Ο Ολυμπιακός, παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, ξεπέρασε το εμπόδιο του ΟΦΗ με σκορ 2-0. Σκόρερ ο Γκάρι Ροντριγκες στο 19' και αυτογκολ του Ντουρμισάι. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, το βράδυ της Κυριακής επέστρεψε στις εγχώριες διοργανώσεις και την αναμέτρηση επί του ΟΦΗ. Ο Θρύλος, λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό του από την Αταλάντα, όφειλε να αδειάσει το μυαλό του, να μπει σε ρυθμούς… Super League, στρέφοντας την προσοχή του στην αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ως στόχο τη 19η νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας ήδη 18 νίκες και 5 ισοπαλίες. Ενώ για την κανονική διάρκεια μένουν ακόμη δύο ματς (εντός με Αστέρα Τρίπολης 2/3, 19:00 και εκτός με Άρη 6/3, 19:00). Μάλιστα, πριν τη σέντρα, είχαμε κι ένα χαρμόσυνο γεγονός, καθώς έγινε πρόταση γάμου στον ΝΑΟ μας.

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Πορτογάλος προπονητής μας, Πέδρο Μαρτίνς, επέλεξε μια διαφορετική ενδεκάδα με αρκετά νέα πρόσωπα. Στην εστία μας ξεκίνησε ο Βατσλίκ, με την άμυνα να αποτελείται από τους Λαλά, Σισέ, Μπα και Κίτσο. Μπροστά τους είδαμε Εμβιλά και Μπουχαλάκη, με τον Καρβάλιο να έχει έναν πιο ελεύθερο ρόλο πίσω απ’ τον φορ. Οι Ροντρίγκες και Μασούρας βρέθηκαν στα «φτερά» της επίθεσης, με τον Ελ Αραμπί να είναι ο μόνος προωθημένος.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Καμαρά, Βρουσάι, Φατινγκά, Καμαρά, Βαλμπουενά, Τικίνιο, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ.

Για τους φιλοξενούμενους του ΟΦΗ, ο Νίκος Νιόπλιας επέλεξε τον Επασί στην εστία, με την άμυνα να αποτελείται από τους Κοροβέση, Γιαννούλη, Βούρο και Μαρινάκη. Μπροστά τους είδαμε τον Σελίμοβιτς, ενώ δίπλα του τους Στάικο και Μπουζούκη. Στα «φτερά» των Κρητικών αγωνίστηκαν οι Τσιλιανίδης και Βαν Ντούινεν, με τον Λάμπρου να είναι ο μόνος προωθημένος.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Βάτερμαν, Βάις, Λυμπεράκης, Πασαλίδης, Καμάου, Διαμαντής, Ντουρμσάι, Μανδάς.

Ορμητικός και δεν ήθελε μπλεξίματα

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες έκαναν τις πρώτες τους επισκέψεις στην περιοχή του αντιπάλου. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κλείσει τους χώρους και να πιέσει τους Κρητικούς, ώστε εκείνοι να οδηγηθούν στο λάθος. Στο 5ο μόλις λεπτό, ο Μασούρας είχε χαμένο τετ α τετ, με τον Επασί να κάνει μεγάλη επέμβαση και να κρατά το 0-0.

Μετά το δεκάλεπτο, ο Θρύλος πέτυχε γκολ με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως χέρι και η ισοπαλία παρέμεινε στην αναμέτρηση.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν την πίεση προς τον ΟΦΗ, δημιούργησαν φάσεις και βρήκαν τέρμα στο 19’. Ο Ελ Αραμπί γύρισε με παράλληλη μπαλιά προς τον παίκτη από το Πράσινο Ακρωτήρι, με τον Ροντρίγκες να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, με ένα ψύχραιμο πλασέ.

Οι Πειραιώτες ήθελαν και έψαχναν το δεύτερο τέρμα στο ματς, πιέζοντας τους φιλοξενούμενους του Νίκου Νιόπλια. Στο 35’ έκανε και μια τελική ο ΟΦΗ, με τον Λάμπρου, χωρίς ωστόσο να αγχώσει τον Βατσλίκ. Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες δεν πέτυχαν κάποιο τέρμα, με τον Θρύλο να ψάχνει χάρη στον Ελ Αραμπί ακόμη ένα τέρμα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 1-0.

Αρκετά κινητικός, κυνηγούσε κάθε φάση!

Στο ξεκίνημα του Β’ μέρους, ο ΟΦΗ έκανε δύο αλλαγές, με τους Ντουρμισάι και Ουές να παίρνουν τη θέση των Βαν Ντούινεν και Τσιλιανίδη.

Πολύ κοντά στο 2-0 έφτασε ο Ολυμπιακός, στο 55’ μετά το σουτ του Μπα, χωρίς ωστόσο να μπει η μπάλα στα δίχτυα. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μασούρας έκανε ένα δυνατό σουτ, με τον Σισέ να μπαίνει στη φάση λανθασμένα και να του… κόβει τη φόρα.

Ένα λεπτό πριν την μία ώρα παιχνιιδιού, ο Γκάρι Ροντρίγκες βγήκε τετ α τετ με τον Επασί, με τους φιλοξενούμενους όμως να μην παραβιάζονται. Στο 61’ πέρασε για τον ΟΦΗ ο Καμάου, αντί του Στάικου. Στο 65’ ο Ελ Αραμπί πέτυχε το τέρμα, χάρη σε πλασέ εντός περιοχής και τον Μασούρα να τον τροφοδοτεί με κεφαλιά, κερδίζοντας τον Επασί, όμως για ακόμη μια φορά ακυρώθηκε το γκολ λόγω του διαιτητή. Ο Έκμπεργκ πήγε στο μόνιτορ και είδε τη φάση, παίρνοντάς την πάνω του.

Με τη συμπλήρωση 70′, ο Γιαννούλης άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, ενώ ο Θρύλος έριξε στη «μάχη» τον Βαλμπουενά, αντί του σκόρερ Ροντρίγκες. Ο Γάλλος εκτέλεσε το φάουλ, με τον κίπερ του ΟΦΗ να είναι σταθερός και να διώχνει. Στο 74′ ο Καρβάλιο απείλησε ξανά, με ένα σουτ από απόσταση, χωρίς ωστόσο η μπάλα να μπει στην εστία.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος, ο Βρουσάι πέρασε στο ματς αντί του Λαλα. Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες είχαν και δοκάρι, με τον Σισέ, ενώ κι ο Εμβιλά αστόχησε στο ριμπάουντ. Ένα λεπτό πριν το 90′, ο ΟΦΗ έβαλε… αυτογκολ, με το σκορ να γίνεται 2-0.

Ο Μπαντιουγκού Φατινγκά πέρασε αντί του Καρβάλιο, με το τελευταίο σφύριγμα να δίνει το τρίποντο στον Θρύλο και κατά μεγάλο ποσοστό, το πρωτάθλημα στον Πειραιά.

Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ

Βοηθοί: Μεχμέτ Κούλουμ, Φρέντρικ Κλαϊβερ

4ος διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας

VAR: Στογιανόφ, Πετρόπουλος

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Σισέ, Μπα, Κίτσος, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καρβάλιο, Μασούρας, Ροντρίγκες, Ελ Αραμπί.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης, Λάμπρου, Ντούινεν, Μπουζούκης, Βούρος, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Στάικος, Κοροβέσης.