Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και δεν τα κατάφερε επί της Μακάμπι Χάιφα. Πλέον, η ομάδα συνεχίζει στο Europa League. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, το βράδυ της Τετάρτης (27/7) αντιμετώπισε τη Μακάμπι Χάιφα, στη ρεβάνς του β’ προκριματικού γύρου του Champions League. Για να συνεχίσει η ομάδα στο δρόμο προς τα… αστέρια, θα έπρεπε να λυγίσει την αντίπαλο απ’ το Ισραήλ. Μετά το πρώτο ματς στη Χάιφα και την ισοπαλία με 1-1, το ματς του Φαλήρου έδινε ενδιαφέρον και στις δύο ομάδες, αφήνοντας τα πάντα ανοικτά για την πρόκριση.

Στο προηγούμενο ματς, οι Ζινκερνάγκελ και Χαζίζα έδωσαν ραντεβού στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το ποια ομάδα θα επικρατήσει.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα, γέμισε τον ΝΑΟ μας και έδωσε τη δική του πνοή στους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς. Ο ισχυρός άνδρας της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης έδωσε κι εκείνος το «παρών», καθώς με την παρουσία του σε ακόμη μια αναμέτρηση, στήριξε τον Θρύλο στην προσπάθεια που καλούνταν να κάνει.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Πέδρο Μαρτίνς για τον γηπεδούχο Ολυμπιακό επέλεξε το 4-3-3 ως σχηματισμό. Συγκεκριμένα, στην εστία κάθισε ο Βατσλίκ, με την άμυνα του Θρύλου να αποτελείται από τους Βρσάλικο, Μανωλά, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ. Μπροστά τους είδαμε τους Κανέ, Μπουχαλάκη και Μαντί Καμαρά, ενώ στην επίθεση τους Ζινκερνάγκελ, Μασούρα και Τικίνιο.
Στον πάγκο κάθισαν οι: Τζολάκης, Παπαδούδης, Εμβιλά, Κούντε, Αραμπί, Παπασταθόπουλος, Καρβάλιο, Αγκιμπού Καμαρά, Άβιλα, Βαλμπουενά, Κίτσος, Ραντζέλοβιτς.

Για τον Μπάρακ Μπακχάρ, υπήρχε μια μόλις αλλαγή στην βασική ενδεκάδα. Εκείνη του τραυματία Ατζίλι, ο οποίος έμεινε εκτός. Στην εστία είδαμε τον Κοέν, ενώ στην άμυνα τους Κορνού, Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς και Σούντγκρεν. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Μοχάμεντ, Λαβί και Τσέρι, ενώ στην επίθεση είδαμε τους Νταβίδ, Πιερό και Αζίζα.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Αμπού Φανί, Αράντ, Ατζίλι, Νταχάν, Ελιγιάχου, Φούχς, Γκέρσον, Λεβι, Μέναχεμ, Μισπάτι, Ρουκάβτσιγια, Τσιμποτά.

Παγωμάρα από νωρίς στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Απ’ τα πρώτα λεπτά, η ώθηση του γηπέδου ήταν εμφανέστατη. Ο Ολυμπιακός πήγε να βγει στην κόντρα με τον Μασούρα, όμως η φάση αυτή κόπηκε, ενώ μόλις στο 2’ ο Βατσλίκ πήγε να κάνει λάθος, με τη Μακάμπι παραλίγο να επωφελείται. Στο 5ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι όμως έκαναν το 0-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσέρι.

Επιπλέον, στο επόμενο λεπτό, ο Μοχαμέντ έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, με τον Τσέχο κίπερ του Θρύλου να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Ολυμπιακός | Πέναλτι σε χέρι ΜΑΡΣ και δε δόθηκε!

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να βρουν το ρυθμό τους μετά το γκολ της ομάδας του Μπακχάρ. Στο 11ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Ζινκερνάγκελ, ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα όμως να κοντράρει στο χέρι του Πλάνιτς. Ο διαιτητής Στεφάνσκι όμως έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» καλούνταν να φτάσουν στα καρέ της Μακάμπι και να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Φάσεις που θα έδιναν και κάποιο γκολ υπέρ του Ολυμπιακού, ώστε να μείνουν εντός… πρόκρισης. Από την αναμέτρηση δεν έλειψαν και τα νεύρα, καθώς στο 21οι Βρσάλικο και Πιερό κοντραρίστηκαν.

Στο 25’ της αναμέτρησης στο Φάληρο, ο Ζινκερνάγκελ πάλι με μια εκτέλεση κόρνερ, βρίσκει την καρδιά της περιοχής, με τον Μπουχαλάκη να στοπάρει, να σουτάρει και να βάζει την μπάλα στα δίχτυα. Όμως, στο κοντρολάρισμά του, φαίνεται πως βρήκε η μπάλα στο χέρι του, με τον διαιτητή Στεφάνσκι να ακυρώνει το γκολ. Επιπλέον, αποβλήθηκε ο βοηθός του Πέδρο Μαρτίνς.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο Ολυμπιακός πάλευε να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο για την ισοπαλία ενόψει πρώτου μέρους. Οι «ερυθρόλευκοι» πολιορκούσαν την περιοχή του Κοέν. Λίγα δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθούν τα 45’, μετά από όμορφη κυκλοφορία των παικτών μας, ο Μασούρας δοκίμασε ένα σουτ, με την μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας. Οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο ήταν 6’.

Έλλειψη δημιουργίας – Γκολ «μαχαιριά» για Μακάμπι!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε μια αλλαγή, βάζοντας στη «μάχη» τον Ζοάο Καρβάλιο, αντί του Μπουχαλάκη, για να τονώσει το δημιουργικό κομμάτι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαμαντού Κανέ δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά άουτ.

Από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, ο Μαρτίνς είχε σηκώσει για προθέρμανση τους Εμβιλά, Κούντε, Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί, με τον τελευταίο να περνάει με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, αντί του Κανέ. Βέβαια, ο Τικίνιο πιο πριν είχε χάσει μια αξιόλογη φάση. Η Μακάμπι έκανε το 0-2 με τον Πιερό, βάζοντας αρκετά δύσκολα στον Θρύλο. Ο Πορτογάλος έκανε και δεύτερη αλλαγή με τον Κούντε αντί του Ζινκερνάγκελ.

Δεν έφτασε το 65ο λεπτό, με τους Ισραηλινούς να κάνουν το 0-3 και τη… σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Μαρτίνς πέρασε Βαλμπουενά και Εμβιλά, με την εικόνα της ομάδας να μην είναι η αναμενόμενη για την κρισιμότητα του αγώνα. Λίγα λεπτά πριν τα 90′, οι Πειραιώτες δέχτηκαν και τέταρτο γκολ, με σκόρερ τον Αμπού Φανί.