Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ορεξάτος, όμως τα γνωστά αμυντικά λάθη έκαναν την εμφάνισή τους. Ο Ρόνι Λόπες έβαλε ΓΚΟΛΑΡΑ ως buzzer beater, δίνοντας το τρίποντο στον Θρύλο. Σκόρερ επίσης οι Ελ Αραμπί και Ροντρίγκες για τον Θρύλο. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο Ελλάδος, έψαχνε την αντίδραση, ούτε ώστε να έρθει και ένα βήμα πιο κοντά στον μεγάλο του φετινό στόχο, που δεν είναι άλλος από το πρωτάθλημα Ελλάδος. Όντας στην κορυφή, αντιμετώπιζε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των φετινών πλέι οφ της Super League Interwetten.

Οι Πειραιώτες στερούνταν της νίκης για πέντε επίσημα ματς, κάτι που είχε αρκετά χρόνια να συμβεί και έπρεπε να λήξει αυτό το… αρνητικό σερί. Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν και στην κανονική διάρκεια, με 2/2 του Θρύλου, ενώ στα πλέι οφ στους «Ζωσιμάδες» είχαμε ισοπαλία.

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον γηπεδούχο Ολυμπιακό, ο Πέδρο Μαρτίνς επέστρεψε στο 4-2-3-1, έχοντας τρεις αλλαγές από τον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου. Συγκεκριμένα, ο Τόμας Βατσλίκ κάθισε στην «ερυθρόλευκη» εστία, με την άμυνα να αποτελείται απ’ τους Βρουσάι – Ρέαμπτσιουκ στα άκρα και ως στόπερ τους Παπασταθόπουλο και Μπα. Μπροστά στον άξονα είδαμε τους Εμβιλά και Μπουχαλάκη. Στις «πτέρυγες» της επίθεσης βρέθηκαν οι Ροντρίγκες και Μασούρας, με τον Καρβάλιο να έχει έναν ελεύθερο ρόλο, πίσω απ’ τον μοναδικό προωθημένο Ελ Αραμπί.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Μαντί Καμαρά, Πιέρ Κούντε, Ρόνι Λόπες, Ανδρούτσος, Βαλμπουενά, Τικίνιο, Παπαδόπουλος, Φορτούνης. Εκτός αποστολής βρέθηκε ο Αγκιμπού Καμαρά.

Για τους φιλοξενούμενους του ΠΑΣ Γιάννινα, ο Ηρακλής Μεταξάς επέλεξε στην εστία τον Λοντίκγιν, με τους Κάργα κι Εραμούσπε να βρίσκονται ως στόπερ και τους Πίρσμαν – Λιάσο στα άκρα της άμυνας. Μπροστά τους βρέθηκε η τριάδα στα χαφ από τους Στάνκο, Ντομίνγκεθ και Καραχάλιο. Ως προς την επίθεση είδαμε στα «φτερά» τους Γκαρντάφσκι και Σνέιντερ, με τον Περέα να αποτέλεσε τον μοναδικό προωθημένο.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Αθανασίου, Σάλιακας, Παντελάκης, Μπρένερ, Ποζνάνσκι, Λώλης, Σιόντης, Οικονομόπουλος, Κύρκος.

Ολυμπιακός | Έδωσε λύση ο Ελ Αραμπί, ορεξάτοι οι «ερυθρόλευκοι»

Μόλις στο 5ο λεπτό οι Πειραιώτες, με τον Μάριο Βρουσάι να κάνει ένα γέμισμα, το οποίο είχε αποδέκτη τον Ελ Αραμπί, ο επιθετικός του Θρύλου μπήκε στη φάση, όμως ο Λοντίγκιν μπλόκαρε. Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες έψαχναν το γκολ. Ο Μπα πήρε μια κεφαλιά στο 6’, η οποία κατέληξε έξω. Όμως, ο Ελ Αραμπί έδωσε από νωρίς το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, βάζοντας το κεφάλι του στην κόντρα από σουτ του Ροντρίγκες, και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν επαναπαύθηκαν μετά το 1-0, με τον Μασούρα στο 12’ να απειλεί ξανά με κεφαλιά, η οποία μπλοκαρίστηκε. Ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ροντρίγκες προσπάθησε να μπει σε μία φάση, με τον Θρύλο να έχει μπει με διάθεση και κέφι στην αναμέτρηση, θέλοντας να βάλει δύσκολα από την αρχή στον ΠΑΣ.

Εν συνεχεία, κι ο Μπουχαλάκης απείλησε με σουτ μετά από φάση διαρκείας, με την μπάλα να περνά εκτός εστίας του Λοντίγκιν. Γενικότερα η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, είχε μπει με ορμή, άλλωστε ζητούσε την αντίδραση μετά τις τελευταίες εμφανίσεις.

Δεν σταματούσαν οι απειλές προς την εστία του ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Εμβιλά στο 23’ να κάνει ένα δυνατό σουτ και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κάτι αξιόλογο, έως εκείνο το σημείο.

Το ματς τα είχε όλα.. γκολ, νεύρα και τον Θρύλο με 2-1 στο Α’ μέρος!

