Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη επί του Παναιτωλικού με 3-1 εντός έδρας και αποχαιρετά για φέτος το άδειο Καραϊσκάκη με θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό στο άδειο λόγω τιμωρίας «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Πρώτο ημίχρονο… εκπλήξεων και ανατροπών!

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, χωρίς κάποια σημαντική ενέργεια και από τις δύο ομάδες. Πρώτος που ανέλαβε να δημιουργήσει φάσεις ήταν ο Παναιτωλικός, με τα άστοχα μεν σουτ των Χουάνπι και Βοΐλη στο 9ο λεπτό.
Στο 12ο λεπτό μάλιστα οι Αγρινιώτες «πάγωσαν» το άδειο Καραϊσκάκη αφού μετά από λάθος του Πεπ Μπιέλ στο κέντρο, με έξυπνη πάσα ο Πέρεζ βρήκε τον Χατζηθεοδωρίδη που πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Πασχαλάκη για το 0-1.

Το «ξύπνημα» του Ολυμπιακού

Οι «ερυθρόλευκοι» αφυπνίστηκαν μετά το γκολ που δέχθηκαν και αμέσως άρχισαν να γίνονται πιο επιθετικοί. Στο 17ο λεπτό μετά από μια φαινομενικά χαμένη πάσα, ο Κίνι πήρε την μπάλα από τον Λιάβα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού. Γέμισε στην περιοχή βρίσκοντας τον Ροντινέι, ο Βραζιλιάνος πάσαρε στον Φορτούνη και αυτός έστρωσε την μπάλα στον Σαντιάγκο Έσε. Ο Αργεντινός σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Οικονόμου και κατέληξε στην εστία του Καπίνο για το 1-1. Θα ήταν το πρώτο γκολ του Έσε με τη φανέλα του Ολυμπιακού, όμως πιστώθηκε αυτογκόλ του Οικονόμου.
Στα λεπτά μετά την ισοφάριση ο Ολυμπιακός έκλεισε τον Παναιτωλικό στο δικό του μισό και με γεμίσματα του Ροντινέι έψαξε και ένα δεύτερο γκολ.
Στο 28ο λεπτό ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ με σουτ εντός περιοχής από τον Ροντινέι. Ο Γιόβετιτς είδε την κίνηση του Βραζιλιάνου, του πάσαρε την μπάλα όμως ο Καπίνο ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε το σουτ.
Στο 32′ είχαμε και την πρώτη κίτρινη κάρτα της αναμέτρησης όταν ο Έσε πήγε σκληρά επάνω στον Ντουάρτε.

Η ολοκλήρωση της ανατροπής

Στο 40ο λεπτό, μετά από φάουλ του Παναιτωλικού, ο Πασχαλάκης έδωσε γρήγορα στον Μαντί Καμαρά. Εκείνος πάσαρε στον Γιόβετιτς που είχε κινηθεί ως εξτρέμ στην αριστερή πλευρά. Ο Μαυροβούνιος με όμορφη πάσα βρήκε τον Μασούρα που αμέσως άλλαξε με τον Κώστα Φορτούνη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού συνέκλινε και με ένα φοβερό σουτ με το αριστερό, έκανε την ανατροπή για τους Πειραιώτες και πέτυχε το 2-1. Ήταν το 5ο γκολ του «καυτού» Φορτούνη στο πρωτάθλημα.

Δεύτερο ημίχρονο

Οι δυο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο με «αντίστροφους» ρόλους. Ο Παναιτωλικός πίεζε και ο Ολυμπιακός έψαχνε να βρει χώρους στην αντεπίθεση στα πρώτα 10 λεπτά του β’ ημιχρόνου.

Κλειστή η Θύρα 7 με Λαμία!

