Ο Ολυμπιακός έβαλε «στοπ» στις γκέλες, παίρνοντας το πρώτο τρίποντο για το νέο έτος, καθώς νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0. Σκόρερ οι Μασούρας και Τικίνιο. Αναλυτικό ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης» του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, το βράδυ της Κυριακής, αναζητούσε την πρώτη του νίκη μέσα στο 2022, μετά από τρία προβληματικά αποτελέσματα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Εν αντιθέσει, ο ΠΑΣ Γιάννινα, σημερινός αντίπαλος του Θρύλου, έψαχνε αν και ελλιπής, να κάνει τη ζημιά στους Πειραιώτες. Ο Πέδρο Μαρτίνς καλούνταν για ακόμη ένα ματς να βρει λύσεις στις απουσίες (Α. Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ονιεκούρου, Ροντρίγκες, αλλά και Βατσλίκ, ο οποίος έκανε ράμματα και τέθηκε εκτός).

Οι φιλοξενούμενοι πάλι είχαν ως στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα στο «Γ. Καραϊσκάκης», ώστε να παραμείνουν εντός της εξάδας. Ο Ηρακλής Μεταξάς είχε κι εκείνος σημαντικές απουσίες (Λοντίγκιν, Ντομίνγκεθ, Περέα, Σνάιντερ, Γκαρντάβσκι, Πίρσμαν).

Τι είπε ο Μεντιλίμπαρ στους παίκτες του πριν την ΑΕΚ!

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον Ολυμπιακό, ο Πορτογάλος προπονητής μας επέλεξε τον Τζολάκη για την εστία. Στην τριάδα της άμυνας βρέθηκαν οι Μπα, Μανωλάς και Αβραάμ, με τον έμπειρο παίκτη να παίρνει φανέλα βασικού αντί του Παπασταθόπουλου (ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής). Οι δύο μπακ-χαφ ήταν οι Ρέαμπτσιουκ και Ανδρούτσος, ενώ οι Εμβιλά και Καμαρά ήταν οι παίκτες του άξονα. Οι Βαλμπουενά και Μασούρας αγωνίστηκαν στα «φτερά» της επίθεσης, με τον Ελ Αραμπί στην κορυφή.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Λόπες, Βρουσάι, Ξενιτίδης, Λαλά, Μπαγκαλιάνης, Τικίνιο, Κίτσος, Σουρλής.

Για τους φιλοξενούμενους Ηπειρώτες, ο κόουτς Μεταξάς επέλεξε τους Σούλη, Εραμούσπε, Κάργα, Παντελάκη, Σάλιακα, Οικονομόπουλο, Σιόντη, Καραχάλιο, Στάνκο, Τριάδης, Μπρένερ (4-2-3-1 ). Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Αθανασίου, Μέντες, Λώλης, Τριάδης, Μίνα, Καραγιάννης, Ρίζος, Λιάσος.

Ολυμπιακός | Κεφάλι… από νωρίς με Μασούρα!

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί αρκετά νωρίς στην αναμέτρηση, με σκόρερ τον Μασούρα μόλις στο 4ο λεπτό. Οι Πειραιώτες από το πρώτο σφύριγμα προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, όμως μετά από καλή κίνηση του Ελ Αραμπί μες στην περιοχή, ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του Σάλιακα, κάνοντας την προβολή και το 1-0 στο ματς.

Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες έμειναν ψηλά και πίεσαν τους φιλοξενούμενους Ηπειρώτες. Στο 13’ ο Μανωλάς δοκίμασε μια κεφαλιά, η οποία κόπηκε. Ενώ και στο 15’ ο Καμαρά έκανε ένα μακρινό σουτ, κι η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας ψηλά.

Στη συνέχεια και τα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποια μεγάλη φάση, στο 24’ ο Ολυμπιακός εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Σούλη να μπλοκάρει με ασφάλεια. Λίγα λεπτά μετά το πρώτο μισάωρο (35’), ο Ελ Αραμπί με πάσα του έβγαλε τον Ανδρούτσο σε θέση βολής, με τον Έλληνα μπακ να αστοχεί. Μάλιστα, πιο πριν ο ίδιος είχε κι ένα θέμα τραυματισμού.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε κι ο Εμβιλά, όταν ο Γάλλος δοκίμασε δυνατό σουτ, με την μπάλα όμως να μην ανησυχεί εκ νέου τον Σούλη, κι τον Περράκη να δίνει πλεονέκτημα σε φάουλ στον Καμαρά.

Το πρώτο μέρος δεν επεφύλασσε κάτι για τις δύο ομάδες, με τα λεπτά των καθυστερήσεων να είναι 2’ και το σκορ στο 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός | Βρήκε δίχτυα κι ο Τικίνιο!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο ΠΑΣ Γιάννενα έκανε δύο αλλαγές. Ο Λιάσος μπήκε αντί του Σιόντη, κι ο Μορέιρα αντί του Παντελάκη. Στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου δεν υπήρχε ευκαιρία για τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πως βάσει εικόνας είχαν κίνδυνο να δεχτούν γκολ.

Μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν ένα βήμα πριν το 2-0, με μια διπλή φάση. Αρχικά ο Μανωλάς με την κεφαλιά που έκανε, ενώ στη συνέχεια ο Μασούρας δοκίμασε σουτ, με τους παίκτες του ΠΑΣ να κόβουν. Την κεφαλιά του Έλληνα αμυντικού των Πειραιωτών έβγαλε ο Σάλιακας.

Στο 60ο λεπτό, ο ΠΑΣ έκανε ακόμη δύο κινήσεις, με τον Οικονομόπουλο και τον Τριάδη να δίνουν τη θέση τους σε Λώλη και Λιάσο. Στα επόμενα λεπτά, ο Μανωλάς δεν πατούσε καλά στο γήπεδο, έχοντας έναν τραυματισμό στον αστράγαλο. Ο Πέδρο Μαρτίνς, στο 70ο λεπτό πέρασε τους Τικίνιο και Λαλά, αντί των Ελ Αραμπί και Μανωλά.

Ο Καραχάλιος με δύο μακρινά σουτ απείλησε την εστία του Τζολάκη. Όμως, το 2-0 έγινε από τον Τικίνιο Σοάρες, ο οποίος με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού.

Ο έξτρα χρόνος ήταν 3′ με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει το πρώτο τρίποντο για τη νέα χρονιά, απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Διαιτητής: Περράκης

Βοηθοί: Πάτρας, Παπαδόπουλος