Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σκούρες στιγμές για τρεις περιόδους απέναντι στο Περιστέρι, ωστόσο με μια εντυπωσιακή ανατροπή κέρδισε με 91-83.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σκούρες στιγμές για τρεις περιόδους απέναντι στο Περιστέρι bwin, ωστόσο, μια εντυπωσιακή ανατροπή με επιμέρους σκορ 27-16 στη τέταρτη τον οδήγησε στη νίκη με 91-83, στο ΣΕΦ.

Κορυφαίοι παίκτες για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και Μόουζες Ράιτ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ Live Streaming!

Από την άλλη, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε ακόμη και στο +12 στην αναμέτρηση, ενώ είχε εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας με 13 εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα από τα 25 που εκτέλεσε. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Χουγκάζ με 18 πόντους, έχοντας τέσσερα σουτ τριών πόντων επιτυχημένα σε πέντε προσπάθειες!

Ο Θρύλος βρίσκεται στο 22-2 στην κατάταξη, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων βρίσκεται στο 16-8.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ στο αρχικό σχήμα των ερυθρόλευκων και απέναντι τους Τόμπσον, Ντάνγκουμπιτς, Χουγκάζ, Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ και Ράγκλαντ για τους κυανοκίτρινους, η αρχή ήταν πολύ καλύτερη για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Μετά από τα ισορροπημένα πρώτα λεπτά (5-5), το Περιστέρι πήρε το προβάδισμα με σερί τριών τριπόντων και απομακρύνθηκε αρχικά στους 6 πόντους (7-13) και στη συνέχεια στους 7 (11-18), στο 5′. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν ελαφρώς με το καλάθι και φάουλ του Πίτερς περιορίζοντας τη διαφορά προσωρινά, με τον Πουλιανίτη να αυξάνει την απόσταση στους 9 πόντους (14-23), στο 7′. Οι τελευταίες στιγμές του πρώτου δεκαλέπτου ανήκαν στους Πειραιώτες, οι οποίοι με αμυντική πίεση και αποτελεσματικά σουτ βρήκαν καλάθια, κλείνοντας την περίοδο με σερί 9-0 (23-23).

Ο Ράιτ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στο ματς για την ομάδα του λιμανιού (25-23) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 4-0 για να ξαναπροηγηθούν (25-27), ενώ ο Ράιτ ισοφάρισε (29-29), στο 13′. Έπειτα, το Περιστέρι ανέκαμψε εκ νέου εκμεταλλευόμενο τα λάθη του Ολυμπιακού και με πρωταγωνιστή τον Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ, απέκτησε προβάδισμα 12 πόντων (31-43), διατηρώντας το μέχρι το 17′. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα αντέδρασαν με Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ, μειώνοντας τη διαφορά (43-50), με τον Ράγκλαντ να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο 43-52.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός είχε ένα πιο δυνατό ξεκίνημα και με ένα επιμέρους σκορ 7-2, πλησίασε στο 55-57, στο 25′, χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ του Φαλ. Ωστόσο, οι Ντάνγκουμπιτς και Πουλιανίτης αντέδρασαν για τους φιλοξενούμενους, αποκτώντας πάλι προβάδισμα +10 (57-67), στο 28′. Στα τελευταία δύο λεπτά, οι Πειραιώτες επανήλθαν με Γουόκαπ και ΜακΚίσικ, μειώνοντας στο τρίποντο (64-67), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Θρύλος μπήκε φουριόζος, πετυχαίνοντας ένα επιμέρους σκορ 12-2 με πρωταγωνιστές τους Γουόκαπ και Γουίλιαμς-Γκος, φτάνοντας στο +7 (76-69), στο 34′. Οι Χουγκάζ και Λοβ μείωσαν για τους κυανοκίτρινους (78-74), αλλά οι Γουίλιαμς-Γκος και ΜακΚίσικ απάντησαν για το +9 (83-74), στο 37′. Πάντως, στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παραμείνουν στο παιχνίδι, αλλά οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και κατέκτησαν τη νίκη με το τελικό σκορ 91-83.

Οι διαιτητές του ματς: Πουρσανίδης, Μαγκλογιάννης, Μαλαμάς

Τα σκορ του κάθε δεκαλέπτου: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83

Τα ατομικά στατιστικά των καλαθοσφαιριστών του Ολυμπιακού (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, κανένα λάθος σε 33 λεπτά), Κάναν 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 10 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 19 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 18 (7/10 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ασίστ)

Οι προσωπικές επιδόσεις των παικτών του Περιστερίου (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 18 (1/1 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ξανθόπουλος, Λοβ 11 (5/9 δίποντα), Πουλιανίτης 12 (3/4 τρίποντα), Κασελάκης 2 (0/5 σουτ), Ρένφρο 4, Ζούγρης

Τα ομαδικά στατιστικά του δαφνοστεφανωμένου έφηβου: 25/39 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 17/25 βολές, 35 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 15 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 16 φάουλ

Οι συλλογικοί αριθμοί των κυανοκίτρινων: 16/32 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 12/14 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 25 φάουλ