Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Στεάουα Βουκουρεστίου για τους «8» του Challenge Cup και κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 3-1.

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους «4» του Challenge Cup, απέκτησε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών που επικράτησε με 3-1 σετ  (23-25, 25-16, 25-16, 25-19) της Στεάουα Βουκουρεστίου, στον πρώτο ημιτελικό που διεξήχθη στο Ρέντη. Ο Θρύλος αν και έχασε στις λεπτομέρειες το 1ο σετ, ανέτρεψε την κατάσταση, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και έκαμψε την αντίσταση της Ρουμάνικης ομάδας.  Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι απέκτησε σημαντικό προβάδισμα στην διεκδίκηση της πρόκρισης στους ημιτελικούς της διοργάνωσης, αφού χρειάζεται πλέον δυο σετ στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στη Ρουμανία, την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου, για να σφραγίσει το εισιτήριο. Κορυφαίος ο Στερν με 20 πόντους  και τον ακολούθησαν οι διψήφιοι Ιντάλγκο με 19 και Παγένκ με 15, ενώ θετική παρουσία είχε στο ντεμπούτο του ο Γκουσταβάο. Ο Θρύλος είχε εξαιρετική λειτουργία στο μπλοκ ολοκληρώνοντας το ματς με 15 ενώ πίεσε πολύ και στο σερβίς κερδίζοντας 13 άσους!

Έχασε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (3-2): Ήττα στις… λεπτομέρειες – Τελειώνει τη σειρά στο Ρέντη ο Θρύλος!

Το 1ο σετ ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να είναι κοντά και να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Ολυμπιακός πήγε στο 9-7 με άσσο του Ιντάλγκο για να προσπεράσουν οι Ρουμάνοι και να φτάσουν στη συνέχεια στο 16-19. Η Στεάουα διατήρησε το προβάδισμα της, φτάνοντας στο 19-21, όμως οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με μπλοκ του Στερν και ισοφάρισαν σε 21-21 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων. Ο Θρύλος διεύρυνε στο 3-0 το σερί του και πέρασε μπροστά σκορ με 22-21, ύστερα από επίθεση του Ιντάλγκο, έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ, μετά το 23-22 το οποίο διαμόρφωσε ο Στερν, αλλά δεχόμενος ένα 3-0 σερί από σερβίς του Παπαγγελόπουλου που κατέληξε στο φιλέ και δυο σερί άσσους της Στεάουα, διαμορφώθηκε το 23-25.

Άμεση απάντηση και ισοφάριση!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 και 5-2, φτάνοντας στο 7-4 με μπλοκ του Δαλακούρα. Στη συνέχεια έτρεξε νέο σερί χάρη στο οποίο διαμορφώθηκε το 13-8, μετά από μπλοκ του Ιντάλγκο για να πετύχει το 15-10 με πρώτο χρόνο Παγένκ. Ο Ιντάλγκο με δυο διαδοχικούς άσους διεύρυνε στο +7 το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα γράφοντας το 17-10 και με πάιπ σημείωσε ο ίδιος στη συνέχεια το 18-11. Με μπλοκ του Γκουσταβάο ο Θρύλος αύξησε στο +8 την υπέρ του διαφορά την οποία μεγάλωσε ακόμα περισσότερο ο Παγένκ με νέο άσο για το 20-11. Ο Στερν πέτυχε το 21-13 και ο Γκουσταβάο το 22-13 για τον Θρύλο που μετρούσε αντίστροφα για την κατάκτηση του σετ το οποίο κέρδισε με 25-16 για να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ.

Με τον ίδιο… ρυθμό προηγήθηκε!

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ, με 0-3 αλλά αντέδρασε και προσπέρασε φτάνοντας στο 9-7 με τον Στερν. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το προβάδισμά τους, με τον Δαλακούρα να σημειώνει με μπλοκ το 11-7 και τον Στερν με επίθεση το 14-9. O Ιντάλγκο πέτυχε το 16-11 και ο Στερν με άσο το 17-11 για τον Θρύλο που είχε κυριαρχήσει στο σημείο αυτό. Με μπλοκ του Τράβιτσα διαμορφώθηκε το 19-12 για τους Πειραιώτες που είχαν βάλει τις βάσεις για την ανατροπή της κατάστασης. Ο Αλεν Παγένκ με πρώτο χρόνο έγραψε το 20-13 και με νέο άσο το 21-13 για να πετύχει το 23-15 ο Ιντάλγκο. Από επίθεση του Στερν ο Θρύλος πήγε στο πρώτο σετ μπολ στο 24-16 και από εξαιρετική άμυνα του Δαλακούρα προήλθε ο πόντος για το 25-16, χάρη στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στα σετ με 2-1!

Νίκη και βήμα πρόκρισης!

Με μπλοκ του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 στην έναρξη του 4ου σετ, με τη Στεάουα να ισοφαρίζει στη συνέχεια και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Από σερβίς των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ, διαμορφώθηκε το 15-13, αλλά ακολούθησε νέα ισοπαλία στο 16-16. Ο Στερν με κερδισμένο μπλοκ άουτ και με μπλοκ έγραψε το 18-16, βάζοντας ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού και ο Παγένκ διεύρυνε στο 3-0 το «ερυθρόλευκο» σερί για το 19-16. Με δυο διαδοχικούς άσους ο Στερν αύξησε στο +5 τη διαφορά γράφοντας το 22-17 και ο ίδιος με επίθεση έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-19 για να τελειώσει το ματς ο Παγένκ με άσο γράφοντας το 25-19

Τα σετ: 3-1 σε 1.34, 23-25 (25’), 25-16 (22’), 25-16 (23’), 25-19 (24’)

1ο σετ: 8-7, 15-16,19-21,23-25

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-16

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-13, 25-16

4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσους, 35 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι της Στεάουα προήλθαν από 7 άσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (8/10 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Στερν 20 (13/30 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 2 (0/2 επ., 60% υπ. – 60% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/26 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 47% υπ. – 47% άριστες), Δαλακούρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 65% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Γκουσταβάο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Κολτσιάκης (λ.)