούση στο ίδιο διάστημα. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε προσωπικές μονομαχίες στο πρώτο μισό, με τον Ολυμπιακό πάντως να είναι την περισσότερη ώρα έξω από την περιοχή των Θεσσαλονικιών.

Το επικίνδυνο γύρισμα του Ξενιτίδη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν βρήκε αποδέκτη, με την πίεση να μεταφέρεται στα καρέ του Καραργύρη από εκεί και μετά. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού πραγματοποίησε δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε κεφαλιές των Τσαούση και Πανίδη με τον τελευταίο όμως να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ στο 62’ μετά από σέντρα-σουτ από τα αριστερά.

Ο Αριέλ Ιμπαγάσα έκανε πιο επιθετικό του σχήμα του Ολυμπιακού περνώντας τον Βοΐλη στη θέση του Ντόι, με τους Πειραιώτες να προσπαθούν να πιέσουν και να κλέψουν μπάλες στη μεσαία γραμμή. Το απευθείας φάουλ του Λιάτσου στο 84’ που πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι ήταν η καλύτερη στιγμή των «ερυθρολεύκων» για να ισοφαρίσουν με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

Ολυμπιακός (Ιμπαγάσα): Καραργύρης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Καρμπόβνικ, Ξενιτίδης, Ντόι (69’ Βοΐλης), Τσέλιος (76’ Λιάτσος), Σουρλής, Μαρίνος, Πινακάς.​