Ο Ολυμπιακός πήρε μία ακόμα νίκη επί του Παναθηναϊκού και κατέκτησε το έβδομο πρωτάθλημά του στο μπάσκετ γυναικών.

Δυναμικό ξεκίνημα από τις πράσινες οι οποίοι ήξεραν ότι έπαιζαν για την επιβίωσή τους στη σειρά. Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση, είτε σκοράροντας από την περιφέρεια, είτε κάτω από τη ρακέτα έπειτα από πικ εν ρολ, είτε από μέση απόσταση και έβρισε σκορ με ασύλληπτα ποσοστά επιτυχίας μετρώντας 14/16 σουτ στην πρώτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός και δυσλειτουργικός στην άμυνά του και ιδιαίτερα ευάλωτος, όμως στην επίθεση είχε τις απαντήσεις του και έμενε κοντά στο σκορ. Ένα τρίποντο στη λήξη του χρόνου της Νικολοπούλου, έγραψε το 24-33 του πρώτου δεκαλέπτου σε ένα ματς πάρα πολύ υψηλό σκορ.

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Εικόνα καρμπόν και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟ να νιώθει άνετα και να διατηρεί υψηλά ποσοστά ευστοχίας μη γνωρίζοντας την παραμικρή αντίσταση από την ερυθρόλευκη άμυνα. Η διαφορά έφτασε και στο -20 (28-48), προτού η Γκούσταφσον με τέσσερις σερί πόντους μειώσει για το 32-48, τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Ένα γρήγορο 6-0 (γκολ-φάουλ από την Σουκ και τρεις βολές από την Σταμολάμπρου) κατέβασαν μετά από ώρα τη διαφορά στους 10 (40-50), ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Λίγο η αμυντική ολιγωρία στις τελευταίες φάσεις και ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις που δεν παραλήφθηκαν καθόλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-55 υπέρ των φιλοξενούμενων οι οποίες έκαναν κυριολεκτικά πάρτι κάτω από τη ρακέτα, υπερτερώντας σε όλους τους τομείς, την ώρα που οι ερυθρόλευκες πλήρωναν την πολύ κακή άμυνά τους.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του αλλά αδυνατούσε να σκοράρει, χάνοντας εύκολα καλάθια. Ένα τρίποντο της Παυλοπούλου έφερε τη διαφορά στο +19 (45-64) για τον Παναθηναϊκό, όμως η πειραϊκή ομάδα βρήκε καίριες λύσεις, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα σουτ για ένα σερί 10-0 που έκανε το 55-64.

Αλλεπάλληλα μακρινά σουτ από Αγιούσο, Σπυριδοπούλου, ένα καλάθι της Γκούσταφσον και δύο εύστοχες βολές της Νικολοπούλου, έφεραν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, ενώ στη συνέχεια ένα νέο τρίποντο της Αγιούσο ξεσήκωσε τον κόσμο και έκανε το 58-65, τρία λεπτά πριν το τέλος της γ’ περιόδου.

Ο Θρύλος είχε μπει για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης με ένα φοβερό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο. Η Νικολοπούλου ευστόχησε σε νέο μακρινό σουτ, πατώντας την γραμμή ωστόσο και μέτρησε για δύο, όμως μετά από νέα ερυθρόλευκη άμυνα και σε αιφνιδιασμό, η Αγιούσο έριξε τη διαφορά στο τρίποντο (62-65) με ένα τρομερά δύσκολο ανάποδο λέι-απ.

Οι πράσινες αντέδρασαν, ανέβασαν τη διαφορά ξανά στο +6 (66-72), όμως ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων στη λήξη του χρονομέτρου από την εκπληκτική Αγιούσο που ηγήθηκε της αντεπίθεσης, έγραψε το 69-72 με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ένα γρήγορο 5-0 των πράσινων ανέβασε ξανά τη διαφορά (69-77), όμως η απάντηση ήρθε με δύο βολές της Νικολοπούλου, ένα καλάθι της Γκούσταφσον και μακρινό δίποντο ξανά από την Ελληνίδα γκαρντ φέρνοντας σε απόσταση καλαθιού τη διαφορά (75-77), 6:15′ για το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχες είχαν βρει πλέον για τα καλά ρυθμό στην επίθεση, και μετά από νέο πικ εν ρολ, η Γκούσταφσον ισοφάρισε για πρώτη φορά το παιχνίδι από την έναρξή του, για το 77-77, πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Η σπουδαία Αμερικανίδα έδωσε για πρώτη φορά και το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, αλλά η Κάρτερ ισοφάρισε εκ νέου (79-79), τρία λεπτά πριν το τέλος. Εν συνεχεία, η εκ των αρχηγών, Άννα Σπυριδοπούλου με ένα μεγάλο τρίποντο έγραψε το 82-79 και στην επόμενη φάση η Χριστινάκη μείωσε σε 82-81, στα 2:20′. Η Σπυριδοπούλου αστόχησε σε νέο σουτ τριών πόντων αλλά η άμυνα στη συνέχεια βγήκε και η Γκούσταφσον κέρδισε… με το στανιό δύο σκληρά φάουλ αφού οι διαιτητές ουκ ολίγες φορές έδειξαν ασυγκίνητοι σε εξόφθαλμες φάσεις.

Στο 1:24′, η Σταμολάμπρου παίρνοντας την baseline, έβαλε ένα κρίσιμο λέι-απ για το 84-81 δίνοντας φτερά στην ομάδα της και τον Παναθηναϊκό να καλεί νέο τάιμ-άουτ.

Νέα άστοχη προσπάθεια των πρασίνων, νέο καλάθι της Γκούσταφσον και το 86-81 στα 55″ έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στις ερυθρόλευκες. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 86-83 αλλά στη συνέχεια έστειλε την Νικολοπούλου στις βολές βάζοντας μια από τις δύο για το 87-83 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ αφού η Χριστινάκη αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο και έτσι ο Θρύλος στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος κατόπιν μεγάλης ανατροπής.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 40-53, 69-72, 87-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Αγιούσο 21(3), Σπυριδοπούλου 9(3), Σύρρα, Γκούσταφσον 22, Νικολοπούλου 13(1), Δίελα 2, Σουκ 9

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11(1), Πότερ 13, Σωτηρίου 5, Αλεξανδρή 14(2), Χριστινάκη 19(1), Κάρτερ 14(2), Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Χαιριστανίδου