Ο Ολυμπιακός απείλησε κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους αρκετές φορές. Στα τελευταία λεπτά πριν την ολοκλήρωση, συγκεκριμένα στο 37’ ο Λιάσος πέρασε εκτός με τον Σάλιακα να μπαίνει στη θέση του. Ενώ λίγο νωρίτερα, ο ΠΑΣ έκανε μια επίσκεψη στην περιοχή του Βατσλίκ, με την φάση να ολοκληρώνεται με οφσάιντ. Στο 43’ ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε το 2-0, με μια ταχύτατη επίθεση από πλευράς Θρύλου. Η πάσα δόθηκε από τον Μασούρα, με τον επιθετικό απ’ το Πράσινο Ακρωτήρι να «κεραυνοβολεί» τον Λοντίγκιν.

Βέβαια, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Περέα μείωσε το ματς σε 2-1, με μια ταχύτατη ανάπτυξη του ΠΑΣ Γιάννινα και τον Ολυμπιακό να είναι απροετοίμαστος στη φάση. Έτσι, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Χαμένες ευκαιρίες με το… τσουβάλι!

Στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους, ο Ολυμπιακός είχε μια κεφαλιά με τον Ρέαμπτσιουκ, όμως κι ο ΠΑΣ είχε κάποιες επισκέψεις. Ο Μπα έδιωξε καίρια σε κόρνερ, ενώ ο Ντομίνγκεθ έκανε μια κεφαλιά, που κατέληξε εκτός. Πρώτη αλλαγή έγινε στο 55’, με τον Μπουχαλάκη να δίνει τη θέση του στον Μαντί Καμαρά.

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, λίγο αργότερα, πήρε την προβολή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ, μετά από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ, όμως η φάση ελέγχθηκε για χέρι του Πίρσμαν στο VAR. Εν τέλει, ο Λοντίγκιν συνέχισε το ματς με ελεύθερο.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Γκάρι Ροντρίγκες βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα, όμως η απόφαση του διαιτητή Καραντώνη και το VAR ήταν σωστή, ακυρώνοντας το γκολ αυτό. Ο Λώλης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ντομίνγκεθ, για την δεύτερη αλλαγή του Μεταξά. Αμέσως μετά, ο ΠΑΣ έχασε τρομερή ευκαιρία για ισοφάριση, με τον Βατσλίκ να αποκρούει το σουτ του Γκαρντάφσκι.

Ακόμη μια χαμένη ευκαιρία για τον Θρύλο, με τον Γιώργο Μασούρα κι ένα μακρινό σουτ να απειλεί τον Λοντίγκιν, όμως ο κίπερ του ΠΑΣ Γιάννινα έκανε μεγάλη επέμβαση.

Στο 72’ ο Ρόνι Λόπες πέρασε στη θέση του Γιώργου Μασούρα, δίνοντας ενδιαφέρον στο αν θα κάνει τη διαφορά στο ματς. Ένα τρομερό κόψιμο του Παπασταθόπουλο, μετά από μεγάλη ευκαιρία του Περέα, παίρνοντας την… μπουκιά του. Ο Έλληνας έμπειρος αμυντικός πρόσθεσε ακόμη μία καλή εμφάνιση με τα «ερυθρόλευκα». Ενώ, ο Εμβιλά ένα λεπτό αργότερα έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά ελάχιστα εκτός από το οριζόντιο δοκάρι των Ηπειρωτών.

Από την παγωμάρα… στα ΟΥΡΑΝΙΑ!

Στο 79’ ο ΠΑΣ Γιάννινα τιμώρησε τους γηπεδούχους, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με πλασέ εντός περιοχής από πλάγια θέση και υπό πίεση, κερδίζοντας τον Βατσλίκ. Στο ματς μπήκαν οι Τικίνιο, Κούντε και Βαλμπουενά, αντί των Ροντρίγκες, Εμβιλά και Καρβάλιο, για να προσπαθήσουν να βάλουν ξανά την ομάδα σε θέση οδηγού!

Οι καθυστερήσεις ήταν έξι λεπτά στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τις δύο ομάδες να διεκδικούν το καλύτερο δυνατό για εκείνες. Ο Βαλμπουενά έκανε μια εκτέλεση φάουλ, με το τείχος να διώχνει. Ο ΠΑΣ βγήκε στην αντεπίθεση, χωρίς ωστόσο να βρει κάτι.

Ο Ρόνι Λόπες έκανε ένα φανταστικό σουτ, με τον Λοντίγκιν να λέει «όχι», ενώ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Τικίνιο πήρε μια ασθενική κεφαλιά με τον κίπερ των φιλοξενούμενων να συγκρατεί την μπάλα. Ο Λόπες δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με τον ίδιο να δοκιμάζει μια ΣΟΥΤΑΡΑ και να κερδίζει τον Λοντίγκιν στην εκπνοή. Το τελικό σκορ ήταν το 3-2.

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης

Βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος

4ος Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης

VAR: Γκορτσίλας, Κουρομπύλια

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Μπα, Σωκράτης, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καρβάλιο, Μασούρας, Ροντρίγκες, Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Λιάσος, Στάνκο, Ντομίνγκεθ, Καραχάλιος, Γκαρντάφσκι, Σνέιντερ, Περέα.