Ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο επί του Ιωνικού, όμως «λαβώθηκε» καθώς είδε να αποχωρούν οι Κούντε, Παπασταθόπουλος και Ροντρίγκες με τραυματισμό. Πλέον, ο Θρύλος ξέφυγε με +3 στη βαθμολογία, λίγες ημέρες πριν το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρας.

Ο Ολυμπιακός καλούνταν να βγάλει αντίδραση, μετά την εντός έδρας απώλεια για την Ευρώπη, επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-2) για το Europa League. Αποψινός αντίπαλος, ο Ιωνικός Νίκαιας, ενώ είχε την ευκαιρία με θετικό αποτέλεσμα να εκμεταλλευτεί την γκέλα της ΑΕΚ, το βράδυ του Σαββάτου (2-2 με Απόλλωνα Σμύρνης) και να ξεφύγει με +3 στη βαθμολογία, λίγες ημέρες πριν το ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

Ένα όμορφο απόγευμα για ποδόσφαιρο, ο κόσμος βρέθηκε στις κερκίδες, είδαμε αρκετές οικογένειες να φωνάζουν για τον Θρύλο.

Πανικός… από το κόσμο μετά τη ΤΕΡΑΣΤΙΑ πρόκριση: Πάει για Sold Out η αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ!

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε την αναμέτρηση με δύο ενδιαφέρουσες αλλαγές. Την παρουσία στο βασικό σχήμα των Κούντε και Ροντρίγκες. Κατά τ’ άλλα, ο Ρέαμπτσιουκ στάθηκε «παλικάρι», παίρνοντας φανέλα βασικού, αλλά είδαμε και τον Τικίνιο ως φορ. Σχηματισμός 4-2-3-1. Ο Βατσλίκ βρέθηκε στην εστία του Θρύλου, με τους Λαλά-Ρέαμπτσιουκ να αποτελούν τα άκρα της άμυνας και τους Σισέ-Παπασταθόπουλο να βρίσκονται στο κέντρο αυτής. Οι Εμβιλά και Κούντε βρέθηκαν στον άξονα, ενώ οι Μασούρας και Γκάρι Ροντρίγκες αποτέλεσαν τα «φτερά» των Πειραιωτών. Πίσω από τον φορ Τικίνιο, βρέθηκε ο Αγκιμπού Καμαρά.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ονιεκουρού, Ελ Αραμπί, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Βαλμπουενά, Παπαδόπουλος.

Για τους φιλοξενούμενους του Ιωνικού, ο Δημήτρης Σπανός επέλεξε κι εκείνος το 4-2-3-1 και τον Χουτεσιώτη στην εστία. Στα άκρα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Μύγας και Βαλεριάνος, ενώ στο κέντρο της οι Βαφέας και Τσιγκρίνσκι. Μπροστά τους στον άξονα είδαμε τους Ρομαό και Ντάλσιο, ενώ οι Καμπράλ και Ματσούκας βρέθηκαν στις πτέρυγες της επίθεσης. Στο κέντρο ο Αόσμαν και ο Τουράμ ως ο μοναδικός φορ.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Αναγνωστόπουλος, Τσιριγώτης, Γκοτσούλιας, Μανάλης, Ντελγκάδο, Σάντσες, Κιάκος, Κάνιας, Λένις.

«Πυραυλοκίνητος» Ροντρίγκες, έδωσε τη λύση από νωρίς ο Μασούρας!

Από τα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην περιοχή του αντιπάλου, με τους Χουτεσιώτη και Βατσλίκ να κρατούν το μηδέν, μόλις στα 5’. Αρχικά, ο Ολυμπιακός έχασε τετ α τετ με τον Γιώργο Μασούρα, έπειτα από μπαλιά του Αγκιμπού Καμαρά, το οποίο και απέκρουσε ο Έλληνας κίπερ. Ενώ, αργότερα ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν, με τον Τουράμ, όμως ο Τσέχος διεθνής είπε «όχι».  Στο 8′ μάλιστα, ήταν σειρά του Γκάρι Ροντρίγκες να απειλήσει με ένα σουτ, το οποίο πέρασε εκτός εστίας, αποτελώντας μια καλή επίσκεψη από πλευράς «ερυθρόλευκων».