Στο 57ο λεπτό μετά από κόρνερ του Μασούρα και το γρήγορο «1-2», ο εξτρέμ των Πειραιωτών γέμισε στην περιοχή, Ο Μαντί Καμαρά πήρε την κεφαλιά, έστρωσε στον Μπίελ όμως ο Καπίνο ήταν ξανά σε ετοιμότητα και με μεγάλη επέμβαση κράτησε το 2-1.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να ψάξει ένα γκολ, με γεμίσματα και κάποιες στημένες φάσεις γύρω από την περιοχή του Ολυμπιακού.

Στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ πέρασε στον αγώνα τους Ποντένσε – Ελ Κααμπί στις θέσεις των Μπιέλ και Γιόβετιτς αντίστοιχα, ώστε να φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή.

Ελ Κααμπί και… «τέλος» το ματς!

Μετά από μια επίθεση του Παναιτωλικού στο 70ο λεπτό, οι Πειραιώτες ανέκτησαν τη κατοχή και με γρήγορη αντεπίθεση βγήκαν στους κενούς χώρους. Ο Κώστας Φορτούνης είδε στα δεξιά του τον Γιώργο Μασούρα, ο οποίος γέμισε στην περιοχή που «παραμόνευε» ο Ελ Κααμπί. Ο Μαροκινός στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, με όμορφη κεφαλιά έκανε το 3-1, κλειδώνοντας το ματς.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης

Στο 74′ ο Μαρτίνεθ πέρασε στο ματς τον Ιμπόρα αντί του Μπιανκόν, που αποχώρησε με ενοχλήσεις. Επανεμφάνιση και για τον Μπρινιτς, που είχε να αγωνιστεί δύο μήνες για τον Ολυμπιακό.

Ακολούθησε ένα 10λεπτο με κακό ρυθμό και χωρίς κάποια φάση και για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός κοίταξε να προφυλάξει δυνάμεις ενώ οι Αγρινιώτες είδαν ότι δεν μπορούν να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση.

Στο 85′ αποχώρησε ο Κώστας Φορτούνης για να περάσει στη θέση του ο Ζοάο Καρβάλιο. Ακόμη μια πολύ θετική εμφάνιση για τον Έλληνα επιθετικό μέσο που συνεχίζει την εξαιρετική σεζόν που διανύει.

Τα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός συντήρησε δυνάμεις και άφησε κάποιους χώρους στους φιλοξενούμενους. Οι Αγρινιώτες προσπάθησαν κάπως να ασκήσουν πίεση ξανά με γεμίσματα, τα οποία δεν είχε θέμα να «καθαρίσει» ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης.

Τα επόμενα ματς

Οι Πειραιώτες πέτυχαν την 9η νίκη τους στο πρωτάθλημα και έφτασαν τους 27 βαθμούς, μένοντας στη 2η θέση του πίνακα. Αντίθετα, ο Παναιτωλικός παρέμεινε ουραγός του πρωταθλήματος με μόλις 6 βαθμούς. Επόμενο ματς για τον «Θρύλο» είναι η εκτός έδρας αποστολή στη Γερμανία απέναντι στη Φράιμπουργκ την Πέμπτη.

Ο Παναιτωλικός θα υποδεχθεί την Κηφισιά στις 2 Δεκεμβρίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Ντιέγκο Μαρτίνεθ) Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν, Ντόι, Κίνι, Μαντί Καμαρά, Έσε, Φορτούνης, Μασούρας, Μπιέλ, Γιόβετιτς, Ποντένσε (68′), Ελ Κααμπί (68′), Ιμπόρα (74′), Μπρνιτς (74′), Καρβάλιο (85′)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: (Γιάννης Πετράκης) Καπίνο, Οικονόμου, Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Αλμέιδα, Πέρεζ, Χατζηθεοδωρίδης, Σίλβα, Βοίλης, Χουάνπι, Ζοάο Πέδρο (45′), Μπελεβώνης (61′), Μπανλντασάρα (76′), Ντίαζ (76′), Μαυρίας (81′)