Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να επικρατήσει επί του ΠΑΟ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Σκόρερ για τον Θρύλο ο Τικίνιο Σοάρες. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, ανήμερα της ιστορικής επετείου της Ριζούπολης (11/5), αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ. Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να ήταν και επίσημα πρωταθλητές, με το 47ο να «κλείδωσε» στην Τούμπα, όμως πάντοτε επί του αιωνίου αντιπάλου στοχεύει στη νίκη. Ο κόσμος, όπως περιμέναμε, δημιούργησε μια μαγική ατμόσφαιρα, αποτελώντας για ακόμη μια φορά τον 12ο παίκτη του Θρύλου.

Super League: Πρόβλημα με τις ημερομηνίες των play off

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον Ολυμπιακό, ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με τον Βατσλίκ στην εστία, και την τετράδα άμυνας να αποτελείται από τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Παπαδόπουλο, Ρεάμπτσιουκ. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Εμβιλά, Μ. Καμαρά και Α. Καμαρά. Ενώ στην επίθεση είδαμε τους Ρόνι Λόπες, Ροντρίγκες και Ελ Αραμπί (4-3-3).
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Μπουχαλάκης, Κούντε, Βρουσάι, Μασούρας, Βαλμπουενά, Τικίνιο, Κανέ, Σισέ.

Οι φιλοξενούμενοι του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρατάχθηκαν με τέσσερις αλλαγές στον ΝΑΟ μας, συγκεκριμένα στην εστία ξεκίνησε ο Μπρινιόλι. Στην τετράδα της άμυνας είδαμε τους Κώτσιρα, Σάντσες, Σέγκεφελντ και Σάρλια. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Αλεξανδρόπουλος, Κουρμπέλης και Βιγιαφάνες. Ενώ στην επίθεση είδαμε δεξιά τον Παλάσιος, αριστερά τον Αϊτόρ και ως «αιχμή του δόρατος» τον Ιωαννίδη (5-4-1).
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Διούδης, Χουάνκαρ, Μακέντα, Καρλίτος, Χατζηγιοβάνης, Ρούμπεν, Πούγγουρας, Μαουρίτσιο και Βιτάλ.

Μπήκε με ορμή ο Θρύλος, στερήθηκε το γκολ!

Στα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός ήθελε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, πιέζοντας ψηλά, εκμεταλλευόμενος και την ορμή που δίνει η έδρα. Στο 7ο λεπτό του ματς, ο Ρόνι Λόπες κέρδισε ένα φάουλ σε σχετικά καλό σημείο, με την εκτέλεση να δίνει ευκαιρία στον Θρύλο. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει ψηλά. Ένα λεπτό αργότερα, έχασε σημαντική ευκαιρία κι ο Αγκιμπού Καμαρά, με ένα σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του Μπρινιόλι.

Οι Πειραιώτες έδειχναν να έχουν περισσότερη ενέργεια. Στην πρώτη ευκαιρία του ΠΑΟ στον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 με τον Παλάσιος και το σουτ που δοκίμασε, το οποίο κέρδισε τον Βατσλίκ (10’).

Οι «πράσινοι», στο 15’ εκμεταλλεύτηκαν ακόμη ένα λάθος των Πειραιωτών ξανά με τον Παλάσιος, όμως ο Βατσλίκ αυτήν τη φορά έκανε μεγάλη επέμβαση και είπε «όχι». Πιο πριν, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς με τον Μαντί Καμαρά πήγε να απειλήσει, όμως το σουτ του Αφρικανού κόντραρε σε πόδια αμυντικών του ΠΑΟ. Ο Ρόνι Λόπες δοκίμασε κι εκείνος ένα σουτ εκτός περιοχής, σε μια αντεπίθεση των Πειραιωτών, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει με ασφάλεια, φάση του 18ου λεπτού.

Η πρώτη αλλαγή από πλευράς φιλοξενούμενων έγινε στο 22’ με τον Ιωαννίδη να αποχωρεί λόγω τραυματισμού και τον Καρλίτος να περνά στη θέση του. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ήταν «κιτρινισμένο» το δίδυμο των κεντρικών αμυντικών, με τον Μαρτίνς να δίνει στον Σισέ εντολή για ζέσταμα. Στο 36’ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με κεφαλιά του, μετά από κόρνερ, έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ελ Αραμπί κέρδισε σε καλό σημείο φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Λόπες, με την μπάλα όμως να καταλήγει εκτός εστίας. Πριν το τέλος του 45λέπτου, ο Ρόνι Λόπες και πάλι, βρήκε την μπάλα με ένα σουτ, όμως η προσπάθειά του κατέληξε στα χέρια του Μπρινιόλι. Οι καθυστερήσεις για το α’ μέρος ήταν 3’, με τον Ροντρίγκες να κάνει ένα εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση, όμως οι δύο ομάδες να πηγαίνουν με το 0-1 στα αποδυτήρια.

Κατάφερε να μειώσει με τον Τικίνιο!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Μαρτίνς έβγαλε τους Παπαδόπουλο και Αγκιμπού Καμαρά, βάζοντας τους Σισέ και Τικίνιο, ενώ κι ο ΠΑΟ πέρασε τον Ρούμπεν αντί του Αλεξανδρόπουλου. Ο Θρύλος προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τον Παναθηναϊκό να κάνει στο 54’ το 0-2 με τον Σέγκεφελντ.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Παλάσιος κι ο Αϊτόρ πέρασαν εκτός, ως αλλαγές από τον Γιοβάνοβιτς, με τους Βιτάλ και Χατζηγιοβάνη να μπαίνουν στο ντέρμπι.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε κι αυτός αλλαγή, με τον Βαλμπουενά να παίρνει τη θέση του Ροντρίγκες. Στο 70’ του αγώνα, ο Τικίνιο μείωσε στο σκορ σε 1-2, μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά. Ο Βραζιλιάνος στράικερ βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι.

Προσπάθησε, μα μάταια…

Στο 78′ ο Μασούρας και ο Κανέ, πέρασαν στο ματς αντί των Λόπες και Εμβιλά, ως διορθωτικές αλλαγές για την ισοφάριση. Οι Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά πίεζαν, θέλοντας το 2-2. Οι πράσινοι αμύνονταν στο 1/3 του γηπέδου. Πριν τις καθυστερήσεις, ο Παπασταθόπουλος έκανε ένα δυνατό σουτ, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει.

Εν τέλει, δεν άλλαξε κάτι στο ματς, με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να παίρνει τη νίκη και τον Θρύλο να ψάχνει αντίδραση επί του ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Διαιτητής: Ρόι Ρεϊνσχρέιμπερ

Βοηθοί: Νταβίντ Μπίτον, Σάγκι Μετσάμπερ

VAR: Ζιβ Άντλερ, Θ. Μωυσιάδης

4ος: Ζαμπάλας

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μάντι Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά, Ρόνι Λόπες, Γκάρι Ροντρίγκες, Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σαρλία, Σέγκενφελντ, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνες, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.