Σε μία σπουδαία βραδιά αφιερωμένη στον Βασίλη Σπανούλη ο Ολυμπιακός σε φιλικό προπονητικοί χαρακτήρα τριών δεκάλεπτων στο ΣΕΦ ηττήθηκε από τη Μιλάνο με 57-50.

Μπορεί η βραδιά να ήταν αφιερωμένη στον Βασίλη Σπανούλη στο ΣΕΦ, όμως υπήρχε και αγωνιστική δράση, αφού ο Ολυμπιακός έδωσε το πρώτο του φιλικό με κόσμο κόντρα στη Μιλάνο και σε τρία δεκάλεπτα ηττήθηκε με …, λόγω ενός μπλακ-άουτ στο τέλος και παρότι στο ξεκίνημα προηγήθηκε και με +15.

Οι Πειραιώτες είχαν πολλές απουσίες με τους Ουίλιαμς-Γκος, Μιλουτίνοφ, ΜακΚίσικ και Φαλ εκτός, ενώ και οι Ιταλοί είχαν επίσης πολλούς παίκτες νοκ-άουτ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Τρελαμένοι με Αταμάν και την… κλάψα του Παναθηναϊκού

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Σιλντς με 15 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Άλεκ Πίτερς είχε 13 πόντους και ο Τόμας Ουόκαπ 7 πόντους.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί φιλική αναμέτρηση του Ολυμπιακού επί των Ιταλών, μετά την προχθεσινή στο προπονητικό γήπεδο του ΣΕΦ, ενώ ακολουθούν τα φιλικά στην Κύπρο κόντρα σε Ζαλγκίρις και Μακάμπι την επόμενη εβδομάδα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και με εξαιρετική άμυνα και τους Σίκμα – Πίτερς να δημιουργούν και να σκοράρουν προηγήθηκε με 14-3 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 20-9 και τους γηπεδούχους να έχουν καλές στιγμές κυρίως στην άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ερυθρόλευκο προβάδισμα έφτασε και στους 15 (29-14 στο 14′), όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε αδυναμίες στη συνέχεια κυρίως στην άμυνα και οι Ιταλοί με σερί 10-0 μείωσαν σε 29-24 (στο 17′).

Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με 5 πόντους του Κάνααν και ένα μπλοκ του Σίκμα και τους Πειραιώτες μπροστά με 37-29!

Στο τρίτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με καλάθια του πολύ καλού Πίτερς κρατούσε ένα προβάδισμα ασφαλείας με 41-33 (στο 23′), όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 9-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 42-41 (στο 25′).

Πάνγκος και Χάινς έκαναν και το σκορ 53-46 για τους Ιταλούς (στο 29′) και στο τέλος οι Πειραιώτες γνώρισαν τη φιλική ήττα με 57-50.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κάνααν, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Πάπας, Παπανικολάου, Τσάμης, Πίτερς, Σίκμα, Τανούλης, Αμπόσι

Μιλάνο (Μεσίνα): Πόιθρες, Μπορτολάνι, Πάνγκος, Στογιάνοβιτς, Μίκολι, Καμαγκατέ, Χολ, Καρούσο, Σιλντς, Μίροτιτς, Χάινς