Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε κι νίκησε με 3-1 τον ΠΑΣ στο «Γ. Καραϊσκάκης» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΣ και πέρασε πανηγυρικά στο τελικό του Κυπέλλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» δίχως να βρουν αντίσταση επικράτησαν του ΠΑΣ με 3-1 με τον Ελ Αραμπί να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Μάλιστα ο Μαροκινός πέτυχε και δύο τέρματα (26′, 40′) για να βάλει την δική του σφραγίδα στο παιχνίδι κόντρα στην ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να ξεκινήσει ακόμα μία φορά με το αγαπημένο του 3-4-3. Κάτω από τα δοκάρια ο Ζοσέ Σα. Η τριάδα στο κέντρο της άμυνας αποτέλεσαν οι  Σεμέδο, Παπασταθόπουλος και τον Χολέμπας. Δεξιά βρέθηκε και πάλι ο Θανάσης Ανδρούτσος, ενώ αριστερά  ο Ρέαμπτσιουκ. Δίδυμο στη μεσαία γραμμή ήταν οι Καμαρά και Εμβιλά. Στην επίθεση στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Μασούρας και Μπρούμα, ενώ στην αιχμή του δόρατος ήταν ο Ελ Αραμπί.

Από την άλλη πλευρά ο Αργύρης Γιαννίκης ξεκίνησε δίχως εκπλήξεις και εκείνος. Η ενδεκάδα που επέλεξε απαρτίζονταν από τους: Λοντίγκιν, Σάλιακα, Παντελάκη, Καρτάλη, Ελευθεριάδη, Ντομίνγκεζ, Παμλίδη, Εραμούσπε, Μιλιντσεάνου, Κάστρο και Πίερσμαν.

Ολυμπιακός Μπρούμα

Δυνατό ξεκίνημα από την αρχή…

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα δεν πρόλαβε να συμπληρωθεί το 2ο λεπτό της αναμέτρησης και έφυγε στην κόντρα. Ο Μπρούμα έφυγε μπροστά, έδωσε στον Ανδρούτσο με τον τελευταίο να γλιστράει και να μην βρίσκει όπως θα ήθελε την μπάλα.

Αμέσως μετά ένα λεπτό αργότερα ο Μασούρας στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης έβγαλε μία σέντρα ο Ελ Αραμπί ξεμαρκαρίστηκε αλλά δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά.

Η απάντηση ήρθε από τον ΠΑΣ στο 5ο λεπτό με τον Ελευθεριάδη να βγαίνει στη κόντρα αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο. Η μπάλα κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Ζόσε Σα.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Μπρούμα στο 12ο λεπτό. Εκεί ο Πορτογάλος εξτρέμ της ομάδας μας, πήρε την μάσα μέσα στην περιοχή, γύρισε με το σώμα του, έκανε το σουτ, αλλά ο Λοντίγκιν ήταν εκεί που έπρεπε.

Ο Ανδρούτσος λίγο αργότερα έβγαλε την πάσα στον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι ο Λόντιγκιν να μπλοκάρει.

Προβάδισμα με Ελ Αραμπί…

Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν ανεβασμένος, η μπάλα διαρκώς πήγαινε πάνω κάτω και με τις δύο ομάδες να έχουν βρει ρυθμό, αλλά τον Ολυμπιακό να έχει πάρει τα ινία της αναμέτρησης και από ατυχία να μην προηγείται μέχρι εκείνο το σημείο.

Πάλι τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έκρυψαν την μπάλα με τον Μασούρα εξ επαφής να χάνει τεράστια ευκαιρία. Ο Λοντίγκιν πάλι ήταν εκεί να πει όχι.

Λίγο αργότερα πάλι ο Ρέαμτσιουκ βρήκε τον Μπρούμα με τον Πορτογάλο να κάνει σουτ και να κερδίζει πέναλτι. Εκεί ο Ολυμπιακός με τον Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0.

Το άξιζε, το πέτυχε και πλέον όλα είχαν πάρει το δρόμο τους για το τελικό του Κυπέλλου με τους «ερυθρόλευκους» ξεκάθαρα να είχαν το προβάδισμα. Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα λοιπόν 1-0 από το 26ο λεπτό με τον Ελ Αραμπι ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Πριν πάμε στο ημίχρονο… η πρόκριση «κλείδωσε»

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή. Πίεσε για ένα 2ο τέρμα. Το πέτυχε λίγο αργότερα. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς 5′ λεπτά πριν πάμε στο ημίχρονο ο Καμαρά έπιασε ένα σουτ με την μπάλα να κοντράρει. Εκεί πήγε στον Ελ Αραμπί που εκείνος με μία υποδειγματική προσποίηση άδειασε τον αμυντικό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός είχε σφραγίσει την υπόθεση πρόκριση. Ο ΠΑΣ έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει. Ο Ολυμπιακός απλά είχε κάνει από το ημίχρονο το παιχνίδι να μοιάζει με μία τυπική διαδικασία.

Στο 2ο… μείωσε ο ΠΑΣ για λίγο!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ελ Αραμπί άγγιξε το χατ τρικ, με τον Εραμούσπε να διώχνει σωτήρια με το γόνατο πάνω στη γραμμή. Αντί για το 3-0 έγινε το 2-1, καθώς ο Καρτάλης με σουτ στο 50’ νίκησε τον Σα και μείωσε στο σκορ.

Στο 53’ ο Παντελάκης προσπάθησε να ισοφαρίσει με κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Μπήκε και το 3ο και τελείωσαν όλα…

Η ομάδα μας ανέβασε στροφές και στο 55’ ο Ελ Αραμπί έστρωσε στον Μπρούμα και ο τελευταίος με σουτ έκανε το 3-1 ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά στα δύο γκολ.

Ο Πορτογάλος στο 63’ και στο 66’ είχε μεγάλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα του Θρύλου. Στην πρώτη σούταρε άστοχα, ενώ στη δεύτερη νικήθηκε από τον Λοντίγκιν.

Στο 71’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε τις δύο πρώτες του αλλαγές. Βαλμπουενά και Μπουχαλάκης πήραν τη θέση των Μπρούμα και Καμαρά, αντίστοιχα.

Στο 76’ ο Μασούρας είχε τη δική του ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, με τον Λοντίγκιν να του λέει «όχι». Στο 83’ οι Χασάν, Τιάγκο Σίλβα μπήκαν στο παιχνίδι αντί των Ελ Αραμπί και Εμβιλά.

Το 3-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να σφραγίσει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για δεύτερη σερί σεζόν.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (83’ Τιάγκο Σίλβα), Καμαρά (71’ Μπουχαλάκης), Μπρούμα (71’ Βαλμπουενά), Μασούρας (90’ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (83’ Χασάν).