Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού επικράτησε με 1-0 απέναντι στον ΟΦΗ για την εξ αναβολής 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League Κ19 και πλέον η προσοχή όλων είναι στο μεγάλο προημιτελικό του UEFA Youth League, με την Μπάγερν Μονάχου!

Η ομάδα Νέων του Θρύλου επικράτησε «σβηστά» του ΟΦΗ με 1-0 για την εξ αναβολής 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Κ19 και τώρα… κοιτάζει την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τρίτη (12/03).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι νέοι του Θρύλου τρέλαναν και τον άγγλο εκφωνητή!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κλείσουν τους χώρους στον άξονα και τον ΟΦΗ να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο 5’ με τον Σίνα να προλαβαίνει τον Θεοδοσουλάκη προτού πλασάρει.

Η συνέχεια του ημιχρόνου ανήκε στον Ολυμπιακό, ο οποίος απείλησε με μακρινό σουτ του Κ. Κωστούλα στο 12’, ενώ λίγο αργότερα είχε σημαντική ευκαιρία και με τον Καρανάτσιο.

Στο 23’ ο Καρανάτσιος έκανε σέντρα από δεξιά, ο Τανούλης με κεφάλια έδωσε έτοιμο γκολ στον Λώλη και εκείνος δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-0 πετυχαίνοντας το παρθενικό του τέρμα με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία να κάνει το 2-0, όμως η κεφάλια του Λώλη μετά από σέντρα του Καρανάτσιου πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά και είχαν τεράστια ευκαιρία αρχικά με τον Καρανάτσιο να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στη συνέχεια το πλασέ του Πνευμονίδη να περνάει παράλληλα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και παρότι ήταν πιεστικοί δεν είχαν κλασική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Αντίθετα ο Ολυμπιακός λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όμως τόσο η προβολή του Τουφάκη, όσο και το πλασέ του Δαρβίρα πέρασαν άουτ.

Οι συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Σίνα, Κουτσογούλας, Δάμα, Κ. Κωστούλας (54’ Παναγάκος), Τανούλης, Λιατσικούρας, Καρανάτσιος (83’ Τουφάκης), Μουζακίτης (54’ Μπάκουλας), Λώλης, Πνευμονίδης (69’ Δαρβίρας), Αλαφάκης (83’ Χρήστου).

ΟΦΗ (Μ. Πατεμτζής): Καλαφάτης, Σέχου, Μπλίντο, Χνάρης, Ζαχαριουδάκης, Κουτσουπιάς (38’ Καδανδινός), Φαϊτάκης, Πιστικός (73’ Πορτοκαλίδης), Αδαμάκης (86’ Φανουράκης), Κουτεντάκης (86’ Τακάκης), Θεοδοσουλάκης (73’ Σταυρόπουλος).