Οι Πειραιώτες ήταν νικητές στο bwin Tournament Against Covid-19, καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο της Μονακό, με σκορ 98-93. Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα, ο οποίος βρέθηκε στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, είχε περάσει από τον ημιτελικό του bwin Tournament Against Covid-19, νικώντας το Λαύριο, όπως και η Μονακό επί του Περιστερίου, το απόγευμα του Σαββάτου. Σίγουρα, πρόκειται για ένα καλό τεστ, ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων. Το ΣΕΦ για δεύτερη ημέρα άνοιξε τις πύλες του, ώστε να υποδεχτεί τον ΛΑΟ του Θρύλου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με βασική πεντάδα τους Γουόκαπ, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Ζαν Σάρλ και Φαλ, ενώ η ομάδα του Μίτροβιτς με τους Λι, Άντζουσιτς, Τραορέ, Μοτεγιούνας και Μπουτσιέλε.

Η Ευρωλίγκα παραδέχτηκε λάθος εις βάρος του Θρύλου!

Νευρικό ξεκίνημα για τον Θρύλο!

Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι Γάλλοι πήραν μια διαφορά της τάξεως των 5 πόντων (5-10). Στη συνέχεια, η Μονακό έκανε ένα σερί 8-2, δείχνοντας πως πατά καλύτερα στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο σκορ σε 18-25, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Θρύλος μείωσε κι άλλο στην αναμέτρηση, βρήκε ρυθμό σε επίθεση και άμυνα, σκοράροντας στα πρώτα 3:30 λεπτά 12 πόντους. Από πλευράς Μονακό, ο Μοτεγιούνας ξεχώρισε επιθετικά, ενώ για τον Θρύλο ο Ζαν Σάρλ και ο Μάρτιν. Όμως, σχεδόν στα τρία τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έφτασε στους 15 πόντους, αποτελώντας μια κύρια πηγή κινδύνου για τους Μονεγάσκους. Μάλιστα, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 49-49, χάρη σε τρίποντο του Γουόκαπ, με 1:30 να απομένει. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασε μπροστά στο σκορ με 55-51 στο πρώτο ημίχρονο.

«Σείστηκε» το ΣΕΦ με την είσοδο του Ρίβερς στο παρκέ!

Πριν την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο θρυλικός «ποταμός», Ντέιβιντ Ρίβερς βράβευσε μαζί με τον κ. Νίκο Λεπενιώτη, τους Πρωταθλητές Ελλάδος Εφήβους του Ολυμπιακού, αλλά και τους Χάλκινους πρωταθλητές, Παίδες. Φυσικά, αποθεώθηκε από τον ΛΑΟ του Θρύλου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ο οποίος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ, μέχρι που μετά από 27′ αγώνα, το ματς ήρθε στην ισοπαλία (68-68). Η Μονακό πήρε το τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ υπέρ της στο 72-75.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 79-77, με την κλεψύδρα να απομένει 7 λεπτά σχεδόν από το τελικό σφύριγμα. Σχεδόν στα μισά της περιόδου, ο Λαρεντζάκης έβαλε μπροστά τον Θρύλο, με γκολ-φάουλ (81-79). Το ματς πήγαινε για θρίλερ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Εν τέλει, η μπίλια έκατσε στον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν καλύτερος στις κρίσιμες στιγμές. Το ματς ολοκληρώθηκε με 98-93, και τον Βεζένκοφ να ολοκληρώνει με κάρφωμα! Ο ίδιος έκανε… ματσάρα, σκοράροντας 24 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 55-51, 72-75, 98-93.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9, Ντόρσεϊ 20, Λούντζης, Λαρεντζάκης 3, Μουόσα, Φαλ 2, Σλούκας 10, Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 24, Ζαν Σαρλ 19, Χρηστίδης, ΜακΚίσικ.

Μονακό (Ζβέζνταν Μίτροβιτς): Λι 13, Άντουσιτς 20, Ντεμάχις 3, Τραορέ 2, Ντιαλό 3, Ουαταρά, Χολ 10, Μότουμ 16, Μοτεγιούνας 18, Μπουτσιέλε 8.