Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Κωνσταντινούπολη. «Κατέρρευσε» επιθετικά στην 4η περίοδο και ηττήθηκε από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Έφες με 88-69 , στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ολυμπιακός: Πλέον, ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι παίκτες του στρέφουν όλη τους την προσοχή στον εντός έδρας αγώνα της Παρασκευής (19/11) με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Με έξι σερί πόντους του Μπομπουά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με το… καλησπέρα στο +6 (6-0). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με πρωταγωνιστές τους Σάσα Βεζένκοφ και Μουστάφα Φαλ έφερε τα πάνω κάτω με ένα επί μέρους σκορ 16-4 (10-16 στο 6’).

Euroleague: To αναλυτικό πρόγραμμα για τα game 3 και 4

Μίσιτς και –κυριώς- Μπομπουά (ο οποίος έκλεισε το πρώτο μέρος με 20π.) συνέχισαν να αποτελούν σημαντικότατο πρόβλημα για την «ερυθρόλευκη» άμυνα. Ωστόσο, η πολύ καλή επιθετική λειτουργία και η δημιουργία (οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μοίρασαν 14 ασίστ στο πρώτο μέρος)  κράτησαν όρθια την ομάδα μας…

Βασιζόμενος στο δίδυμο των ψηλών του, Πρίντεζη και Μάρτιν, ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε θέση οδηγού μέχρι το 15’ (32-36). Η Εφές προσπέρασε με τρίποντο του Μπομπουά (40-38), ενώ το 44-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο, διαμόρφωσε με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό στην εκπνοή ο Σακίλ ΜακΚίσικ!

Εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αμυντική ολιγωρία των «ερυθρολεύκων», η τουρκική ομάδα «χτύπησε» από την περιφέρεια και πήρε μια διαφορά 7π. (56-49) στο 5’. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Φαλ και Γουόκαπ ισοφάρισε σε 63-63 στο 29’, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εκείνος που «απαγόρευσε» στους γηπεδούχους να κλείσουν την 3η περίοδο με διαφορά μεγαλύτερη των 2π. (68-66).

Στο 4ο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν επιθετικά. Πέτυχαν μόλις έναν πόντο σε επτά λεπτά, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι «έχτισαν» μια διαφορά 14π. (81-67) και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69.