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης στο Φάληρο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κούντε, αρχικά η μπάλα έφυγε δύσκολα από τη μικρή περιοχή του Ιωνικού, ενώ ο Αγκιμπού Καμαρά δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο έδιωξαν τα σώματα των παικτών των φιλοξενούμενων. Γενικότερα, ο Θρύλος προσπάθησε να δείξει από την αρχή το ποιος είναι το αφεντικό στο ματς. Κάτι που επισφραγίστηκε στο 17’, με το γκολ του Μασούρα, χάρη σε γύρισμα του πολύ κινητικού Ροντρίγκες, ο οποίος βρήκε τον Έλληνα παίκτη, κι ο τελευταίος δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0 στο ματς.

Αναγκαστική αλλαγή για Κούντε!

Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας στο Φάληρο, ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά, δίχως όμως επιτυχία, χάρη σε σέντρα Ροντρίγκες και σουτ του Λαλά. Στο 32’ ο εκπληκτικός Γκάρι Ροντρίγκες, ο οποίος έκανε πάρτυ στο ματς, έχασε τρομερή ευκαιρία με σουτ, όπως επίσης και ο Αγκιμπού απείλησε, όμως αμφότερες οι ευκαιρίες δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ για τους Πειραιώτες.

Προς τη συμπλήρωση 40’ αγώνα, ο Πιέρ Κούντε δεν μπορούσε να συνεχίσει, λόγω τραυματισμού, με τον Μαντί Καμαρά να περνά στον αγώνα, ως την πρώτη αναγκαστική αλλαγή του Μαρτίνς. Οι καθυστερήσεις για το πρώτο μέρος ήταν 1′, με τον Θρύλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με το προβάδισμα.

Διαχείριση του αποτελέσματος, κακοδαιμονία με τραυματισμούς!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Μαρτίνς πέρασε τον Παπαδόπουλο αντί του Παπασταθόπουλου. Με τον Έλληνα γερόλυκο να καταχειροκροτείται. Άμεσα ο Θρύλος απείλησε με τον Ροντρίγκες, στο 49ο λεπτό, χάρη σε πάσα του Τικίνιο, με τον επιθετικό από το Πράσινο Ακρωτήρι να σουτάρει λίγο εκτός εστίας του Χουτεσιώτη.

Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμό, χωρίς να παρουσιάσουν κάποια καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση. Στο 63’ έγινε και τρίτη αναγκαστική αλλαγή, με τον Ονιεκουρού να παίρνει τη θέση του Ροντρίγκες λόγω τραυματισμού.

Ο Μαρτίνς έκλεισε τις αλλαγές του, περνώντας τους Ελ Αραμπί και Ανδρούτσο, αντί των Τικίνιο και Μασούρα. Αμέσως, οι Πειραιώτες βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Ονιεκουρού, χωρίς όμως να πετύχουν γκολ. Όπως επίσης και στο 75′ με τον Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος σούταρε αρκετά μακριά από την εστία. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Θρύλος κλήθηκε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα, ενώ ο Ιωνικός έκανε τις προσπάθειές του για γκολ. Στα τελευταία λεπτά, δεν άλλαξε κατι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το τρίποντο και να πηγαίνει με αέρα +3 στο ΟΑΚΑ.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος

Βοηθοί: Βασίλειος Νικολακάκης, Ηλίας Αλεξέας

4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης

VAR: Φάμπιο Μέλο

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε, Εμβιλά, Ροντρίγκες, Α. Καμαρά, Μασούρας, Τικίνιο.

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαφέας, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Καμπράλ, Ματσούκας, Άοσμαν, Τουράμ.