Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι «αιωνίων» για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με σκορ 69-55. Το Thrylos24.gr βρέθηκε στο Κλειστό Κλαδισού και σας αναφέρει το αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο του δεύτερου ημιτελικού για το φετινό Final-4 του 25ου Κυπέλλου Ελλάδος, αντιμετώπιζε στο Κλειστό Κλαδισού τον Παναθηναϊκό, σε έναν πρόωρο τελικό, καθώς μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου θα ήταν ο νικητής της αποψινής αναμέτρησης. Στο γήπεδο των Χανίων είδαμε πολλά παιδάκια, Ακαδημίες καθώς και οικογένειες.

Αποστολή στα Χανιά, Μιχάλης Μαχαίρας

Στο γήπεδο του Κλαδισού βρέθηκε κι ο Πρόεδρος του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού, Μιχάλης Κουντούρης, ώστε να δει από κοντά τις προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» αθλητριών.

Ολυμπιακός – Σαμπαντέλ Live Streaming: Δείτε ζωντανά τον τελικό εδώ

Στην βασική πεντάδα από πλευράς Ολυμπιακού είδαμε τις Σταμολάμπρου, Νικολοπούλου, Σταμάτη, Βίτολα και Χάμπλιν, ενώ η Καπογιάννη επέλεξε τις Χατζηνικολάου, Λύμουρα, Ριντ, Χόλμες και Κάιζερ.

Νευρικό ξεκίνημα, βρήκε ρυθμό στη συνέχεια!

Στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και νευρικές. Στα πρώτα 4:30 λεπτά, το σκορ ήταν 2-4, με ελάχιστα καλάθια να έχουν επιτευχθεί. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-6, ενώ καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει κάποια διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να τις χωρίζει μόλις ένα τρίποντο (13-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Θρύλος προσπάθησε να πάρει μια διαφορά, ενώ μετά από περίπου 12 λεπτά αγώνα, προηγήθηκε με 19-12, χάρη σε αιφνιδιασμούς των Αλεξανδρή και Νικολοπούλου. Με έξι λεπτά να απομένουν στη κλεψύδρα, οι «ερυθρόλευκες» διατηρούσαν ένα +6 (21-15). Η ομάδα του Ζίμπαρτς πήρε μια διαφορά +8 (29-21), δείχνοντας να κρατάει τον έλεγχο εκτός απ’ το προβάδισμα. Μετά από 19 περίπου λεπτά αγώνα, η ομάδα μας είχε και διψήφια διαφορά (33-21), με τις πράσινες όμως να προσπαθούν να μείνουν στο ματς. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-21 υπέρ του Ολυμπιακού, με το δεύτερο μέρος να το περίμεναν όλοι με αγωνία.

Το αφεντικό του ημιτελικού!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» δεν μπήκαν καλά στην αναμέτρηση, με τον ΠΑΟ στο ίδιο διάστημα να χάνει τη Ριντ με 4 φάουλ, καθώς έκανε το τρίτο και ταυτόχρονα χρεώθηκε τεχνική ποινή για την αντίδρασή της. Η ομάδα της Καπογιάννη έκανε ένα 7-3 μειώνοντας στους 12 (40-28). Ο τυπικά φιλοξενούμενος Παναθηναϊκός μείωσε σε μονοψήφια διαφορά, μετά από περίπου 26 λεπτά αγώνα στο κλειστό Κλαδισού (44-35). Ο Θρύλος προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει διψήφια διαφορά, με την Σπυριδοπούλου στα τελευταία δευτερόλεπτα πέτυχε γκολ-φάουλ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στην 3η περίοδο στο 52-42.

Στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν να κάνουν διαχείριση στο προβάδισμα, οι «πράσινες» συνέχιζαν να κάνουν κακές επιλογές στην επίθεση, δίνοντας τις κατοχές στην ομάδα μας. Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου έκανε το σκορ 57-44 (34’), με τον Θρύλο να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Η διαφορά ήταν σταθερά άνω των 10 πόντων, με τη Λύμουρα να αποβάλλεται στο 36’. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η ομάδα του Πειραιά κρατούσε τα ηνία του αγώνα. Ο Ολυμπιακός ήταν εμφατικά καλύτερος στην αναμέτρηση, με το δεύτερο εισιτήριο να πηγαίνει στην ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς, επικρατώντας του ΠΑΟ στην «ερυθρόλευκη» Κρήτη με σκορ 69-55.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 37-21, 52-42, 69-55.

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 7, Σταμολάμπρου 13 (1), Σταμάτη 3 (1), Αλεξανδρή 3, Σπυριδοπούλου 7, Σύρρα, Νικολοπούλου 9, Φουράκη, Δίελα 2, Βαμβακά 2, Βίτολα 15 (1), Χάμπλιν 8.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 11, Φιτζγκέραλντ 14 (3), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 7 (1), Κωτούλα, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 12 (1), Χατζηνικολάου 9, Κάιζερ 2.