Θρυλικές στιγμές στον Λονδίνο πριν τέσσερα χρόνια, όταν τους «ξέρανε» ο Ελ Αραμπί στο τέλος και γράφτηκε το ΕΠΟΣ. Στιγμές που δε θα ξεχάσει ποτέ κανένας φίλος του Ολυμπιακού.

Τέσσερα μόλις χρόνια από το ΕΠΟΣ του θρύλου, από εκείνη την ημέρα που θρύλος έψαχνε το θαύμα στο Λονδίνο.

Έχοντας χάσει το πρώτο παιχνίδι στην έδρα του, ο Ολυμπιακός, ταξίδευε στην έδρα της Άρσεναλ για να τα δώσει όλα, για μία ιστορική πρόκριση. Έτσι και έγινε… στο τέλος τα κατάφερε. Στο 119 έκανε το 1-2 με τον Ελ Αραμπι και πέρασε στους «16» του Europa League, προκαλώντας πανικό στις εξέδρες του Emirates που ήταν γεμάτες από 7000 φιλάθλους του Ολυμπιακού.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Από την αρχή της αναμέτρησης οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, είχαν μπει με το «μαχαίρι στα δόντια»  χωρίς να φοβούνται την Άρσεναλ. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές ευκαιρίες, με μεγαλύτερη στιγμή για τον Θρύλο ένα σουτ του Καμαρά που πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονα ο θρύλος βρήκε νωρίς το γκολ με την κεφαλιά του Σισέ από το κόρνερ του Βαλμπουενά στο 53′. Με σκορ που τον έστελνε στην παράταση οι ερυθρόλευκοι δεν αρκέστηκαν σε αυτό. Λίγα λεπτά αργότερα ο Κώστας Τσιμίκας θα κάνει μία τρομερή κούρσα, θα πιάσει ένα δυνατό σουτ, όμως ο Λένο θα κάνει μία τρομερή επέμβαση κρατώντας τη διαφορά στο ένα γκολ. Ο Ολυμπιακός είχε κι άλλες ευκαιρίες να τελειώσει την πρόκριση στα 90 λεπτά όμως το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Άρσεναλ  βρήκε το γκολ που έψαχνε με το φοβερό ψαλίδι του Ομπαμεγιάνγκ στο 113’ και είχε σκορ που την έστελνε στην επόμενη φάση. Το τέλος όμως ήταν διαφορετικό… στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός κερδίζει κόρνερ που εκτελεί ο Μασούρας, με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα και να καταλήγει στα πόδια του Ελαμπντελαουί, ο οποίος με τεράστιαπροσπάθεια δίνει ξανά στον Μασούρα που βγάζει μία φαρμακερή σέντρα στον Ελ Αραμπί ο οποίος κάνει το 1-2 και γράφει το τελικό σκορ για τους ερυθρόλευκους σφραγίζοντας την πρόκριση.